Під час окупації кількох районів Харківської області шість колаборантів організували вивезення українського зерна на територію країни-агресора.

За даними ХАЦ, вивезення та продаж зерна організували: окрім голови так званої “ВЦА Харківської області” Віталія Ганчева, це голова так званої “військово-цивільної адміністрації Вовчанського району Харківської області” Павло Солонецький, голова ради роботодавців агропромислового комплексу Вовчанського району Харківської області при окупантах Юрій Калашніков, призначений росіянами, так званий виконуючий обов’язки керівника “Великобурлуцького територіального управління військово-цивільної адміністрації Куп’янського району” Олександр Ковбаса, так званий керівник ТОВ «АПК «Новаагро» Олександр Пономарьов та директор ТОВ “Агрофірма “Агростіл” Володимир Голієнко. 

Це стало відомо з матеріалів, які оприлюднив офіс Генпрокурора України. 

Нагадаємо, що перші повідомлення про те, що російські окупанти вивозять зерно з окупованих території Харківщини з’явились ще в травні. Про це тоді заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький в ефірі національного телемарафону UArazom.

Фото – “Слово і Діло”

Також в травні про це повідомляло Головне управління розвідки Міноборони України.

Видання “Kharkiv Today” в липні писало, що в окупованому на той момент Куп’янську, на захопленій “Куп’янській залізниці” чекали вагони від “российских железных дорог” для того, щоб вивозити крадене в українців зерно до росії. 

Також, як писало “Kharkiv Today”, на початку серпня призначений росіянами керівник окупованих територій Харківщини Віталій Ганчев визнав, що загарбники поспішають вивезти українське зерно торішнього врожаю до росії, щоб звільнити сховища для нового.

Ганчев тоді пожалівся на те, що Україна звинувачує загарбників у пограбуванні населення: “У першу чергу на територію Російської Федерації зараз вивозять зернові культури, соняшник торішнього врожаю. Це треба реалізовувати в першу чергу, щоб не пропала продукція. Якщо соняшник зберігається в неправильних умовах або довше, ніж належить, із нього вже ніяке масло не виробиш. При цьому, українська сторона заявляє, що ми начебто грабуємо населення, продаючи сільгосппродукцію в Росію. Це, звісно, пропаганда, яка не має нічого спільного з реальністю”.

Фото – скрін з відео російських пропагандистів, де Віталій Ганчев повідомляє мешканцям окупованих районів Харківщини, що треба “евакуюватись” до росії

Торішній врожай поспішали вивезти, оскільки на той момент тривали жнива і потрібні були пусті сховища. Новий врожай збирали навіть на землях, що залишилися без хазяїна. 

Лише зараз, на початку грудня, Харківському антикорупційному центру вдалось встановити причетних та головних дієвих осіб щодо вивезення українського зерна з територій окупованих на той момент колишнього Вовчанського району (зараз Чугуївський район) та Великобурлуцького району (зараз Куп’янський район).

Це вдалось зробити за допомогою публікації на сайті Офісу генпрокурора чергової підозри Віталію Ганчеву.

Крім Ганчева, за версією слідства, вивезенням зерна до Росії займались голова так званої військово-цивільної адміністрації Вовчанського району Харківської області Павло Солонецький, голова так званої ради роботодавців агропромислового комплексу Вовчанського району Харківської області Юрій Калашніков, так званий виконуючий обов’язки керівника Великобурлуцького територіального управління військово-цивільної адміністрації Куп’янського району Харківської області Олександр Ковбаса, так званий керівник ТОВ «АПК «Новаагро» Олександр Пономарьов та директор ТОВ “Агрофірма “Агростіл” Володимир Голієнко. 

Про Солонецького ХАЦ вже писав. Солонецькому 60 років і він мешканець селища Вільча Чугуївського району.

Фото – Телеграм так званої “військово-цивільної адміністрації Харківської області”

За даними аналітичної системи “YouControl”, Павло Солонецький був керівником сектору цивільного захисту Вовчанської райдержадміністрації, існування якого в 2018 році було припинено.

І ось цей колишній чиновник РДА почав підготовку до вивезення зерна. 

Солонецький листом від 13 липня повідомив Ганчева, що на території Вовчанського району ведуть свою діяльність сільськогосподарські підприємства дослідне господарство “Гонтарівка” Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України з села Гонтарівка (колишній Вовчанський район) (із загальною кількістю 5 770 га орних земель) та дослідне господарство “Чувиріно” Інституту тваринництва Національної академії аграрних наук України з села Томахівка Старосалтівської селищної територіальної громади Вовчанського району (із загальною кількістю 2 067 га орних земель).

Як повідомляє “YouControl”, керівником обох цих дослідних господарств є Андрій Заярний, а засновником – Національна академія аграрних наук України.

Вже 20 липня Солонецький відправив ще одного листа Ганчеву, в якому повідомив що на дослідні господарства «Гонтарівка» та «Чувиріно» введено так звану тимчасову адміністрацію з управління майном, а тимчасовим адміністратором туди призначено так звану раду роботодавців агропромислового комплексу Вовчанського району, в особі її голови Юрія Калашнікова, з метою організації збору врожаю (озимої пшениці та ячменю).

Калашніков є депутатом Вовчанської міськради від забороненої партії “ОПЗЖ”.

Калашніков народився в російському місті Курськ в сім’ї службовців. Проходив військову службу на командно-штабних посадах до грудня 1990 року в армії Радянського Союзу. З серпня 1991 року проживає у Вовчанську.

В 2010 році балотувався до Вовчанської райради від “Партії регіонів” та був членом цієї партії на той момент. В 2015 році став депутатом райради від партії “Наш Край”.

При балотуванні він зазначив, що є директором вовчанської агрофірми “Прогрес”. Крім цього, Калашніков також є співвласником цього підприємства, керівником вовчанського науково-виробничого підприємства “Фортуна”, вовчанського приватного підприємства “Авангард-К”, керівником та співвласником вовчанського ТОВ “Ринок”. 

В свою чергу Калашніков, для організації збору врожаю залучив директора ТОВ «Агростіл» Володимира Голієнка.

Той використав сільськогосподарську техніку та автотранспорт своєї фірми, зібрав врожай озимої пшениці, який належить державі. Мова йде про 3500 тонн пшениці та ячменю з земельних ділянок ДП «ДГ «Гонтарівка» та ДП «ДГ «Чувиріно».

Після цього, за версією слідства, Голієнко вивіз 2 655 тонн озимої пшениці до складських приміщень ТОВ «Агростіл», розташованих у с. Хотімля Вовчанського району

Володимир Голієнко в 2010 році обрався депутатом до Вовчанської районної ради, теж від “Партії регіонів”. Крім цього, на той момент був членом цієї партії. В 2015 році Голієнко став депутатом тієї ж Вовчанської райради, але вже від Блоку Петра Порошенка “Солідарність”. Зараз Голієнко зазначений, як депутат Старосалтівської селищної ради від партії “ОПЗЖ”.

Голієнко також є керівником та власником фермерського господарства “Затока” з села Хотімля, співзасновником благодійного фонду “Усі разом” з міста Вовчанськ, а також раніше був керівником та співвласником ТОВ “Яхт-клуб Хотімлянський”.

В серпні 2021 року Чугуївська районна рада присвоїла Голієнку звання «Почесний громадянин Чугуївського району» за вагомий внесок у розвиток сільського господарства, соціальної та культурної сфери Чугуївського району.

Ще в жовтні цього року Голієнку було заочно повідомлено про підозру у пособництві державі-агресору.

Це стосувалось земель колишнього Вовчанського району. А тепер перейдемо до подій у Великому Бурлуку.

27 липня Ганчев призначив виконуючим обов’язки керівника так званого Великобурлуцького територіального управління військово-цивільної адміністрації Куп’янського району Олександра Ковбасу. Це сталося після того, як 10 липня загинув попередній гауляйтер Великого Бурлука Євгеній Юнаков, якого взорвали у власному автомобілі. 

Олександр Ковбаса раніше очолював комунальне підприємство “Водопостач-1” Вільхуватської сільської ради з смт. Приколотне (колишній Великобурлуцький район).

А вже 28 липня Ганчев ввів так звану тимчасову адміністрацію з управління майном Великобурлуцького елеватору ТОВ «АПК «Новаагро» розташованого в смт. Великий Бурлук.

Фото – сайт Великобурлуцького елеватору.

Адміністрацією з управління майна на Великобурлуцькому елеваторі стало російське ТОВ «Колос», яке зареєстроване у місті Воронеж. До цього підприємства ми ще пізніше повернемось.

В той же час гауляйтер Великого Бурлука Олександр Ковбаса вирішив вивезти зерно з місцевих елеваторів, якими володіє ТОВ “АПК “Новаагро”. За даними “YouControl”, директором цього ТОВ є Дмитро Доброштан, а кінцевим бенефіціарним власником – Сергій Полумисний.


Але керівники на співпрацю з окупантами не пішли. Тоді колаборант запропонував співробітнику підприємства Олександру Пономарьову посаду так званого виконавчого директора ТОВ «АПК «Новаагро».

Згідно з інформації з сайту компанії, в активі ТОВ “АПК “Новаагро” 6 елеваторів – Граківський, Орільський, Великобурлуцький, Шевченківський, Ков’ягівський та Козачолопанський, а також Васищевський олійноекстракційний завод.

Пономарьов відомий тим, що в 2018 році був зазначений як директор Великобурлуцького елеватора.

Пономарьов другий зліва
Фото – сайт Великобурлуцького елеватору. Пономарьов зліва.

Після запрошення Ковбаси, Пономарьов почав розпоряджатись майном Великобурлуцького елеватору ТОВ «АПК «Новаагро».

Фото – сайт Великобурлуцького елеватору.

Ковбаса ж організував зерновози, щоб ті вивезли насіння соняшника з Великобурлуцького елеватору до Російської Федерації.

В серпні Пономарьов повідомив співробітникам елеватору у Великому Бурлуку про об’єднання ХПП «Зоря» (це ще один елеватор у Великому Бурлуку, але групи компаній “Зоря”) та ТОВ «АПК «Новаагро». Також Пономарьов повідомив, що його призначено виконуючим обов’язків керівника вказаних об’єднаних підприємств. 

Отримавши вказівку від Ковбаси, Пономарьов організував транспортування викраденого з Великобурлуцького елеватору насіння соняшника до Російської Федерації, зокрема до м. Воронеж, м. Валуйки, м. Лиски Воронезької області тощо. 

Починаючи з серпня 2022 року, з Великобурлуцького елеватору вивезено до Росії 5 569 тонн насіння соняшника.

Які ж підприємства та хто в Росії отримав крадене українське насіння соняшнику, пшениці та ячменю. Вони теж відомі та вказані слідчими.

Врожай потрапив до елеваторів (перевалочних баз) ТОВ «Колос» з м. Воронеж, ТОВ «Бичевинський елеватор» з м. Лиски Воронезької області, ТОВ «Созвєздіє» з м. Воронеж та ТОВ «Агро-Корм» з м. Валуйки Білгородської області. 

Підприємство “Колос” з Воронежа, яке використовували не тільки як перевалочну базу для українського зерна, а ще й ввели керувати адміністрацією з управління майна, очолює Павел Олегович Іванина. Також він є власником цього підприємства. Судячи з усього, це підприємство створили, якраз під прийом краденого українського зерна, бо дата його створення 12 липня 2022 року. Основний вид діяльності вказаний як оптова торгівля зерном.

Фото – скрін з rusprofile.ru. Дані компанії “Колос”.

Павел Іваніна також є директором воронезького ТОВ “Акцент” (фірма з оренди та управління нерухомим майном), директором та власником воронезького ТОВ “Максима” (оптова торгівля). 

Засновником фірми “Акцент” – є Алєксандра Парінова. Ймовірно родичка колишнього заступника голови уряду регіону – керівника департаменту майнових та земельних відносин Воронезької області Ігоря Парінова.

В 2018 році він потрапив у скандал, коли журналісти побачили, що йому належить ділянка з котеджем вартістю 55 мільйонів рублів.

Директором та власником ТОВ “Бичевинський елеватор” з міста Лиски Воронезької області є Роман Миколайович Жидков. Основним видом діяльності фірми є звісно оптова торгівля зерном. Відомо, що Жидков обрався в 2015 року до Лискинської міської ради. Також Жидков до цієї ради балотувався і в 2010 році. Російські ЗМІ повідомляли, що в лютому 2016 року на Жидкова стався напад на вулиці, під час якого його побили молотком, внаслідок чого він потрапив до лікарні. Жидков тоді стверджував, що на його адресу надходять погрози від здирників – злочинці начебто вимагали від нього 40 млн рублів.

Фото – “РИА Воронеж”. Роман Жидков у лікарні

Під час балотування в 2015 році, Жидков вказував що є директором “КінгАвто”. Станом на зараз він продовжує там бути директором, а також є власником та директором лискинського ТОВ “Кінний-спортивний клуб “Цальтан”.

Директором та власником воронезького ТОВ “Созвєздіє” є Олексій Аркадійович Спіцин. Фірму створили за два дні до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, тобто 22 лютого цього року. Серед видів діяльності цієї фірми зазначено і вирощування зернових, зернобобових культур та насіння олійних культур.

Фото – скрін з rusprofile.ru. Дані компанії “Созвєздіє”

Варто зазначити, що підприємство у реєстрі має відмітку про недостовірну адресу.

І нарешті власниками в ТОВ «Агро-Корм» з Валуйського району Білгородської області є Анаіт Рафіковна Губатян та Петр Владиславович Соколов. Керівником є та ж Губатян. Основним видом діяльності фірми є виробництво олій та жирів.

Також Губатян є серед засновників ТОВ “Торговий дім “Агро-Корм”. Директором підприємства вказаний Андрій Жеглов. Він також є співзасновником. Крім того, 50 відсотків підприємства належить Данілу Маматову. 

За даними Bloomberg, Росія вкрала українського зерна щонайменше на 1 млрд дол. З окупованих територій України було зібрано майже 6 млн тонн пшениці. Вкрадене зерно рашисти експортували до різних країн, включаючи Лівію та Іран.

Фото – Bloomberg

Росіяни крали за допомогою місцевих колаборантів зерно у Харківській області не тільки у колишньому Вовчанському та Великобурлуцькому районі. Це відбувалось і в Харківському районі, і в Куп’янському, і в Ізюмському (в тому числі в колишньому Балаклійському), і навіть в Богодухівському районі (коли вдалось їм захопити село Макарове в цьому районі). Сподіваємось, що всі причетні до злочинів з викрадання зерна на Харківщині отримають справедливі покарання в українських судах.

—————————————

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.

Євген Лісічкін, Павло Новик