Відсутність успіхів росіян на півночі Харківщині протягом липня стримало кремлівських пропагандистів від збільшення кількості фейків у порівнянні з червнем.

За даними Reuters,  середня кількість публікацій у соціальних мережах, які в Україні класифікували як дезінформацію про війну, зросла до понад 2500 на день з початком наступу російських військових на Харків у травні. У березні щодня було близько 200-т подібних матеріалів на день.

Однак ХАЦ відмітив уповільнення темпів російської дезінформації у червні та відсутність зростання пропагандистських повідомлень у липні.

В основному фейки стосувались українських військових та їх дискредитації.

Наприклад, пропагандисти повідомляли, що під час вогневих тренувань, підготовки мобілізованих, нових штурмових груп у 92-й бригаді в селі Черкаська Лозова на Харківщині начебто почалася пожежа, вогонь перекинувся на суху траву і, як наслідок, згоріло кілька будівель. Буцімто внаслідок цього є постраждалі. Причиною пожежі назвали спеку, байдужість командирів та безвідповідальність мобілізованих.
Насправді світлини, якими пропагандисти ілюстрували свої матеріали, не мали жодного стосунку до цієї бригади та підготовки військових.

Ще один фейк, що нібито на Харківщині в рядах ЗСУ служать колишні біатлоністки.

Особливо нових тем для фейків росіяни протягом місяця не накреативили, проте підтримувати дві дезінформаційні кампанії, які проводять постійно.

Перша стосується іноземних “найманців”, які нібито на постійній основі сотнями приїздять до Харкова. Цього місяця знову був фейк про французьких найманців. Створення таких повідомлень розраховане на внутрішню російську авдиторію, що нібито рф воює не з Україною, а з НАТО.

Друга тема – це дискредитація влади. Цього місця для просування цієї тези вигадали фейк, що нібито представники місцевої влади відмовляють в евакуації похилим людям.

Ще один фейк на підтримку цієї тези з’явився два тижні тому.

Мова йде про повідомлення, що нібито військові готові виконати наказ Володимира Зеленського та затопити Харків шляхом підриву гребель Печенізького та Трав’янського водосховищ. Окрім дискредитації влади, цей фейк має на меті створення панічних настроїв у мешканців Харківщини.

Імовірно, наступного місяця варто очікувати хвилю фейків на тему залучення до ЗСУ для боїв на Харківщині колишніх ув’язнених. Наперед варто попередити, що ці повідомлення будуть сильно інтерпретовані російськими пропагандистами.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.