Нова порція російських фейків про Україну

Російська пропаганда продовжує розповсюджувати фейки про украну та війну у нашій країні.

При цьому у самій Росії блокують видання, які намагали давати об’єктивну ситуацію про війну в Україні. Крім того, Держдума схвалила поправку про запровадження кримінальної відповідальності та позбавлення волі терміном до 15 років за «публічне поширення завідомо неправдивої інформації про використання Збройних сил Російської Федерації».

Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що у соціальних мережах розповсюджують фейкові повідомлення нібито від сторінки МО України. Однаак, це фейкова та неверифікована сторінка.

Возможно, это изображение (2 человека и текст)
https://www.facebook.com/ganna.maliar

Крім того, Міноборони України не використовує рекламу для поширення своїх повідомлень.

Також сьогодні Держспецзв’язку спростувало інформацію про те, що президент України Володимир Зеленський виїхав за кордон.

Подібні фейки розповсюджували у окупованому Херсоні.

“Херсонщина! Окупанти видали черговий фейк про те, що Президент Володимир Зеленський покинув Україну. ЦЕ НЕ ПРАВДА. Президент у Києві. Він зі своїм народом! Поширюйте цю інформацію всіма можливими способами знайомим, друзям, родичам із Херсонської області”, — йдеться в повідомленні Держспецзв’язку.

Дуже часто росіяни поширюють інформацію про те, що українці обстрілюють самі себе. Зокрема, щодо ракетного обстрілу будівлі Харківської ОДА у Харкові.

Так, 24 канал повідомляє, що спільнота має технічні можливості відслідковувати звідки і куди летять бомбардувальники й ракети. Лише за перший тиждень війни зібрано тисячі фактів злочинів армії РФ. Всі ці дані вже систематизуються, а Міжнародний кримінальний суд почав розслідування щодо нападу Росії на Україну.

Варто додати, що фейки про самообстріли України активно використовувалися росіянами раніше – під час бойових дій на Донбасі. Але жодного разу міжнародні спостерігачі ОБСЄ не зафіксували такого факту.

Російські терористи настільки знахабніли, що навіть намагалися перекласти на Україну вину за збитий малазійський Боїнг. Але міжнародні слідчі органи встановили, що стріляли по мирному авіалайнеру саме окупанти, і зараз уже триває судовий процес проти них. Така участь очікує і всіх новоспечених окупантів.

За даними видання “Укрінформ”, у Мелітополі російські канали влаштували “виставу”, показавши, як загарбників, нібито, радо зустрічають в місті. Насправді люди зустрічали окупантів з українськими прапорами та криками “Йдіть додому!”.

У Телеграм-каналі Запорізької ОВА спростували фейк, порівнявши відео з тієї ж локації від очевидців.

“Джерела СБУ в Мелітополі повідомляють, що на площу в оточені військових РФ заїхало 2 вантажівки з невеликою кількістю продуктів. На час зйомок на “знімальний майданчик” не пускали військові зі зброєю. Що були у вантажівках за коробки з консервами – невідомо. Відеооператор окупантів зняв постановче відео і вантажівки поїхали геть”, – йдеться у дописі.

Інформація від сайту “СтопФейк”, у соціальних мережах та на сайтах масово розповсюджують відеоінтерв’ю «колишнього розвідника та інспектора ООН» Скотта Ріттера про війну Росії проти України. У своєму «найпотужнішому аналізі», як його називають користувачі соцмереж, Ріттер розповідає, що «російські військові взяли Маріуполь менше ніж за годину», а українська армія виявилася абсолютно недієздатною. Також Ріттер неодноразово повторює наративи російської пропаганди про нацистів в Україні та нацистський уряд. 


Насправді ж через тиждень після початку бойових дій в Україні місто Маріуполь тримає оборону і не було взято російськими військами «менше ніж за годину». Мер Маріуполя Вадим Бойченко заявив, що місто вже багато годин знаходиться під обстрілами російських військ. При цьому ворог обстрілює житлову інфраструктуру міста. Також за перший тиждень війни російським військам не вдалося закріпитись у жодному великому місті України.

Нагадаємо, що інформацію потрібно ретельно перевіряти та довіряти лише офіційним ресурсам.

4 березня ХАЦ опублікував першу підбірку фейків.