НАБУ підозрює топменеджера “Харківських тепломереж” у збитках на 160 мільйонів гривень. Доповнення ХАЦ

НАБУ підозрює першого заступника директора КП “Харківські теплові мережі” у заволодінні державними коштами та коштами міжнародних партнерів України, які призначалися для відновлення критичної інфраструктури у Харкові. Сума збітків – майже 160 мільйонів гривень. Про це йдеться у пресрелізі правоохоронців.

За даними НАБУ, групу для розкрадання створили ще у 2022 році. 

Як встановило слідство, організатор групи, один із впливових бізнесменів, у змові з першим заступником гендиректора КП “ХТМ” домігся укладення з підконтрольними йому компаніями прямих договорів на постачання трубної продукції, вікон та технічної солі. При цьому саме воєнний стан учасники оборудки використали як привід, щоб не проводити відкриті торги.

Надалі підрядник через низку фірм-прокладок закупив продукцію у виробника та перепродав КП за удвічі завищеною ціною. Водночас “Тепломережі” мали з цим виробником прямі господарські відносини.

Правоохоронці зазначили, що в результаті реалізації схеми завдано збитків на суму 159,5 млн грн, якими учасники злочину заволоділи та розпорядилися на власний розсуд. При цьому частина цих,22 млн грн, була надана Світовим Банком (Міжнародний банк реконструкції та відродження) та призначалася для розвитку міської інфраструктури.  

Першим заступником директора КП “Харківські тепломережі” є Сергій Волик.

За нашими даними, у 2022 році більшу частину закупівель “ХТМ” не публікували в Prozorro. Звіти про ті угоди не завантажені до система закупівель досі, а деякі підрядники вже змінили назви, адреси реєстрації, засновників та профіль діяльності, що вказує на їхню фіктивність.

Ось приклади. ТОВ “Вуглеметтрейдінг”, за даними порталу публічних коштів “Є-Дата”, у 2022 році поставило тепломережам труби на суму понад 140 мільйонів гривень. При чому, жодного звіту про ці закупівлі у Prozorro немає.

Тоді засновником та директором фірми був Денис Фролов. Людина з таким ПІБ була відома як комерційний директор Дніпровського металургійного заводу, який займається виробництвом труб. Цей завод належить групі DCH харківського бізнесмена Олександра Ярославського.

Уже у березні 2023 року у фірми став інший директор Едуард Щербина, а у вересні фірму перереєстровують на сейшельський офшор LЕGАL SЕRVІСЕS СОМРАNУ LТD. Також підприємство змінило назву – на “Арія ЛТД”. Вид діяльності фірми теж змінився: компанія тепер знімає фільми. Її бенефіціаром зазначена Белле Ельна Паулетта. Ця жінка допомагає в реєстрації іноземних компаній, зокрема у Великобританії бізнесменам з України та рф.

Варто нагадати, що Сергій Волик, якого підозрюють в організації схеми, був першим віцепрезидентом футбольного клубу “Металіст”, власником якого був Олександр Ярославський.

Ще понад 50 млн грн у 2022 році “Харківські тепломережі” заплатили ТОВ “СБМ-Україна”. Ця фірма, як і попередня, теж була зареєстрована у Дніпрі і теж “переорієнтувалася”. В останній раз фірма приходила на тендер “ХТМ” у березні 2023 року.


Засновником тоді був Руслан Гаранін, зараз фірма перереєстрована в Одесі та має назву “Промбудтрейд ЛТД”.

Понад 15 млн грн отримало від тепломереж ТОВ “Гарант Інжінірінг”. Зараз ця фірма переїхала з Києва до Львова і має назву “Девелоперські рішення”. Засновників також міняли кілька разів.

Ще у 2022 році ХАЦ зазначав, що “ХТМ” перерахували мільйони гривень без тендеру новенькій фірмі “Старт Лінкор”. Після реєстрації фірма була записана на 70-річну Наталію Мінчук з села Чорноглазівка Богодухівського району, яка до цього з бізнесом пов’язана не була. Тепер засновником фірми є людина з оточення гендиректора КП “ХТМ” Василя Скопенка – Олег Бєлєньков.

#ХАЦ_Контроль