Третій рік повномасштабної війни та майбутнє прийняття Закону про мобілізацію створило цілу “бізнес”-нішу для людей, які хочуть заробити на чоловіках призовного віку. Перш ніж “доплисти до Тиси” або виїхати за кордон, військовозобов’язані у Харкові стають “невиліковно хворими”, отримують фейкові групи інвалідності, влаштовуються “працювати” до оборонних підприємств на папері та стають волонтерами на годину.
У судовому реєстрі ми знайшли десятки вироків щодо чоловіків призовного віку та їхніх “кураторів”. І жахнулися не тільки їхній кількості, а й тому факту, що майже всі посадовці, які брали участь у незаконних схемах, потім ідуть на угоду зі слідством та отримують штрафи або умовні терміни. Тобто тренд такий: вони до суду визнають провину, але майже ніколи не потрапляють у тюрму.
ХАЦ за допомогою Реєстру вирішив дослідити найпопулярніші “схеми” уникнення мобілізації у Харкові та області. Ми намагалися з’ясувати, хто у владних кабінетах допомагає та яке покарання отримує.
Група інвалідності “під ключ”
Суд визнав винною реєстраторку медичної обласної МСЕК №4 “Обласного центру медико-соціальної експертизи” Олену Зінов’єву у вимаганні 2000 доларів за сприяння у встановленні інвалідності чоловіку (зловживання впливом ч. 2 ст. 369-2 КК України) та призначив покарання у вигляді штрафу в розмірі 85 000 гривень, затвердивши угоду з прокурором. Про це стало відомо з вироку Дзержинського райсуду Харкова від 11 вересня 2023 року.
У листопаді 2022 року жінка звернулась до Зінов’євої з проханням допомогти отримати групу інвалідності її чоловіку. Реєстраторка повідомила під час зустрічі в обласній МСЕК по вул. Літературна, 6, що може допомогти у вирішенні питання, оскільки має вплив на керівників медзакладів Харківської області та Обласного центру медико-соціальної експертизи. За це Зінов’єва “загадала” 2000 доларів. Жінка одразу написала заяву до управління СБУ в Харківській області.
Після цього Зінов’єва, протягом грудня 2022-лютого 2023 років двічі через посередника отримувала по 200 доларів від жінки за допомогу у вирішенні питання щодо складання медичної виписки на чоловіка, якому робили “фейкову” інвалідність у Нововодолазькій центральній лікарні та Харківській міській клінічній лікарні №27. У березні 2023 року за 100 доларів та 1200 гривень вона отримала для цього чоловіка направлення на МСЕК у Зміївській районній лікарні.
Наприкінці квітня 2023 року Зінов’єва отримала ще 1000 доларів за вплив на прийняття рішення службовими особами КЗ “Обласний центр медико-соціальної експертизи”. Того ж дня голова міжрайонної Московської МСЕК склав довідку, за якою чоловік отримав II групу інвалідності терміном на рік.
Фото довідки: Харківська обласна прокуратура
Після усіх епізодів Зінов’єва у вересні 2023 року уклала угоду з прокурором про визнання винуватості, яку суд і затвердив. Також суд скасував арешт та повернув їй майно та гроші, які вилучили під час обшуку: Apple Macbook Pro, 3300 доларів США, 215 Євро, 92 116 гривень, Iphone 14 Pro.
Цікаво, що спочатку Зінов’єва підозрювалась за значно тяжчою статтею, а саме ч. 3 ст. 368 КК України (одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище – карається позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років та з конфіскацією майна). Але обвинувачення перекваліфікували та справу передали до суду вже за більш м’якою ч. 2 ст. 369-2 КК України “Зловживання впливом” (карається штрафом або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років).
В обласній МСЕК №4 нам в коментарі зазначили, що Зінов’єва в них вже не працює, бо звільнилась ще в минулому році.
У “справі Зінов’євої” обвинувачення отримали також лікар-невропатолог Харківської міської лікарні №27, завідувачка одного з відділень Нововодолазької центральної лікарні, голова міжрайонної Московської МСЕК, усі – за фактом службового підроблення (ч. 1 ст. 366 КК України). Встановлено, що лікарі за гроші видавали фіктивні медичні довідки, що у подальшому ставало підставою для оформлення групи інвалідності, складали неправдиві офіційні документи щодо хвороб та проходження стаціонарного лікування чоловіків, чого у дійсності не було. Голова Московської МСЕК ж видав фіктивну медичну довідку, склавши неправдивий офіційний документ про “огляд хворого”, якого він насправді не бачив. Медпрацівники робили довідки на замовлення Зінов’євої, а вона “постачала” клієнтів для оформлення “групи інвалідності” під ключ.
Також на замовлення Зінов’євої діяла і заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності Зміївської лікарні, за що отримала підозру теж за фактом службового підроблення (ч. 1 ст. 366 КК України). Встановлено, що медпрацівниця достеменно знала, що чоловік не проходив жодних медичних оглядів, але внесла неправдиві дані про результати огляду “хворого” у направлення на МСЕК.
Фото оголошення про підозру: Харківська обласна прокуратура
Крім того, у судовому реєстрі є кримінальне провадження, яке розслідує ДБР, щодо перевищення повноважень оперативним співробітником поліції під час обшуку у квартирі Зінов’євої 27 квітня 2023 року. Оперативник, виявивши крипто-гаманець із паролями доступу та “сідфразами”, начебто здійснив переведення з крипто-гаманця, який належить Зінов’євій, на загальну суму понад 24 000 доларів США. В ухвалі суду зазначено, що вказані обставини підтвердили свідки, які брали участь в обшуку у якості понятих. Тут виникає питання, чи дозволяє зарплатня реєстраторки МСЕК у Харкові накопичити криптовалюту на таку суму?
Варто додати, що Нацполіція розслідує справу щодо налагодження службовими особами міжрайонної Шевченківської МСЕК Обласного центру медико-соціальної експертизи протиправної схеми з отримання неправомірної вигоди за встановлення статусу інваліда. У жовтні 2023 року у справі були проведені обшуки у Шевченківській та Слобідській МСЕК.
Адвокат допоможе з непридатністю
У лютому 2023 року військовозобов`язаний чоловік звернувся до адвоката Олени Веселянської як до фахівця в галузі права з проханням надати консультацію про законні підстави для перетину державного кордону України під час дії військового стану.
Адвокат запевнила чоловіка, що допоможе в оформленні документів на перетин держкордону. Наступного дня, перебуваючи на парковці харківського супермаркету, Веселянська повідомила чоловіку, що завдяки її особистим зв`язкам вона може вирішити питання в оформленні документів на виїзд з України. Зокрема, можна оформити опікунство над батьками похилого віку з інвалідністю або зробити чоловіка “непридатним до військової служби за станом здоров`я”. За другий варіант Веселянська запросила 5000 доларів (із яких 1000 доларів особисто для неї, а 4000 доларів для передачі іншій особі, для здійснення впливу на прийняття рішення службовими особами ВЛК, ТЦК та СП (військкомат).
Через три дні чоловік звернувся до правоохоронних органів і почав діяти під їхнім контролем.
На наступній зустрічі Веселянська запевнила, що за медичними документами військовозобов’язаний має захворювання та при проходженні ВЛК буде визнаний непридатним з подальшим виключенням з військового обліку. Тоді ж вона затребувала 36 000 грн для здійснення впливу на службових осіб ВЛК.
Через тиждень чоловік передав Веселянській цю суму, але через декілька днів вона попросила передати ще 2500 грн. У травні – червні 2023 року Веселянська отримала ще 500 доларів, а наостанок – 20 000 грн.
У суді Веселянська визнала свою вину у повному обсязі та щиро розкаялась. Суд визнав адвоката винною (ч. 2 ст. 369-2 КК України) та призначив їй покарання у вигляді штрафу в 34 000 грн.
Веселянська займалась адвокатською діяльністю з 2006 року, у червні 2023 року їй зупинили ліцензію на 1 рік на підставі рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області.
Із порталу “Судова влада” стало відомо, що Веселянська була захисником колишнього голови Старосалтівської громади, якого обвинувачують у державній зраді за співпрацю з росіянами під час тимчасової окупації населеного пункту.
У травні 2023 року Веселянську визнали винною за керування автівкою у стані наркотичного сп’яніння (ч. 1 ст. 130 КУпАП) та оштрафовали на 17 000 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік. У постанові йшлося про те, що 9 лютого 2023 року Веселянську зупинили на Skoda Fabia у Високому з ознаками наркотичного сп`яніння: виражене тремтіння пальців рук, порушення мови, від проходження огляду вона відмовилась.
“Службове відрядження” за 5000 доларів
Мешканець Харкова Олександр Горностаєв у липні 2022 року налагодив незаконне переправлення військовозобов’язаних чоловіків через державний кордон України під виглядом службового відрядження. За гроші утікачі отримували підроблені документи. У листопаді 2022-го Горностаєв повідомив мешканцю Харкова про існуючу схему та запропонував йому підшукувати бажаючих виїхати за кордон.
Але чоловік був на конфіденційних умовах залучений до викриття злочинної діяльності Горностаєва, тож підшукав військовозобов’язаного, який погодився на “співробітництво”. У лютому 2023 року Горностаєву повідомили, що є особа, яка бажає за грошову винагороду виїхати з України у “службове відрядження”.
За підроблені документи Горностаєв забажав 5 000 доларів. Кошти перерахували на електронний гаманець, а за два тижні Горностаєв повідомив, що пакет документів готовий, він його відправить “Новою поштою”.
За документами, чоловік мав їхати у службове відрядження як співробітник ПАТ “Київське центральне конструкторське бюро арматуробудування” до Польщі, маючи на руках посвідчення про відстрочку від призову та бронь від підприємства зі сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Звісно, цей чоловік ніколи не перебував у трудових відносинах із КБ арматуробудування, а наказу про його бронювання не існувало. Тим не менше Горностаєв через WhatsApp надіслав повідомлення із зазначенням пункту пропуску у Львівській області – “Рава Руська”, через який на підставі зроблених документів можна було перетнути державний кордон України. 25 лютого чоловік прибув до пункту пропуску, перетнув державний кордон з Польщею, використовуючи отримані від Горностаєва документи.
У липні 2023 року між прокуратурою та Горностаєвим було укладено угоду про визнання винуватості за фактом ч. 3 ст. 332 КК України (організація незаконного переправлення осіб через державний кордон України, вчинена з корисливих мотивів). Хоча вказана стаття передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дев’яти років з конфіскацією майна, однак угода передбачала покарання менше мінімуму – лише п’ять років позбавлення волі з іспитовим строком у три роки (умовно).
Суд затвердив угоду та призначив Горностаєву покарання – три роки умовно з позбавленням права займати посади, пов`язані зі здійсненням прикордонного та митного контролю строком на 3 роки, без конфіскації майна. Як ми бачимо, угода з прокуратурою дозволила отримати покарання набагато менше, ніж передбачено законом.
Лікар ВЛК торгувала діагнозами
У листопаді 2022 року Київський суд Полтави затвердив угоду між прокуратурою та терапевтом Харківської лікарні №24 Олександрою Чаленко про визнання її винною в зловживанні впливом (ч. 2 ст. 369-2 КК України) та призначив їй покарання у виді штрафу в 68 000 грн.
Чаленко 4 липня 2022 року, працюючи лікарем харківської обласної ВЛК, підійшла до військовозобов’язаного чоловіка, який прибув для проходження ВЛК та запропонувала вирішити питання за 3000 доларів за допомогою тимчасового посвідчення з відміткою про непридатність. Чаленко залишила свій номер телефону для контакту.
Чоловік погодився на пропозицію Чаленко, але звернувся до правоохоронних органів. Через тиждень вони зустрілись, Чаленко повідомила, що провела бесіду з представником призовної комісії і вони підрахували, що непризов на військову службу буде “коштувати” 2500 доларів. Тоді Чаленко наголосила, що половину з цих коштів треба передати якнайшвидше, щоб “зацікавити” посадовців ВЛК.
22 липня 2022 року Чаленко отримала від чоловіка 1250 доларів, але повернула їх, зазначивши, що їй не вистачить цієї суми, щоб передати усім особам, які будуть брати участь у “схемі”. Через три дні Чаленко отримала уже 2500 доларів, після цього зателефонувала співробітнику однієї з харківських лікарень та домовилась про фіктивне стаціонарне лікування чоловіка для отримання медичних довідок. Наступного дня клієнт прибув до лікарні № 14 ім. Гіршмана, де на його ім`я були оформлені документи про прийом на стаціонар, лікування у якому мало тривати 9 діб.
15 серпня чоловік зустрівся з Чаленко та головою ВЛК, утрьох вони зайшли до лікарні. Голова ВЛК наказала лікарю-офтальмологу зробити запис до медичної документації чоловіка про проведеного огляду та вказати статтю, за якою той підлягає знаттю з військового обліку.
У рамках цієї справи у лікарні № 14 відбулись обшуки.
У судовому засіданні Чаленко свою вину визнала та щиро розкаялась.
Але вже 11 жовтня 2023 року Ленінський райсуд Харкова затвердив нову угоду між прокуратурою та Олександрою Чаленко про визнання винуватості, вже за іншою справою, але теж про зловживання впливом (ч. 2 ст. 369-2 КК України) та призначив їй покарання у виді штрафу в 34 000 грн.
За цією справою події відбувались приблизно в той же час. У серпні 2022 року Чаленко зателефонував знайомий і домовився про зустріч, щоб обговорити питання проходження іншою особою медичного обстеження, стаціонарного лікування для виключення з військового обліку.
Допомагати “клієнту” мали лікарі Обласної клінічної лікарні та Інституту патології хребта та суглобів ім. Ситенка. Чаленко погодилась на пропозицію та згодом отримала кошти.
У цьому судовому процесі Чаленко знову визнала свою вину та знову щиро розкаялась.
Військкомати торгували відстрочками
Нерідко уникнути мобілізації військовозобов’язаним чоловікам допомагають співробітники районних військкоматів. Із вироку суду офіцеру відділення обліку та бронювання одного з військкоматів Харкова Максиму Митязі стало відомо, що в січні 2023 року начальник Немишлянського РТЦК Володимир Ковалевський домовився з Митягою, щоб той пришвидшив проходження ВЛК для військовозобов’язаних чоловіків. Він мав робити супровід між лікарями та видавати повістки про відстрочку. Також слідство вважає, що Ковалевський мав посередника Віталія Бондаря, який узгоджував розмір неправомірної вигоди за відстрочку на 2 місяці для військовозобов’язаного – 25 000 грн.
Розпочалось все з того, що 17 січня 2023 року до районного військкомату у Харкові звернувся громадянин України призовного віку, аби отримати відстрочку від призову за станом здоров`я (хвороби суглобів ніг). Він зустрівся з Бондарем та Митягою. Аби вирішити питання, Бондар пішов до кабінету Ковалевського та повідомив, що з огляду на захворювання ніг військовозобов’язаний бажає отримати відстрочку на два місяці.
Того дня Ковалевський викликав підлеглого Митягу і наказав йому супроводжувати “клієнта” між лікарями та видати повістку про явку 27 січня, а Бондарю повідомив, що вирішення цього питання коштуватиме 500 літрів палива.
Другого лютого людина, яка діяла в інтересах військовозобов’язаного, під контролем правоохоронних органів зустрілася з Бондарем, де той повідомив, що 25 000 грн треба передати його водію. Після передачі грошей у цей же день військовозобов’язаний прибув до військкомату, де Митяга передав йому довідку ВЛК, за якою він потребує лікування до 30 березня 2023 року.
Згодом Митяга та Бондар уклали угоди з прокуратурою про визнання винуватості. Суд визнав Митягу винним за фактом отримання неправомірної вигоди за вплив на іншу особу (ч. 2 ст. 369-2 КК України) та призначив йому покарання у виді штрафу в розмірі 34 000 грн. Бондаря як посередника теж визнали винним та призначили аналогічне покарання.
Начальнику Немишлянського ТЦК Володимиру Ковалевському по цій справі теж повідомили про підозру за ч. 3 ст. 369-2 КК України (отримання неправомірної вигоди за вплив на іншу особу). Із 8 вересня по 29 грудня 2023 року Ковалевського відстороняли від посади. Досудове розслідування по справі щодо нього продовжували до 29 грудня 2023 року. Останні ухвали суду щодо Ковалевського датовані 27 листопада 2023 року. У реєстрі судових рішень та на порталі “Судова влада” немає інформації про те, що обвинувальний акт по справі Ковалевського передали до суду.
Підполковника Володимира Ковалевського призначили начальником Немишлянського ТЦК та СП 8 березня 2022 року.
Ми також з’ясували, що у судовому реєстрі є окреме кримінальне провадження, де оперативні підрозділи СБУ з’ясували, що Ковалевський, Митяга та Бондар можуть бути причетними до інших епізодів, коли військовозобов’язані за гроші отримували відстрочки від мобілізації.
В ухвалі суду вказано, що Бондар підшукував громадян, приводив їх до Ковалевського з метою вирішення питання за винагороду. Після проходження ВЛК, незалежно від її результатів, Ковалевський давав усну вказівку видати повістку на виклик до ТЦК з відстрочкою на місяць. Так могло тривати протягом кількох місяців.
Також розслідувалась справа за заявою Митяги про те, що Ковалевський чинить тиск та він побоюється за себе та членів своєї сім`ї. Митягу перевели до зони бойових дій.
Обмежена придатність за 1750 доларів
Інструктор одного з військкоматів Харкова Максим Тіхоміров разом із посередником Євгеном Бондаренком у лютому 2023 року отримав 1750 доларів за надання відстрочки від призову по мобілізації.
21 лютого 2023 року до Тіхомірова та Бондаренка звернувся військовозобов’язаний, аби з`ясувати подробиці отримання відстрочки від мобілізації. У той же день біля ТЦ “Призма” Тіхоміров та Бондаренко повідомили чоловіку, що для вирішення питання з начальником військкомату та головою ВЛК він повинен передати їм 5 000 доларів, копії документів та військовий квиток. Йому навіть не потрібно буде з`являтися та проходити ВЛК.
Чоловік звернувся до правоохоронних органів із заявою. Згодом Тіхоміров та Бондаренко на прохання чоловіка зменшили винагороду до 3500 доларів, за умови якнайшвидшої передачі суми. 7 березня Тіхоміров та Бондаренко отримали 1750 доларів. Тіхоміров повідомив “клієнту” про повістку і виклик до ТЦК, що убезпечить його від виклику іншими військкоматами.
28 березня на парковці супермаркету Тіхоміров та Бондаренко передали чоловікові оригінал довідки про обмежену придатність до проходження військової служби та його військовий квиток, за що одержали ще 1750 доларів. Після цього Тіхомірова та Бондаренка затримали.
Обидва підписали з прокурором угоди про визнання вини за зловживання впливом (ч. 2 ст. 369-2 КК України). Суд затвердив угоди та призначив Тіхомірову покарання у виді штрафу в розмірі 68 000 грн, Бондаренку – 51 000 грн.
Варто зазначити, що спочатку, після затримання, Тіхоміров та Бондаренко підозрювались за більш тяжкою статтею (ч. 3 ст. 368 КК України, “одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище), але потім справу перекваліфікували.
У липні 2022 року Октябрський райсуд Полтави визнав Тіхомірова винним за фактом ч. 1, 4 ст. 358 КК України (використання підробленого водійського посвідчення) та призначив покарання 2 роки умовно. Тіхоміров керував автомобілем “Шевроле”, його зупинили працівники поліції у Полтавській області для перевірки документів і виявили підроблене посвідчення водія.
500 доларів прикордоннику на Закарпатті
Харків’янин Віталій Старусев наприкінці серпня 2022 року вирішив організувати незаконне переправлення чоловіків через державний кордон України у зоні відповідальності одного з прикордонних загонів на Закарпатті.
29 серпня Старусев зателефонував знайомому прикордоннику та попросив сприяти незаконному переправленню чоловіків через кордон. На початку вересня Старусев зустрівся із військовозобов’язаним, який бажав виїхати за межі України. Він повідомив чоловікові про знайомства у Державній прикордонній службі у місті Ужгород та запропонував останньому організувати його втечу. 14 вересня Старусев набрав телефоном прикордонника та повідомив, що є бажаючий перетнути кордон та надіслав йому світлину паспорта “клієнта”.
Старусев запевнив чоловіка, що забезпечить йому зустріч в Ужгороді з лейтенантом ДПСУ та подальше сприяння перетину кордону поза пунктами пропуску. За таку допомогу співробітнику ДПСУ треба передати 500 доларів. В Ужгороді прикордонник Старусева передав чоловікові інформацію про місця розташування прикордонних нарядів, які треба оминати.
20 вересня чоловік, на виконання порад та вказівок Старусева, надав начальнику групи дільничних інспекторів 500 доларів. Близько 13:05 він вибув від кафе у напрямку 289-го прикордонного знаку з метою перетину державного кордону, а о 13.25 був затриманий у лісовому масиві поблизу кордону зі Словацькою Республікою.
У суді Старусев свою вину визнав, розкаявся, зазначив, що зробив дурницю, просив його суворо не карати.
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області 27 березня 2023 року визнав Старусева винним за фактом ч. 1 ст. 332 КК України (організація незаконного переправлення особи через державний кордон України) та ч.1 ст.369 КК України (підбурення до пропозиції надати та надання службовій особі неправомірної вигоди) та призначив покарання у виді 2,5 років умовного терміну та штрафу 17 000 грн.
Виправдали харків’янина, який переправив за кордон за 20 000 доларів
На початку травня 2022 року новина з Закарпаття про те, що затримали переселенця з Харкова за підозрою в організації переправи чоловіків за кордон, облетіла всі ЗМІ країни. Послуга коштувала 20 000 доларів.
Фото: Закарпатська обласна прокуратура
Одразу після затримання пресслужба ДБР повідомила, що мешканець Харкова займався нелегальною переправкою чоловіків призовного віку за кордон на території Закарпаття. Для цього він розробив кілька схем – від фальшивих довідок про непридатність до переправлення чоловіків через кордон під виглядом волонтерів.
Фото: Закарпатська обласна прокуратура
Фото затримання: Закарпатська обласна прокуратура
У релізі прокуратури тоді було зазначено, що у Виноградові затримали 38-річного Дмитра Краснощока.
З вироку суду стало відомо, що 18 квітня 2022 року Краснощок зустрівся у готелі із військовозобов’язаним і повідомив, що допомагає пройти ВЛК у військкоматі з подальшим визнанням людини непридатною для служби. У травні Краснощок зустрівся з клієнтом та отримав від нього 20 000 доларів. Того ж дня чоловік, діючи під контролем правоохоронних органів, пройшов військово-лікарську комісію та отримав у ТЦК довідку про непридатність із діагнозом хронічний первинний пієлонефрит 1 ступеня. Завдяки цьому він перетнув державний кордон у пункті пропуску “Вилок”.
Краснощок у судовому засіданні вину не визнав, надавати показання відмовився та зазначив, що у його автомобілі вилучили сувенірні долари, що суперечить змісту обвинувального акту. Адвокат наголосив, що правоохоронці вдалися до провокації злочину, що категорично забороняється КПК України, а отже отримані внаслідок провокації злочину докази не можуть бути покладені в основу обвинувачення. Чоловік, який передав Краснощоку 20 000 доларів, повідомив, що після початку війни вирішив зайнятися волонтерством та виїхати за кордон для закупівлі шоломів та бронежилетів. На ВЛК він повідомив, що його захворювання не є підставою для зняття з військового обліку. Але працівники ВЛК все одно записали хронічне захворювання. Надалі особа, яка видавала документи у військкоматі, порадила не переходити кордон найближчі два-три дні, а також взяти з собою ліки, що відповідають захворюванню.
У пункті пропуску представник прикордонної служби подзвонив у військкомат, де йому підтвердили справжність документів. Чоловік у суді визнав, що у нього були інші спроби незаконно перетнути державний кордон, та його затримували. Суд встановив, що доводи сторони захисту про наявність провокації злочину підтверджуються.
У підсумку суд виправдав та визнав Дмитра Краснощока невинуватим.
Апеляційний суд залишив виправдувальний вирок першої інстанції по Краснощоку без змін.
Як “благодійники” допомогли потрапити у “Шлях” через ХОВА, а суддя виніс протилежні рішення
Голова благодійного міжнародного фонду “Право на надію” Олег Леонідович Черкашин разом із засновником декількох фондів та підприємцем Арменом Ізраіляном налагодили “схему” виїзду за системою “Шлях”. Вони робили небажаючих служити в ЗСУ “волонтерами”.
27 червня 2023 року “благодійники” повідомили військовозобов’язаному, що внесення в систему “Шлях” коштує 5000 доларів. Після отримання 1000 доларів чоловіку переслали повідомленням перелік документів, які він отримає для безперешкодного перетину державного кордону: декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, де отримувачем зазначений християнський благодійний фонд “Покров”, додаток до договору про здійснення волонтерської діяльності, додаток до наказу Харківської обласної військової адміністрації “Про узгодження виїзду за межі України”, наказ начальника ХОВА, лист начальника ХОВА на ім`я голови Державної прикордонної служби України, лист благодійного фонду та посвідчення волонтера.
6 липня Черкашин та Ізраілян зустрілись з чоловіком у кафе, попросили підписати договір та повідомили, що він буде виїжджати за кордон разом з Черкашиним. Щоб підписати документи у Харківській обласній військовій адміністрації та внести його дані до системи “Шлях”, він має передати кошти.
11 липня 2023 року Черкашин передав чоловіку документи на виїзд за кордон та повідомив, що документи у ХОВА прийняли. За це Черкашин отримав 2000 доларів.
Згодом Черкашин та Ізраілян уклали з прокурором угоди про визнання винуватості за ч. 2 ст. 369-2 КК України, їх мали оштрафувати на 93 500 грн, але суд відмовив у затвердженні цих угод. В ухвалі від 28 листопада 2023 року суддя Ленінського райсуду Харкова Пашнєв Вячеслав Леонідович нібито дуже добре обгрунтував, чому вважає штраф недостатнім покаранням за цей злочин: “надання дозволу на перетин державного кордону України під час режиму воєнного стану в Україні, є наразі суспільно резонансним злочином, антисоціальним вчинком, що становлять небезпеку суспільству, тому умова призначення покарання у вигляді штрафу в даному випадку не є необхідним й достатнім для виправлення особи та попередження нових злочинів”.
Однак суддя продовжив розгляд справи і на минулому тижні, 13 березня, виніс вирок, який не може не здивувати. Всупереч тому, що писав сам суддя, він у вироку призначив покарання обвинуваченим у вигляді штрафу, при чому у тому ж самому розмірі – 93 500 грн кожному. Обґрунтовуючи вирок, суддя Пашнєв змінив свою думку на протилежну: “Враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винних, наявність обставин, що пом’якшують покарання, та відсутність обставини, що його обтяжує, а також виправлення засудженого та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень, думку прокурора, який вважав за доцільне призначення покарання у вигляді штрафу у розмірі 5500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, суд призначає покарання у вигляді штрафу”.
Що змінилося з листопада, коли суддя Пашнєв відмовлявся призначити покарання у вигляді штрафу, до березня, коли він призначив обвинуваченим такий самий штраф, залишається тільки здогадуватися.
Армен Ізраілян є співзасновником БФ “Лінія фронту”, директором якого значиться скандальна автоблогерка Анна Крівуц (danger_ann), власником будівельного ТОВ “КНТ Строй” та співзасновником БФ “Сімейне вогнище назавжди”.
Чиновницю підозрюють в організації переправки чоловіків за кордон
Колишня очільниця управління освіти ХОВА Ольга Алфьорова перебуває під вартою за підозрою в організації незаконного переправлення чоловіків через кордон (а також перешкоджанні діяльності ЗСУ – ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України).
Фото Ольги Алфьорової
З тексту підозри відомо, що Алфьорова робила листи від благодійних організацій чоловікам, які хотіли виїхати за кордон під виглядом волонтерів. Вона писала, що чоловіки займаються волонтерською діяльністю та повинні виїхати за межі України для пошуку гуманітарних вантажів.
Слідчі встановили, що Алфьорова залучила до “схеми” ще двох жінок (одна з них працює завідувачем навчально-виробничої практики Харківської гуманітарно-педагогічної академії), які виготовляли листи у приміщенні ХОВА. Слідство вважає, що Алфьорова направляла “документи” начальнику ХОВА та забезпечувала внесення в них недостовірних відомостей. “Волонтерів” відправляли за кордон від таких організацій: асоціація “Підприємства Полісся” (Житомирська область), БФ “Добрі серця небайдужих” (Харків) та БФ “Долоньки миру”.
Підозрюваними у цій справі також є директор ТОВ “Гофроцентр” Олександр Несвітайло та ще двоє людей. Всі перебувають під вартою без права внесення застави.
Newsroom поспілкувався із власником БФ “Добрі серця небайдужих” Олегом Трофімцовим. Він каже, що про судову справу дізнався випадково та був шокований інформацією.
“Я не повірив своїм очам, коли це побачив. Наша організація повністю звітує за кожну поїздку представника фонду за кордон. Більше того, і я, і директор нашої організації служать у ЗСУ. Побачивши, що наш фонд чистий, група службових осіб у своїх кабінетах підроблювала підписи та печатки нашої організації, використовуючи подання, на основі яких наші волонтери виїжджали за кордон за гуманітарною допомогою”, – сказав Трофімцов.
Керівник “Підприємства Полісся” від коментарів відмовився. Ольгу Алфьорову звільнили з ХОВА у день затримання, 17 листопада 2023 року.
Юрист ХАЦ Володимир Рисенко, коментуючи ці вироки, зазначив, що у жодній з цих справ, нікого з обвинувачених не було засуджено до реального позбавлення волі.
Це відбувається через дві причини.
По-перше, не можна не помітити звичну для органів слідства практику “перекваліфікації”. Наприклад, особу затримують у момент отримання грошових коштів, кваліфікують її дії за ст. 368 ККУ (одержання неправомірної вигоди службовою особою), а потім раптово, на підставі тих самих доказів і за тих самих обставин, обвинувальний акт скеровується до суду вже за ст. 369-2 ККУ “Зловживання впливом”, яка передбачає набагато більш м’яке покарання. Хоча така практика є масовою і звичною, але законність такої “перекваліфікації” викликає багато питань.
По-друге, також масовою і звичною є практика укладення угод зі слідством, за яким обвинувачені визнають свою винуватість та отримують або мінімальне покарання, або менше мінімуму, встановленого законом. І тут можна говорити про зловживання механізмом укладення угод. Він з’явився у кодексі, перш за все, з метою заохочення обвинувачених давати покази на організаторів злочинної діяльності. Хоча в жодному з перелічених випадків ніхто з обвинувачених таких показів не давав, тому фактично механізм використовується тільки для пом’якшення покарання.
Однак найрезонансніше у цих вироках – це призначення більш м’якого покарання, ніж передбачено законом (ст. 69 КК України). Для порівняння, за більшість правопорушень, вчинених українськими військовослужбовцями (наприклад невиконання наказу або самовільне залишення частини) закон забороняє призначати покарання менше мінімуму і судді, попри будь-які пом’якшувальні обставини (зокрема добровільний захист Батьківщини), засуджують військовослужбовців мінімум до п’яти років позбавлення волі. А от за всі перелічені правопорушення призначати більш м’яке покарання можна, що ми постійно спостерігаємо. Виправити це неоднакове ставлення закону можна виключно внесенням змін до Кримінального кодексу. І це обов’язково треба робити.