Харків vs Запоріжжя: поява нових фірм на підрядах із відбудови

Під час реалізації великих державних проєктів, зокрема з відбудови, особлива увага прикута до фірм-підрядників, що будуть освоювати державні кошти. Поява серед переможців торгів фірм-новачків викликає низку питань.

Насамперед: чи зможе така фірма реалізувати проєкт? Чи вона візьме аванс та зникне з поля зору? Можливо, за новою назвою приховуються структури, пов’язані з чиновниками, які не хочуть підсвічувати свої зв’язки? Є варіанти, коли це дійсно нові компанії, що створили досвідчені підприємці, але в новій конфігурації.

“Харківський антикорупційний центр” та “Запорізький центр розслідувань” вирішили проаналізували підрядників, що дотичні до відбудови та потрапили під такі критерії: фірма створена після початку повномасштабного вторгнення та почала отримувати підряди або створена давно, але не отримувала бюджетні замовлення, а після зміни засновників справи такої компанії одразу пішли на краще.

Харків

Активні роботи з відбудови, а також оборонні замовлення на Харківщині почались з серпня 2022 року. Загалом міська та обласна влади залучають досвідчених підрядників, таких як ПАТ “Трест Житлобуд-1”, ТОВ “Житлобуд-2” та фірми, пов’язані з будівельною корпорацією “Авантаж”.

І хоча міська влада довіряє в основному перевіреному “Житлобуд-1” та іншим гігантам, але є і нові обличчя.
Одна з таких компаній – ТОВ “ББ Україна”, створена у 2019 році у Черкасах. У червні 2023 року фірма змінює директора та засновника, яким стає Андрій Українець. І вже у липні компанія починає масово вигравати підряди на відбудову від підрозділів Харківської міськради. На даний момент, за інформацією порталу Clarity-project, ця фірма отримала контрактів на суму 145 мільйонів гривень. В основному підряди стосуються відновлення пошкоджених в результаті російських обстрілів міських шкіл.

У лютому 2024 року фірма знову змінює склад засновників. Директором та основним засновником стає Юрій Калугін, дотичний до кількох десятків фірм в Україні.


Калугін в якості директора ТОВ “Клімтехінвест” фігурував у справі НАБУ щодо заволодіння 115,19 млн грн, виділених для придбання прибиральної техніки КО “Київзеленбуд”. У 2022 році він отримав підозру за цією справою. Справу у травні 2023 року передали до суду, але Калугін серед обвинувачених не фігурує.

До того, як Калугін став засновником ТОВ “Клімтехінвест”, цією фірмою керували люди з оточення екснардепа Віктора Остапчука.


Стосовно відбудови області, то тут прикладів набагато більше.

Наприкінці 2022 року до відбудови, а також до робіт з будівництва фортифікаційних споруд долучається фірма ТОВ “Проектний альянс”. Якщо раніше єдиним засновником фірми був Ігор Рожков, то якраз коли фірма стала субпідрядником ПАТ “Трест Житлобуд-1”, серед її співзасновників з’явились екскерівник обласного департаменту економіки і міжнародних відносин ХОВА Андрій Колос, Вікторія Письмак – людина з оточення віцемера Харкова Андрія Руденка, Олександр Сорочинський – ексдиректор забудовника “Туркіш Девелопмент”.

ХАЦ вдалось з’ясувати, що під час ремонтних робіт із відновлення однієї з військових частин в області ця фірма завищувала ціни на матеріали.

Шодо Ігоря Рожков. Людина з таким іменем у російських реєстрах значиться і громадянином рф, і засновником одразу кількох російських фірм. Родина Рожкова (зокрема Микита Рожков – депутат Харківської райради, обраний від забороненої нині “ОПЗЖ”), відповідно до розслідування “Харківського антикорупційного центру”, активно вела бізнес у рф. Власне, саме після того, як інформація про можливий “російський слід” Рожкових стала публічною, список власників “Проектного альянсу” змінився. 

Зараз серед співвласників “Проектного альянсу” залишаються Андрій Колос та Олександр Сорочинський.

Фірма продовжує активно отримувати підряди на будівництво фортифікаційних споруд, а також отримала контракт на ремонт амбулаторії в Дергачах на суму 68 млн грн.

ТОВ “Будівельно-проектна компанія “Форсайт” створена у серпні 2022 року. Восени 2022 року фірма без тендерів отримала підряди на проведення ремонту у харківському онкоцентрі. Це дозволило їй здобути досвід і потім вже приходити на інші торги.

За півтора роки фірма отримала підрядів вже на суму понад 200 мільйонів гривень Зокрема, мова йде про капітальний ремонт будівлі селищної ради у деокупованому Старому Салтові за 62 млн грн, а також ремонт амбулаторії у цій громаді та аварійний ремонт обласної дитячої лікарні у Харкові за 31,6 млн грн.

Засновником і директором є Роман Петрович Мовчан, який народився в Сложобанському в 1976 році. Особа з такими ПІБ і роком народження у 2015 році балотувалась у депутати Харківської облради від ВО “Батьківщина”, але не пройшла.

“Форсайт” орендує техніку у київських фірм “Дорбуд сервіс” та ТОВ “Репеймент Біз Трейд”, яке створене теж у 2022 році.

Ще одна фірма, якій пощастило одразу після зміни засновників отримувати бюджетні мільйони на відбудову, – ТОВ “Науково-виробнича фірма “Артос”. У квітні 2023 року директором та засновником фірми став Костянтин Ляшенко, і після цього фірма почала отримувати підряди від обладміністрації. Аналіз мобільного телефону Ляшенка показує, що він працював у будівельних фірмах Олександра Гельзіна, який мав бізнес у росії, а також був підрядником у структур групи “Авантаж”.

Цікаво, що у соцмережах Ляшенко зазначає, що працює в Харківській ОВА. На зараз фірма “Артос” вже отримала шість підрядів від Департаменту капбудівництва ХОВА на суму понад 100 мільйонів гривень. Інших замовників у цього підприємства немає. Найбільший підряд – 65,2 млн грн на відновлення школи у Мерефі.


Як бачимо, на Харківщині створених “з нуля” структур небагато. Натомість вистачає фірм, які масово отримали підряди на сотні мільйонів гривень одразу після зміни власників.

Запоріжжя

У Запоріжжі процес відбудови стартував влітку 2022 року, після того, як навесні прийняли рішення, що постраждалі будинки відновлять. І згодом оголосили перші тендери на капітальні ремонти. Їх отримали переважно одні й ті ж фірми, не пов’язані з Запоріжжям. 

Водночас з цим масово почали відновлювати укриття у школах та садочках міста. Попри те, що навчальний процес проходив онлайн, саме освітні заклади стали основним прихистком для людей, що живуть поруч.

Суми на ремонт приміщень під укриття значно скромніше і не сягають сотень мільйонів, як у Харкові. Проте й сам процес відновлення не настільки глобальний. А от приклади новоутворених фірм, що почали отримувати закупівлі, все ж є. 

На основі даних інструменту YC.Market  від YouControl вдалося визначити, що у Запоріжжі близько 11 нових фірм, що у короткі терміни після створення почали отримувати підряди. Зазначимо, що при дослідженні ми виділили лише фірми, у яких основний вид діяльності – будівництво житлових і нежитлових будівель. Ми покажемо лише кілька прикладів бізнесів із цього переліку.

Один з таких є – ТОВ “Кульзрістінвест”. Так, запорізький департамент освіти замовив у ТОВ “Кульзрістінвест” ремонт підвалу під укриття у гімназії №42. Вартість договору складає 2,4 мільйона гривень. До цього департамент замовив укриття за 1,9 мільйона гривень для іншої школи — Запорізького класичного ліцею.

А у листопаді 2023 року департамент виклав наступний договір на ремонт гімназії № 83 вже за 2,7 мільйона гривень.

За ці кошти капітальний ремонт мав включати: ремонт стін, стелі та підлоги, установку унітазів та умивальників, а також проведення води та прокладення труб, систему вентиляції, оновлення дверей тощо.

Цікаво, що попри те, що це були відкриті закупівлі, охочих позмагатися за це замовлення не виявилося і підряди фірма отримала без зміни ціни. 

ТОВ “Кульзрістінвест” було засноване Антоном Зайцевим у лютому 2023 року. А вже у квітні фірма отримала своє перше замовлення на 90 000 гривень від одного з запорізьких ліцеїв. Загалом впродовж року фірма уклала договорів на 12,8 мільйона гривень. Левова частка – 9,4 мільйона гривень це замовлення від департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, згідно з даними Рrozorro.

Дуже схожа ситуація склалася й з ТОВ “Запоріжбудремсервіс”, яке отримало хоч і маленькі замовлення, але вже через кілька тижнів після реєстрації. Спочатку покажемо кілька найбільших замовлень. 

Так, Кушугумська гімназія “Інтелект” замовила укриття за майже 3,6 мільйона гривень. Спочатку на тендер подалося три учасники, з яких найвигіднішу ціну запропонував підприємець Юрій Матвєєв. І саме він здобув перемогу, проте згодом її скасували, а новим переможцем оголосили ТОВ “Запоріжбудремсервіс”. І хоча підприємець намагався оскаржити скасування, замовлення він так і не отримав. 

Надалі у “Запоріжбудремсервіс” в портфелі замовлень – укриття для Запорізького академічного ліцею №34, яке замовив департамент освіти ЗМР за 2,2 мільйона гривень

Тепер трохи детальніше про ТОВ “Запоріжбудремсервіс”. Фірма була заснована у квітні 2023 року Юлією та Олексієм Шестенко. І вже через кілька тижнів почала брати участь у закупівлях і отримувати замовлення. Наприклад, “Міська лікарня №8” замовила їй термоси на 72,6 тисячі гривень вже через 10 днів. 

Загалом за 2023 роки “Запоріжбудремсервіс” отримав замовлень на 11,3 мільйона гривень. 

Інформації про Юлію та Олексія Шестенко у відкритих джерелах небагато. Так, на людей з такими ж ПІБ зареєстровано й ще одне приватне підприємство “Будроботсервіс”, що працює з 2005 року. Останні роки підприємство активно почало брати участь у закупівлях. Так, за 2022-2023 рік отримало замовлень на майже 16 мільйонів гривень. Левова частка – 12,5 мільйона гривень від міської лікарні №8.

Також Олексій Шестенко володів приватним підприємством “Алекс і Алекс будівельно-монтажна група”, що було засноване у 2002 році. Однак, нещодавно керівником і бенефіціаром стала Ганна Шестенко. Підприємство також бере участь у закупівлях, але з 2016 року. 

Закриває нашу трійцю  ТОВ “ЮДЛСтрой”. У цієї фірми департамент освіти замовив ремонт підвального приміщення ясел-садочка “Лебедик” за 1,4 мільйона гривень

ТОВ “ЮДЛСтрой” заснувала Єлизавета Добрунова у жовтні 2023 року, а уже у листопаді отримала замовлення.

Висновки

Як бачимо, в обох містах для відбудови “народились” нові фірми із засновниками, про яких раніше майже не чули.

Але є відмінність. Якщо у Харкові створені кілька років тому компанії змінили засновників та почали отримувати підряди, то у Запоріжжі це нові юридичні особи.

Добре, що навіть під час повномасштабної війни бізнес у прифронтових містах розвивається. Але не виключено, що нові підприємства – це ширма для старих гравців будівельного ринку.

#Досвід_Регіонів