Із судового реєстру зникли ухвали, що стосуються схем завищення цін на закупівлі деревини для фортифікацій на Харківщині

Як стало відомо ХАЦ, з судового реєстру повністю прибрали всі ухвали кримінального провадження, яке розслідує Служба безпеки України щодо завищення цін під час закупівлі деревини для будівництва фортифікаційних споруд на Харківщині.

Провадження було відкрито у лютому 2024 року за статтями “привласнення майна шляхом зловживання службовим становищем” (ч. 4 ст. 191 КК України) та “перешкоджання законній діяльностя ЗСУ” (ч. 1 ст. 114-1 КК України).

Скрин збереженої ухвали суду

В ухвалах, які були оприлюднені в судовому реєстрі ще два тижні тому, зазначалось, що під час закупівлі деревини невстановлені особи організували механізм завищення фактичної вартості деревини, яка постачається для будівництва фортифікаційних споруд на території Харківської області. Для цього, як зазначає слідчий, організатори схеми зареєстрували цілу низку підприємств, що контролюються через “тіньових” бухгалтерів.

Нагадаємо, голова Антикорупційного центру “Межа” Мартина Богуславець для колонки в “Українській правді” зазначила, що департамент ЖКГ та ПЕК Харківської ОВА укладав прямі договори на постачання деревини для укріплень із п’ятьма фірмами з ознаками фіктивності. 

На загальнгу суму понад 360 млн гривень чиновники ХОВА уклали договори на деревину (71 619,7 кубометрів), інформація щодо якої засекречена, із  ФОП Чаус І. О., ТОВ “Герц індустрія”, ТОВ “Сатисбуд”, ТОВ “АТТ БУД” та ТОВ “Деревообробне підприємство “Восход”.

ХАЦ також встановив, що всі ці компанії пов’язані між собою.

В ухвалах, що зникли з судового реєстру, правоохоронці описали, як саме працювала схема.

Кілька підприємств, підконтрольних одній групі осіб, купували деревину у державних підприємств. Наприклад, у ДП “Ізюмське лісове господарство” за ціною 970 грн за кубічний метр деревини хвойних порід (сосна) діаметром 15-19 см довжиною 3-4 м.

“Після чого вказані вище підприємства здійснюють безтоварні операції з продажу деревини зазначеним вище підприємствам, які їм підконтрольні та по фіктивним ТТН нібито транспортують продукцію до Дніпропетровської області, однак фактично постачають продукцію зі складів лісових господарств до Департаменту за прямими договорами за ціною 4100 грн м3 хвойних порід (сосна), діаметром 15-19 см, довжиною 3-4 м. Так, за період з січня по березень 2024 року Департамент здійснив закупівлю деревини у приватних підприємств, які підконтрольні невстановленій групі осіб, та які причетні до вчинення вищевказаних кримінальних правопорушень, на загальну суму близько 170 мл грн”, – йдеться у судовій ухвалі.

Втрати від реалізації схеми з придбання деревини для фортифікаційних споруд на Харківщині через сумнівні фірми могли коштувати державному бюджету близько 150-ти мільйонів гривень.

ХАЦ знайшов докази того, що деревину фірми-постачальники купували у двох лісгоспів на Харківщині, що мало би зменшити вартість витрат на логістику у рази. Середня ціна за кубічний метр деревини 5500 гривень, яку у Харківській обласній військовій адміністрації називають ринковою, виглядає вдвічі вищою за середню ціну продажу кругляка в місцевих лісгоспах.

Проте журналістські викриття, кримінальні провадження та позиція представників лісгоспів про наявність необхідної деревини не зупиняють чиновників ХОВА. Харківська обласна військова адміністрація продовжує купувати деревину для фортифікацій у фірм, що мають ознаки фіктивності, пов’язані між собою, ухиляються від сплати ПДВ і купують ліс-кругляк у місцевих лісництвах із шаленими переплатами.

#хац_контроль