Є таке відчуття, що Харківська міська рада скучила за повторенням ситуації з харківським «Еліта-Центром». Але, про все по черзі.
На найближчій сесії Харківської міської ради, яка відбудеться 24 лютого 2016 року, як відмітив депутат Харківської міської ради та співкоординатор «Харківського антикорупційного центру» Ігор Черняк, планується надати дозвіл 3 кооперативам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з земель територіальної громади міста Харкова.
На цій сесії не планується вже остаточного виділення безкоштоно земельних ділянок кооперативам, однак «розробка проекту землеустрою» – це стадія, яка передує вже безпосередньому виділенню землі.
Одним з 3 таких кооперативів є ОК «ЖБК «Англійський квартал», якому планується для розробки проекту землеустрою виділити земельну ділянку площею 0,7710 га для будівництва та обслуговування житлового будинку по бульв. Грицевця, 13 (станція метро Пролетарська).
Засновниками та власниками на сьогоднішній день ОК «ЖБК «Англійський квартал» є Олег Туранський, ТОВ «Дойче Машинері Технолоджі» та ТОВ «Фірма ХГС-бетон». З 29 грудня 2015 року керівником та підписантом кооперативу є Василько Вячеслав Васильович. Сам кооператив заснований 2 липня 2014 року.
Власником ТОВ «Дойче Машинері Технолоджі» та ТОВ «Фірма ХГС-бетон» Галина Лось. В обох фірмах з моменту іх заснування в 2012 році керівником та підписантом також є Василько Вячеслав Васильович.
Олег Туранський є ріелтором. У відкритих джерелах в мережі Інтернет він вказував, що з 2013 року працює в Харківському агентстві нерухомості «ХАН». Олег Туранський (частка 34%) з червня 2015 року є керівником ТОВ «Агентство нерухомості «Міель-Україна» та співвласником разом з ТОВ «Дойче Машинері Технолоджі» (33%) та ТОВ «Фірма ХГС-бетон» (33%). Такий, самий склад власників, як і в ОК «ЖБК «Англійський квартал». Також, Олег Туранський (частка 40%) є співвласником ТОВ «Страхове агенство «Харків некст». Олег Туранський (10%) разом з ТОВ «Дойче Машинері Технолоджі» є співвласником ТОВ «СВС-Констракшн».
Вячеслав Василько є керівником і підписантом в ТОВ «Дружнє підприємство «Екіпаж», власником та керівником, якого є його брат Володимир Василько. Саме ТОВ «Дружнє підприємство «Екіпаж» (60%) були і є разом з приватною фірмою «Міжнародне агентство по найму» (40%) власниками ТОВ «Дружнє підприємство Технологічної групи «Екіпаж». Керівником та підписантом цього підприємства був та є Вячеслав Василько. Підприємство з 16 серпня 2011 року знаходиться в стані припинення. Власницею приватної фірми «Міжнародне агентство по найму» є Зоя Руденко, а керівником та підписантом – Вячеслав Василько.
Більшість вищеперелічених юридичних осіб мають юридичну адресу в ЄДР по вулиці Камській. Ця вулиця межує з Комсомольським (Григорівським) шосе, де «Екіпаж» так і не добудував 24-поверхівку.
Чим же запам’яталось харків’янам ТОВ «Дружнє підприємство технологічної групи «Екіпаж»? Саме ця будівельна компанія починала будувати житловий комплекс «Атлант» (24-поверхівка) по Комсомольському (Григорівському) шосе, 55. Це будівництво в Харкові охрестили харківським «Еліта-центром». Житловий комплекс «Атлант» (перехрестя вул .Комсомольське (Григорівське) шосе і Пермська) за планами повинні були здати ще в 2008 році.
Житловий комплекс «Атлант» почали будувати ще в 2004-му році. Квартири в 24-поверхівці харків’яни почали купувати на стадії котловану по $500 за квадрат. Об’єктів до цього “Екіпаж” ніяких не будував. Вибираючи забудовника , люди, як кажуть, довірилися перш за все “Укрсоцбанку”, разом з яким будівельники створили фонд фінансування (після сумної історії з “Еліта-центром” квартири в новобудовах заборонено було продавати напряму).
Невідома нікому компанія – забудовник обіцяла, що вже до кінця 2008 року на Холодній горі з’явиться нова 24-поверхівка з підземним паркінгом.
Здати будинок в намічені терміни ТОВ«Дружнє підприємство технологічної групи «Екіпаж» не змогло – під час кризи у компанії почалися фінансові труднощі і «Екіпаж» взяв кредит в «Укрсоцбанку» на 7 мільйонів гривень , щоб завершити будівництво. В якості застави компанія залишила 63 «вільні» квартири (але 20 з них були оплачені вже інвесторами) . У листопаді 2008 року будівельна компанія оголосила про банкрутство. За рішенням Господарського суду Харківської області від 23.07.2010 р. замість грошей банк отримав 64 квартири, загальною вартістю близько 23 мільйонів гривень.
Постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03. листопада 2010 року рішення господарського суду Харківської області від 23.07.2010р. в частині задоволення позовних вимог ПАТ “Укрсоцбанк” було скасовано. Було прийнято нове рішення про задоволення зустрічного позову ТОВ ДП ТГ “Екіпаж”: визнано недійсним іпотечний договір № 805/13/18-5/8-031 від 18.01.2008р., укладений між АКБ “Укрсоцбанк” та ТОВ ДП ТГ “Екіпаж”.
Постановою Вищого господарського суду України від 26 січня 2011 року, Постанова Харківського апеляційного господарського суду була скасована і прийнято фактично те рішення, яке прийняв суд першої інстанції.
Офіси будівельної фірми “Екіпаж” в той час були закриті, телефони не відповідали. Директора фірми люди взагалі не бачили практично.
А, в цей же час спочатку в 2007 році цей самий директор, Вячеслав Василько балотується від «СПУ» до Верховної Ради України, а в 2010 році до Харківської міської ради, також від «СПУ».
«Укрсоцбанк» спочатку теж не жадав продовжувати будівництво. Почалися судові тяжби. Судилися всі і з усіма: Банк з «Екіпажем», пайовики – з банком і «Екіпажем». Потрібно також врахувати, що пайовики були двох типів: перші вклали гроші у Фонд Фінансування Будівництва (ФФБ), інші віддали їх безпосередньо «Екіпажу» ще до створення ФФБ, і інтереси цих двох груп не завжди в усьому збігалися.
Після безлічі судових засідань, кількох «круглих столів», банк взяв на себе все ж таки зобов’язання щодо добудови комплексу. У 2012 році Харківська міська рада відновила договір оренди з «Укрсоцбанком» для завершення будівництва, і влітку 2012 року, воно відновилося. Обіцяли спочатку, що роботи будуть завершені в середині 2013 року, потім до кінця 2013 року. Але в 2013, не вийшло. Лише в 2014 році люди отримали можливість заїхати в свої квартири в ЖК «Атлант, за які вони заплатили багато років тому.
Ось же, дуже схоже, що печально звісна «схема» з «Екіпажем» може повторитися. Тоді тільки «Екіпаж» брав земельну ділянку в оренду, а тепер «Англійський квартал» може отримати земельну ділянку безкоштовно у власність. Адже головна діюча особа залишилася.
Два інших обслуговуючих кооператива, які на найближчій сесії можуть отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки – це ОК «ЖБК «Побратим» (1 земельна ділянка) і ОК «ЖБК «Еревія» (3 земельні ділянки).
ОК «ЖБК «Побратим» – власниками є 5 осіб, Сергій Брусенцев, Сергій Гайдуков, Андрій Носач, Дмитро Савченко та Денис Семенюк. За запевненнями заступника Харківського міського голови Тетяни Овіннікової, всі є учасниками бойових дій на Сході України та мають статус учасника АТО. Кооператив був створений 18 грудня 2015 року.
ОК «ЖБК «Еревія» – кооператив, який вже отримував від Харківської міської ради безкоштовно за «кооперативною» схемою земельні ділянки. Тоді були надані:
– земельна ділянка загальною площею 3,5983 га для зміни функціонального призначення об’єкту під будівництво житлової забудови по вул. Межевій;
– земельна ділянка загальною площею 5,9679 га для зміни функціонального призначення об’єкту під будівництво житлової забудови по вул.Архітекторів та подальшої експлуатації об’єкту;
– земельна ділянка загальною площею 3.000 га по Білгородського шосе.
Засновниками кооперативу були Денис Аріх (син депутата Харківської міської ради ігоря Аріха), Людмила Гудкова та Дмитро Певко (обидва з бізнес-оточення Ігоря Аріха). Адреса кооперативу – м. Харків, вул. Котлова, 216 (за цією адресою зареєстровані практично всі ЖБК з оточення Ігоря Аріха).
На сьогоднішній день власниками ОК «ЖБК «Еревія» залишилися Людмила Гудкова, Дмитро Певко, а також додалися Юрій Кісельов, Ольга Марфич та Сергій Харченко. Телефони та адреса не змінювалися. Юрій Кісельов та Ольга Марфич разом з Сергієм Велігошею є співвласниками ОК «ЖБК «Парк Хаус», а Сергій Харченко з жовтня 2015 року керівник цього кооперативу. Бачимо, що «Еревія» намагається підлаштуватися під норми, статті Земельного кодексу України, Житлового кодексу УРСР, але чи вдалося їм це???