Французька фірма та російські бутіки: власність екснардепа Святаша, справу якого передали до суду


Правоохоронці передали до суду справу щодо колишнього народного депутата IV-VIII скликань Дмитра Святаша, частина його майна арештована та передана в управління АРМА. Сам Святаш утік до росії, його дружина відкривала спільний ресторан із дочкою речника володимира путіна Лізою Пєсковою, а мати володіє фірмою у Франції.

Кримінальні справи

Дмитро Святаш був власником великого автомобільного бізнесу в Україні. За рейтингом “Фокусу”, у 2011 році статки Святаша оцінювали у $78,4 мільйони. Завдяки роботі в парламенті він лобіював високі ціни на автомобілі.

За даними “Економічної Правди”, Святаш належав до так званого автомобільного лобі в Раді, що було представлене власниками найбільших вітчизняних автовиробників. Саме через цих людей пересічні українці вимушені були платити 40 000 доларів за автівки, які у США коштують $20 000.

Зокрема, представники автомобільного лобі були ініціаторами вічних торгів навколо ввізного мита на машини. Коли Україна вступила до Світової організації торгівлі, саме лобісти не дозволили встановити нульове мито на автомобілі з-за кордону.

Однак грошей, які Святаш заробляв, не вистачало для покриття боргів. Нардеп так і не зміг погасити кредит у розмірі 50 мільйонів доларів, виданий його корпорації “АІС” УкрСиббанком. Гроші політик взяв у борг ще у 2007 році.

“За даними слідства, екснардеп, використовуючи свою політичну посаду, фактично керував однією з найбільших в Україні бізнес-структур із продажу транспортних засобів. Будучи кінцевим власником групи підприємств з понад 90 юридичних осіб, він отримав від банку кредитну лінію у сумі 50 мільйонів доларів США”, – йдеться в повідомленні правоохоронних органів.

Колишній нардеп передав у заставу банку близько 200 об’єктів нерухомості та корпоративні права. Але коли настав час повертати кошти, він використав “завідомо підроблені документи” та переоформив майно на інші підконтрольні компанії, аби звільнитись від зобов’язань перед банком.

Слідство оцінює збитки, завдані цими діями, на суму 1,1 мільярда гривень.

Після отримання підозри, за даними медіа, Святаш у 2020 році утік до рф, а заяву на отримання російського громадянства писала його дружина Анжеліка Святаш (Погосян).

Його майно на суму понад 600 мільйонів гривень передали під управління АРМА.

Після початку повномасштабного вторгнення росії Святаш виступав на підтримку країни-агресора та виправдовував окупацію частини східних і південних районів України. 

За даними слідства, у серпні 2022 року він опублікував на офіційній сторінці в одній із соцмереж пропагандистський пост. У дописі Святаш закликав жителів тимчасово окупованих територій Херсонської, Запорізької та Харківської областей підтримати загарбників та оформлювати російські паспорти.

Після цього його оголосили в розшук. Крім того, СБУ заочно повідомила про підозри у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України) поплічникам Святаша Дмитру Пойді та Андрію Бессарабову.

На думку слідства, обидва – харків’яни, ще у 2014 році виїхали з України через активну участь в антимайдані. Згодом, під час повномасштабної війни, допомагали Дмитру Святашу передавати позиції та місця дислокації ЗСУ на території Зміївської громади Харківської області.

Тож колишньому парламентарю інкримінують “посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України, шахрайство, підроблення документів та легалізацію майна, одержаного злочинним шляхом”.

Але санкцій стосовно Святаша та його родини поки що жодних немає, що дозволяє їм активно вести бізнес не лише у росії, але й у Європі.

Російський бізнес

Дружина політика Анжеліка Святаш має в росії ресторанний бізнес і магазини з продажу одягу. Бренд Maison d’AngelAnn був заснований 16 червня 2014 року Анною Чібісовою та Анжелікою Святаш.

Анна Чібісова та Анжеліка Святаш fashionnetwork.com

У російському реєстрі зазначено, що дружина політика є керівником та засновником ТОВ “Сол Ангеллан”. За даними медіа, у березні 2023 Maison d’AngelAnn вперше представила свою колекцію в Парижі. Основний напрямок роботи бренду – країни Близького Сходу (ОАЕ, Катар).

Ще одна фірма, власницею якої є Анжеліка Святаш, – ТОВ “Сеть столичных бистро”. У 2020 році разом зі Святаш співвласницею цього бізнесу стала донька речника володимира путіна Єлізавєта Пєскова. Пізніше до них доєдналась ТОВ “Инвестиционная компания “Атлант” Руслана Голбазова та Михаіла Тарнавского.

“Сеть столичных бистро” вела діяльність під брендом Restada Group та планувала розвивати італійські ресторани eKere та Da Giovani, узбецький Dastarhan та український LeBorsch. На сайті Restada йшлося про шість проєктів компанії, три з яких – ресторани високої кухні.

Єлізавєта Пєскова пішла з ресторанного бізнесу після проблем із постачальниками. За останні кілька місяців на фірму подали до суду кілька контрагентів – загальна сума претензій перевищила 1 млн. рублів. За даними  соціальних мереж, більше року мережа ресторанів не працює.

Зараз серед засновників бізнесу фігурує лише Анжеліка Святаш. 

Що стосується Дмитра Святаша, то рік тому він зареєстрував у Москві індивідуальне підприємництво, що стосується торгівлею автомобілів.

Французька фірма

Варто зазначити, що доки Святаш був нардепом, засновницею десятка компаній із групи “АІС” була його мати – Лариса Святаш. Наприклад, серед фірм, де фігурувала Лариса Святаш, зазначене кримське ТОВ “Центр стратегичних інвестицій”. Цікаво, що ця фірма була перереєстрована у 2014 році за російським законодавством на Ларису Святаш та її чоловіка Володимира Святаша, який у цей час був депутатом Харківської обласної ради та директором комунального підприємства.

У 2016 році фірма змінила власників у російському реєстрі.

У реєстрах мати Святаша з’являлась і тоді, коли чергову фірму треба було ліквідувати. Ось так і відбулось з компанією в Парижі, яка займалась будівництвом.

Лише у 2022 році Лариса Святаш виринула у документах компанії VUE MARS IMMO як ліквідатор. Раніше компанією керувала Elena Fedorova.

Однак у фінансовому звіті за 2019 рік є інформація щодо виплат Дмитру Святашу.

Є відчуття, що це не останній прихований бізнес колишнього харківського нардепа у європейських країнах. Тим більше, що продовжувати купувати нерухомість або вести бізнес за межами України Дмитру Святашу не заборонено: до переліку підсанкційних осіб він не потрапив. 

#ХАЦ_Контроль