Дніпровський апеляційний суд відправив під домашній арешт гауляйтершу Савинців Ізюмського району Катерину Донник. Про це стало відомо з ухвали суду від 19 січня 2023 року.

Нагадаємо, Харківський антикорупційний центр в своєму матеріалі у грудні 2022 року ідентифікував Донник, після того як її затримала СБУ та оголосила підозру за фактом ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Фото Донник з соцмереж
Фото – Харківська обласна прокуратура

В ході досудового розслідування встановлено, що Донник на початку червня 2022 року добровільно зайняла посаду так званого «помічника начальника відділу села Морозівка». Це село знаходиться на шляху між Балаклією та Савинцями в Ізюмському районі (раніше Балаклійський район). Сама Донник якраз з Морозівки. Як повідомляє прокуратура, колаборантка збирала списки та паспортні дані місцевих мешканців, надавала вказівки та розпорядження старшим вулиць, проводила збори місцевих мешканців.

У серпні Донник отримала «підвищення» та стала так званим «начальником Савинського територіального відділу Ізюмської ВЦА». Псевдопосадовиця брала участь у нарадах окупаційної адміністрації та оформлювала осіб, які були готові співпрацювати з новою «владою».

Савинці – це селище міського типу. Савинська ОТГ знаходиться в Ізюмському районі (раніше Балаклійський район). До складу громади входять селище міського типу Савинці, 12 сіл та 5 селищ.

Як вдалось встановити Харківському антикорупційному центру, Донник працювала якийсь час в Савинському будинку культури художнім керівником, після чого очолила цей будинок культури. Після свого звільнення звідти, подавала свою кандидатуру на начальника відділу культури, молоді та спорту Савинської селищної громади, але не пройшла конкурс. Після чого пішла працювати до Балаклійського будинку культури. Спочатку працювала секретаркою директора, артисткою, костюмеркою цього БК, після чого на якийсь час начебто навіть стала виконуючою обов’язки директора Балаклійського будинку культури.

Цікаво, що Донник в матеріалі Дмитра Галко для інтернет-газети “Грани”, наполягає на версії, що жителі Морозівки самі її обрали на загальних зборах із семи кандидатур і вона пішла на посаду гауляйтерши від росіян, щоб допомагати землякам, а з окупантами ніяк не взаємодіяла і не звітувала перед ними. Місцеві жителі це категорично заперечують: “Нас зібрали нібито для надання гуманітарної допомоги і зобов’язали вибрати голову села. Кандидатур насправді було чимало, але всі, окрім Катерини Донник, просто взяли самовідвід. Вона постійно рвалася до влади”.

Також місцеві жителі Морозівки кажуть, що Донник займалася антиукраїнською агітацією і розповідала публічно: “України тут більше ніколи не буде, росія тут назавжди”. “У своїй Морозівці я себе показала на 250%, тому мене підвищили і я очолила Савинці”, – переказують слова Донник мешканці Веселого (теж входить в Савинську ОТГ).

Прокуратура в судовому засіданні першої інстанції, в Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області щодо обрання запобіжного заходу щодо Донник, з урахуванням того що та підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за який законом передбачена відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років, просила тримання під вартою строком на 60 діб. Як доказ того, що треба застосувати саме такий запобіжний захід, прокуратура тоді наводила те, що Донник співпрацювала з окупаційною владою, що може свідчити про можливість переховування від слідства та суду не тільки на території України, а й на території рф.

В суді Донник заперечувала проти клопотання прокуратури. Пояснила, що вину свою повністю визнає. Донник вказує, що під час окупації працювала директором будинку культури. Морозівка, в якій вона проживає була звільнена у вересні 2022 р., але ні куди не збиралась та не збирається тікати. Також Донник вказала, що має важку онкологічну хворобу у зв`язку з чим перенесла дві операції та вимушена носити калоприймач. Захисник Донник в суді просила застосувати щодо підозрюваної нічний домашній арешт.

Суд першої інстанції відмовив у клопотанні прокуратури щодо застосування у відношенні Донник запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Суд зобов’язав Донник прибувати за кожною вимогою до суду, прокурора, слідчого.

На це рішення суду прокуратурою була подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду, який відправив Донник під домашній арешт до 13 лютого 2023 року. Прокуратура просила суд застосувати щодо Донник запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Апеляційний суд прийняв до уваги те, що під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочину, передбаченого статтею 111-1 КК України, за наявності ризиків переховування від органів слідства, суду, тиску та впливу на свідків, застосовується запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, втім, з урахуванням стану здоров`я Донник, яка має тяжке онкологічне захворювання та потребує спеціального медичного нагляду та лікування, колегія суддів вважає за можливе застосувати до останньої запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Варто зазначити, що судячи зі сторінки Донник у Фейсбуці, вона в червні 2016 року вийшла заміж за Андрія Донника. Який в листопаді 2020 року на сторінці у Фейсбуці виставляв себе у формі Збройних сил України.

«Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми IWPR «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії. Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Уряду Великої Британії чи Інституту висвітлення війни та миру».