Харківська обласна військова адміністрація після матеріалу ХАЦ розірвала договір на будівництво дитячого садочка у Старому Салтові

Департамент капітального будівництва Харківської ОВА та ТОВ “Слобожанська будівельна компанія “Саргон” достроково припинили договір на будівництво укриття в садку у Старому Салтові. Про це стало відомо з системи публічних закупівель “ProZorro”.

Йдеться про ясла-садок “Барвінок-100”. Договір розірвали 15 квітня, причиною офіційно назвали “відсутність фінансування”. 

За договором, “Саргон” мав отримати 132 млн грн за будівництво підземного дитсадка.

Це будівництво після матеріалу ХАЦ викликало великий резонанс та дискусії щодо доцільності проведення будівництва у такій безпосередній близькості від кордону з росією (17 км).

У лютому 2026 року ХАЦ зробив запит, щоб дізнатися, скільки дітей дошкільного віку проживає у Старому Салтові. Офіційно: у селищі, де планували побудувати підземний садочок, живуть 13-ро дошкільнят!

Уже 5 березня ХОВА та “Саргон” підписали договір.

Увечері 6 березня Старосалтівська селищна військова адміністрація вдалася до антикриз-комунікації та зазначила на своїх сторінках у соцмережах, що ХАЦ використовує нібито недостовірну інформацію щодо будівництва підземного дитсадка, яка створює викривлене уявлення про реальну ситуацію в громаді. Йшлося про те, що до підземного дитсадка у Старому Салтові зможуть ходити діти з інших населених пунктів Старосалтівської громади: сіл Молодова, Хотімля та Зарічне. Разом у цих населених пунктах, за офіційними даними, живуть 154 дитини дошкільного віку.

8 березня ХАЦ отримав інсайд про те, що після нашої публікації освітян Старосалтівської громади змушують виходити “на вулицю”, аби захищати будівництво “підземного дитсадка” і “підземної школи”.

А буквально через декілька днів після цього начальник Харківської ОВА Олег Синєгубов визнав помилкою будівництво підземного дитсадка у Старому Салтові. Про це він сказав в інтерв’ю “Думці”.

“Це все споруди подвійного призначення. Тобто це як і підземна школа, підземний дитячий садочок, в тому числі, це як бомбосховище для цивільного населення. Цивільне населення там є. Чи є там укриття, наприклад, по тому ж самому Старому Салтову? Ну, це велике питання. Якісь підвальні приміщення є, повноцінного укриття там немає. І ніколи не булою  У нас зараз розглядається так само питання будівництва школи по Роганській громаді. Цей об’єкт піднявся у рейтингах. Там більш доцільно, там і більше дітей, це відносно не тилова громада, але все одно там більше доцільно. Або дитячий садочок в селі Мала Данилівка так само. У принципі, це теж реальна історія, щоб він там з’явився. А по Старому Салтову я особисто, ми будемо казати міністерству, що ми проти реалізації цього об’єкту, принаймні в цей час”, – повідомив Синєгубов.

Дитсадок хотіли будувати за кошти Європейського союзу, за програмою Ukraine Facility. Підрядник мав отримати аванс 30% за договором.

Згідно за інформацією з порталу DREAM, у 2024 році вартість будівництва цього підземного садка оцінювали у 98,4 млн грн.

ТОВ “Слобожанська будівельна компанія “Саргон” – це та сама компанія, що відбудовувала Старосалтівський ліцей за 205 мільйонів гривень, причому без підземного корпусу. Будівельні роботи ще не завершили остаточно, як туди у квітні 2025 року влучив табун російських “шахедів”.

Будівля була значно пошкоджена, і тільки після цього з “Саргоном” уклали новий договір, тепер на будівництво “підземної школи” на території цього ж ліцею. Вартість спочатку складала 145 млн грн. Після чого додатковими угодами її зменшили до 113,5 млн грн. А в грудні 2025 року уклали ще один договір – на 27,7 млн грн. Загальна сума, яку сплатили за договорами, – 141 млн грн.

Варто зазначити, що ситуація навколо населених пунктів у напрямку Старого Салтову останні місяці загострилась: російські окупаційні війська намагаються просуватись уперед, обходять Вовчанськ і намагаються закріплюватись на нових позиціях.

Що пропонує ХАЦ

Такого могло би не статися, якби ще на старті відбулось публічне обговорення можливості реалізації проєкту дитсадка. Адже ХАЦ наголошував і на неприпустимості відбудови школи без укриття у Старому Салтові, яку згодом знищили російські “шахеди”. 

Тож пропонуємо виносити проєкти масштабної відбудови або будівництва “з нуля” на Харківщині на громадські обговорення або хоча би робити презентації таких рішень на етапі ідей. Це дозволить уникнути проблем у майбутньому.

Також пропонуємо спільно розробити алгоритм відбору масштабних проєктів на Харківщині, які потрібно будувати/відновлювати під час повномасштабної війни. До дискусії можуть залучатись жителі громад, чиновники, експерти. Таким чином можна буде напрацювати універсальне рішення, аби у подальшому не виникало спорів щодо доцільності будівництва того чи іншого об`єкта.

*ХАЦ вважає, що під час великої війни витрати на ремонт, будівництво мають бути мінімізовані, а вивільнені кошти мають бути спрямовані на потреби Сил Оборони України. Зараз подібні роботи не на часі.

#хац_альтернатива