Найдорожча підземна школа у Харкові: одне укриття за ціною двох (Додано коментар)

Департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міськради оголосив тендер на будівництво підземної школи на вулиці Гвардійців Широнінців на Салтівці. Очікувана вартість робіт 163,89 млн грн. Це буде найдорожча підземна споруда як в Харкові, так і в області.

Про це стало відомо з сайту “Prozorro”.

Варто зазначити, що будівництво першої “підземної школи” коштувало  менше 60-ти мільйонів гривень, тобто в 2,5 рази менше. Удвічі дешевшою була і друга підземна школа. 

За даними технічного завдання, проєкт розрахований на 540 осіб. Тож у перерахунку на одну людину вартість будівництва становить понад 303 502 гривень, вартість одного квадратного метру становить майже 96 236 гривень. Що стосується будівельного об’єму, то вартість одного кубічного метра будівельного об’єму становить 18 613 грн.

Для порівняння, нещодавно відбулися тендери на будівництво “підземних” шкіл у Харкові (також на Салтівці). Вартість будівництва на одного учня в них становила 206 000 гривень, тобто на сто тисяч гривень дешевше. Значно дешевше була вартість будівництва одного квадратного метра споруди – 71 500 грн. На Харківщині будівництво укриття в Краснопавлівському ліцеї (Лозівська громада) становить близько 180 000 гривень на одну особу. 

Схожі цінові показники останнім часом були лише в підземній школі у Краснограді.

При цьому у коментарі щодо будівництва підземної школи в Краснограді чиновники зазначали, що це буде укриття сховище класу А-IV, а  не протирадіаційне укриття. Це означає надійніший ступінь захисту від усіх чинників ураження: високих температур, шкідливих газів у зонах пожеж, вибухонебезпечних, радіоактивних, сильнодіючих отруйних речовин, обвалів та уламків зруйнованих будинків і споруд, засобів масового ураження, звичайних засобів ураження. Чим вище ступінь захисту, тим більші витрати на будівництво. Проєкт на вул. Гвардійців Широнінців заявлений як споруда цивільного захисту з елементами протирадіаційного укриття. 

За даними проєкту, на Салтівці планують побудувати підземне укриття для школярів, а зверху звести міні-футбольне поле з гумовими біговими доріжками та волейбольний майданчик.

Підземна школа буде обладнана двома дизель-генераторами. Але при цьому в відомості ресурсів відсутнє обладнання для школи: парти, стільці, ліжка, кухонне обладнання, комп’ютери тощо. Є лише обладнання для облаштування спортивного майданчика назовні. 

Тож вартість цієї споруди викликає питання, особливо в контексті порівняння з іншими міськими проєктами щодо будівництва підземних шкіл. 

Також варто зазначити, що в системі “Prozorro” не вдалося знайти угоду щодо замовлення проєктно-кошторисної документації на цю споруди. Крім того, немає особливої інформації і на сайті DREAM, де цей проєкт розмістив департамент капітального будівництва Харківської обласної військової адміністрації. Це може означати, що підземну школу будуть зводити не за кошти з бюджету Харкова, а коштом державного бюджету (наприклад, субвенція).

На публікацію відреагував директор Департаменту Костянтин Лиска.

“Хочу прояснити кілька моментів стосовно будівництва підземної школи на території Харківського ліцею №124. Розслідувачі-антикорупціонери встановили і написали, що це буде найдорожча підземна школа у Харкові, бо її очікувана вартість складає 163,89 млн грн.

Так, Департамент з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради дійсно оголосив такий тендер. Якісні та технічні характеристики, очікувана вартість об’єкта визначалися відповідно до проєктної документації, затвердженої в установленому порядку. Беручи до уваги, що розробку та затвердження проєктної документації забезпечував Департамент капітального будівництва Харківської обласної держаної адміністрації. Пізніше затверджений проєкт був переданий до Департаменту з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради для фактичного проведення будівельних робіт.

Наголошую, що Департаментом з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради безпосередньо не розроблялась проєктно-кошторисна документація. Проте Департамент, як замовник будівництва, залишає за собою право, за результатами перевірки цін матеріалів та робіт, скоригувати загальну вартість в бік її зменшення. Таким чином, вартість будівництва підземної школи буде меншою, ніж заявлено на «Прозорро»”, – йдеться у тексті коментаря

#Хац_альтернатива