Сотні тисяч харків’ян, які щоденно користуються метрополітеном, після нещодавнього підвищення вартості проїзду, додатково витратять по 500 гривень. І це лише цього року. Така ціна роботи керівництва «підземки», яке створило з комунального підприємства власне «королівство».
В 2017 році КП «Харківський метрополітен» вже уклав угод на 70 млн. грн., з яких на 63 млн. грн. – без проведення конкурсних торгів. У більшості випадків договори укладались за секретними цінами, а там де вартість товару можна було порівняти з ринковими, виявлялося, що метрополітен купує вдвічі дорожче.
Нехитрий аналіз в системі «Прозорро» дозволяє побачити, як за півроку комунальне підприємство втратило десятки мільйонів, а за 3 роки керування «підземкою» В’ячеславом Стаматіним мова йде про сотні мільйонів гривень, які можна було витратити на нові вагони, але не це пріоритет керівництва.
В 2016 році Харківський метрополітеном, за даними облстату, перевезено 206,3 млн. пасажирів, з них безплатних – 24,7 млн. Тож лише за перевезення підприємство згенерувало понад 0,5 млрд. грн. кешу. А тепер подивимось, як вони його витрачали.
Можна виділити три основні схеми виведення коштів з «підземки».
Перша, найбільш проста: коли за товар чи роботи, які підрядник отримав без проведення аукціону, платять в дві, чотири, або сім разів більше, ніж це коштує. Різниця банально може конвертуватися у готівку. Як приклади, в дві дорожче «підземка» купує цвяхи та рукавички, утеплення приміщень на території депо було в сім разів дорожче. А оренда котельних на рік взагалі виявилася дорожчою за їх придбання.
Про другу схему розповіли правоохоронці. У одній з численних кримінальних проваджень, які були відкриті проти керівництва метрополітену, слідчі зазначили, 1,8 млн. грн. були вкрадені через те, що комплектувальні, які нібито отримала підземка, це були списані або відремонтовані механізми, які вже знаходилися на складах КП «Харківський метрополітен».
Все просто: гроші харків’ян, які ті сплачували за проїзд, пішли на купівлю повітря.
Третя схема трохи складніша. Але дозволяє отримувати кошти не прикладаючи зусиль. Так, ТОВ «Турнікет-М» монополізувало підряди на обслуговування систем оплати проїзду та пропускної системи. Зробити це було б складно, але власником цієї фірми опинився Іван Кравцов –людина, якій родина Стаматіних довірила свій бізнес. Й він виправдовує їх очікування.
Так, в 2015 році ця його фірма отримала майже чотири мільйона на модернізацію обладнання системи оплати на станції «Проспект Гагаріна». Хотілось би побачити тих, хто ці роботи помітив.
Цього року ця фірма отримала 5 млн. грн. на модернізацію системи оплати проїзду. Але й зараз у «підземці» неможливо придбати квиток, якщо в тебе банкнота дорожча за 5 грн. Встановити обладнання для розміну банкнот метрополітен вже чотири роки не може змусити АМКУ. Що ж поробиш – «окреме королівство».
І ось такі фанати примітивних схем цього року, після підвищення проїзду до 4 грн., отримають не тільки 800 млн. грн. кешу та невідому суму за рекламу, але й 159 млн. грн. фінансової допомоги від міськради.
Тож доки правоохоронці будуть лише відкривати справи, а не доводити їх до суду та реальних вироків, а мешканці погоджуватимуться з підвищенням тарифів, не поцікавившись, а що ж там з фінансами у КП, до цього часу й буде існувати це «королівство» на «благо міста та всіх харків’ян».
Автор: Павло Новик