У 2023 році Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області провела усього чотири тендери щодо відновлення пошкоджених будівель. Загальна очікувана вартість робіт – понад 270 мільйонів гривень. Головний позитив – це економія понад десяти мільйонів гривень на першому ж тендері після розголосу в медіа.

Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України створили на базі “Укравтодору” та його структурних підрозділів цьогоріч. Нова структура відповідає  за реалізацію проєктів відбудови країни. Більшу частину року Служба  на Харківщині займалась саме відновленням мостів.

Перший тендер Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області оголосила на початку вересня і з першої спроби провести не змогла. Мова йшла про проведення аварійно-відновлювальних робіт об’єкту у Дергачах. Йдеться про капітальний ремонт будівлі по площі Перемоги, 1, де знаходиться будинок культури.

Головним ноу-хау цього тендеру cтала відкритість розрахунку очікуваної вартості ремонту, тобто вже на цьому етапі замовник показав, за якими цінами рахував будівельні матеріали перед тим, як оцінити ремонтні роботи. Це був перший подібний досвід у Харківській області. 

Успішний досвід

Нещодавно Служба відновлення у Харківській області  уклала угоду з ТОВ “Житлобуд-3” на проведення аварійно-відновлювальних робіт нежитлової будівлі у Дергачах вартістю 66,4 млн грн. 

Тож це перший тендер, що стосується відновлення будівель, зруйнованих у результаті збройної агресії рф. Процедуру торгів почали ще наприкінці вересня. Очікувана вартість була 77,1 млн грн.

ХАЦ перевірив ціни та побачив завищення по кількох позиціях, після чого передав інформацію про це за допомогою колег з ГО “Антикорупційний штаб” та “Наші Гроші” до Служби відновлення.

Варто зазначити, що під час пресконференції голови Держагентства відновлення Мустафи Найєма у Харкові представники агентства зазначили, що знають про проблему з завищеними цінами на матеріали і працюють над додатковою угодою.

“Вартість по договірній ціні буде знижена при укладанні контракту. Є завищення, це правда, донори і громадськість це показали”, – відмітила заступниця голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Валерія Іванова.

У результаті підписання угоди з підрядником економія коштів склала майже 11 млн грн.

Таким чином реакція Служби відновлення Харківщини позитивно відрізняється від позиції департаменту капбудівництва Харківської ОВА, де не помічають завищення цін на будівельні матеріали у кошторисах на тендерах.

На решті тендерів із більшою кількістю учасників отримати суттєву економію не вдалось: конкуренти з меншими цінами у кошторисі не змогли надати документи згідно з вимогами Служби відновлення.

Інші торги

Ще один тендер стосується відновлення школи у Циркунах. Громада знаходиться в 20-ти кілометрах від російського кордону і була значно знищена під час окупації.

Очікувана вартість відновлення школи – 138 млн грн. На торги прийшли четверо учасників. В результаті торгів найдешевшу пропозицію надало ТОВ “Строй ЮА” – 114 млн грн. Однак цей учасник не зміг вчасно та без порушень надати документи щодо формування договірної ціни.

Учасник надсилав свох заперечення

Представники компанії “Строй ЮА” своєю чергою скаржились, що Служба відновлення не допомогла скласти правильно та вчасно договірну ціну, що дозволило б зекономити 25 млн грн.

У Службі відновлення заявили, що надавали консультації учаснику

У Службі відновлення зазначили, що надавали як усні, так і письмові консультації.

Також регіональна Служба відновлення відхилила і дві наступні пропозиції: фірми-проєктанта реконструкції ліцею – ТОВ “Харківбудсервіс” та ТОВ “Спецтермомонтаж-Енерго”. У цих учасників виявили проблеми з наданням банківської гарантії.

Зараз Служба відновлення розглядає пропозицію останнього учасника, ТОВ Індастріал Білдінг Груп, на суму 136,5 млн грн. Але вже зрозуміло, що суттєвої економії, попри кількість учасників, на цьому тендері не буде.

Дешевші пропозиції “Строй ЮА” та “Харківбудсервіс” були скасовані і на тендері з аварійно-відновлювальних робіт будівлі Циркунівської лікарні. Очікувана вартість закупівлі – 33,6 млн грн. Тут переможцем стало ТОВ “Інтех-Буд-Союз”, яке не зменшило ціну під час торгів.

У 2023 році відбувся також тендер на ремонт адміністративної будівлі у Дергачах. На нього прийшов єдиний учасник ТОВ “Інтех-Буд-Союз”, який не зменшував ціну. Пропозиція підрядника не відрізнялась від очікуваної вартості – 26,1 млн грн.

Керівник розвитку системи закупівель Агентства відновлення Олександр Наход відзначав, що для того, щоб залучити більше учасників до участі в публічних закупівлях, команда Агентства змінила підходи до тендерів, регулярно проводить консультації з ринком. Крім того, розробили уніфіковані вимоги до учасників закупівель, за якими проводять тендери всі обласні Служби. Вони значно спрощують компаніям участь у закупівлях.

У тендерній документації оприлюднюється вся відома замовнику інформація щодо об’єкта будівництва, зокрема проєктна документація та кошториси. Передбачено достатньо часу на підготовку пропозиції, зменшується кількість необхідних документів та довідок, додаються запобіжники при поданні пропозиції та виконанні договору.

Але, як бачимо, поки що нововведення не допомогли під час тендерів на Харківщині.

На торгах, де було більше одного учасника, всі дешевші пропозиції відхилили, а єдина економія відбулася  на тендері, де завищення цін побачили журналісти.

Матеріал підготовлений у рамках проєкту ГО “Антикорупційний штаб”: “Розбудова спільноти активних громадян задля прозорої комунікації відновлення інфраструктури України внаслідок руйнувань, завданих російськими військовими”, що реалізується за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження”.