У Саржиному Яру планують побудувати багатомільйонний комплекс. Забудовники відхрещуються від проєкту. Що відбувається?

У середині липня архітекторка Ольга Клейтман, керівниця архітектурної студії SBM Studio, яка у 2020 році виконала проєкт реконструкції Саржиного Яру, опублікувала допис щодо планів будівництва в цьому парку офісного центру.

Після суспільного резонансу питання про фінансування будівництва зняли з порядку денного сесії Харківської міської ради. Невдовзі міський голова Ігор Терехов анонсував фінансовий аудит всіх закупівель, які здійснюють або планують здійснити найближчим часом комунальні підприємства і департаменти міськради.

“Після проведеної перевірки усі необовʼязкові тендери будуть скасовані, а гроші, виділені на них, перенаправлені на відбудову зруйнованого росією житла, інфраструктури або військові потреби”, — наголосив міський голова.

Проте вже на початку серпня комунальне підприємство “Харківзеленбуд” оголосило багатомільйонний тендер на розробку проєктної документації майбутнього центру в Саржиному Яру.

ХАЦ розбирався в ситуації навколо скандального проєкту.

Хто фінансує будівництво?

2 серпня комунальне підприємство Харківської міськради “Харківзеленбуд” оголосило тендер “На роботи з виготовлення проєктної документації по об’єкту “Нове будівництво багатофункціонального центру по просп. Науки (в районі метро “Ботанічний сад”) в м. Харків”. Аукціон відбудеться 11 серпня. ​​Строк виконання робіт — 31 грудня 2024 року, очікування вартість — 7 518 934 грн.

У додатку до тендерної документації в системі “Prozorro” зазначається, що генеральний підрядник визначиться за результатами процедури закупівлі, а джерелом майбутнього фінансування зазначено місцевий бюджет. 

Примітно, що 25 липня — за тиждень до оголошення тендеру і вже після того, як питання про фінансування проєкту зняли з порядку денного Харківської міськради — Кабінет міністрів України оприлюднив постанову про виділення коштів із фонду ліквідації наслідків збройної агресії. А саме 3 556 018 076 грн Державному агентству відновлення та розвитку інфраструктури на нову бюджетну програму для будівництва та відновлення об’єктів інфраструктури, житлового та громадського призначення тощо.

У тексті постанови зазначається, що одержувачами бюджетних коштів є державні підприємства та організації, які належать до сфери управління Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури. А у переліку проєктів, що додаються до постанови, є шість об’єктів у Харківській області на загальну суму 543 795 862 грн. Серед них — і проєкт із назвою “Нове будівництво міського багатофункціонального центру по пр. Науки (в районі станції метро “Ботанічний сад”) в м. Харків”. 

У Харківській міськраді ХАЦ підтвердили, що мова йде про об’єкт у Саржиному Яру і що нова будівля перебуватиме в її власності.

Зазначається, що проєкт планують реалізувати протягом 2023-2025 років за 180 млн грн.  Для порівняння — реконструкція Саржиного Яру коштувала 281 млн грн. Гроші на це давали з міського бюджету.

Що планують побудувати?

Архітекторка, керівниця архітектурної студії SBM Studio Ольга Клейтман запевняє, що загальна площа земельної ділянки у Саржиному Яру, що виділена під будівництво, — 1,7 гектара, це 10% території парку. 

За проєктом площа чотириповерхового комплексу становитиме 10 тис. кв. м (з них 8,7 тис. кв. м — офісні приміщення). 

Згідно з тендерною документацією, будівля складатиметься з:

  • двох конференц-залів (на 400-500 та 200-250 місць відповідно); 
  • пресцентру; 
  • офісних приміщень класу ”А” (за міжнародною класифікацією, найпрестижніші приміщення, що розташовуються в нових офісних комплексах і бізнес-центрах в центрі міста — ХАЦ); 
  • коворкінгу; 
  • закладу харчування; 
  • технічних приміщень; 
  • закритого паркінгу для службових автомобілів на 10-20 машиномісць. 

Крім того, із комплексу планують створити перехід до павільйону станції метро “Ботанічний сад”. Обіцяють також облаштувати укриття.  

Під час проєктування Саржиного Яру в SBM Studio планували облаштувати на цій ділянці відкритий кінотеатр.

“Ми хотіли зробити дерев’яні лавочки і поставити там, де дамба, великий екран, щоб дивитися кіно на свіжому повітрі, — пояснює Клейтман в коментарі ХАЦ. — 

[Не вийшло побудувати кінотеатр], бо коли ми проєктували, земля перебувала у приватній власності і призначалася під забудову. І виникла пропозиція: “Давайте спробуємо, щоб мерія викупила [цю землю] і щоб ми там зробили літній кінотеатр”. 

Потім, за два роки до [повномасштабної] війни, [цю землю] повернули в комунальну власність. Але бачите для чого — щоб побудувати там 10 тисяч квадратних метрів офісних приміщень”. 

Коли з’явився цей проєкт?

Проєкт майбутнього офісного центру в Саржиному Яру, стверджує Ольга Клейтман, з’явився ще до повномасштабної війни, їм займалася компанія “Авантаж”.

“До конструкторів, які працюють в SBM Studio, звернулися за розробкою конструкції для цього проєкту, — запевняє архітекторка. — Поки тендера щодо визначення, хто будуватиме це, не було. Вони [“Авантаж”] ще не виграли тендер, щоб будувати [цей об’єкт], і ми зараз не можемо називати їх майбутніми забудовниками. Вони пушать цей проєкт, зацікавлені в цьому питанні, а чому зацікавлені — можемо тільки здогадуватися”. 

13 липня Клейтман в етері радіо “Накипіло” оприлюднила інформацію про проєкт. Проте в “Авантажі”, каже архітекторка, висловили незадоволення тим, що вона публічно озвучила інформацію про заплановане будівництво. 

“Коли відмінили розгляд цієї історії на сесії [міськради], директор “Авантажу” зателефонував мені і сказав, що я повинна була запитати в нього дозвіл, щоб про це розповідати, — стверджує Клейтман.

Проте в даному випадку я думаю, що це відповідальність міської ради, більше нікого. Будівельник завжди буде зацікавлений в тому, щоб щось будувати. Це приватний капітал і їхнє право. А от право міської влади — не давати їм таке робити. Але вони роблять навпаки”. 

Які ризики для міста і містян?

Ольга Клейтман вважає проєкт недоречним для Саржиного Яру. За її словами, поряд із парком вже побудовані офісні приміщення площею 90 тис. кв м, які “зараз стоять порожні”, а через велику кількість офісів та житлових будинків поряд навантаження на Саржин Яр значне і без нового комплексу.

Також архітекторка вважає, що проєкт “забере наш зелений простір”.

“Ми не побачимо Саржин Яр із проспекту Науки, бо там буде будівля на чотири метри вище, ніж сам проспект Науки, — наголошує Клейтман.  

Також там планують зробити паркінг завширшки більше за проспект Науки. Це все буде випалена земля, яка підніматиме температуру повітря. Гаряче повітря висітиме над Саржиним Яром, там не буде дерев, і ми знизу будемо бачити скляні фасади, які, до речі, ще створюють ефект лінзи — відбивають сонце і проєктують його на інші частини поверхні. 

До того ж, ця будівля буде незахищеною, скляною, перший “приліт” — і всі наші гроші — гроші платників податків — просто розіб’ються вщент”. 

Тендер “Харківзеленбуду” на 7,5 млн на розробку проєктної документації Клейтман називає марнотратством. Ситуацію, що склалася навколо Саржиного Яру, вона вважає результатом “старих домовленостей і зв’язків” та запевняє, що проєкт не реалізують.

“Харківзеленбуд” що там робитиме? Граблі зберігатиме чи що? Навіщо їм 10 тисяч квадратних метрів? — задається питанням архітекторка. 

Моя компанія всю війну працювала і зараз працює, ми платили 2% [податків], зараз 5% чесно платимо. Хто мене запитав, чи хочу я 5% віддавати на будівництво офісного центру в Саржиному Яру? Не хочу. І я не думаю, що десь знайдеться людина, яка скаже, що хоче.           

Міська влада не повинна замовляти такі проєкти під час війни, у нас немає зараз 7,5 млн грн, щоб проєктувати те, що нікому не потрібне. На 7,5 млн грн ми могли б купити багато квадрокоптерів і відправити нашим хлопцям, які зараз втрачають кінцівки і життя. 

Я вважаю, що недоцільно витрачати гроші платників податків на те, щоб проєктувати те, що ніколи не збудують”.

Що кажуть в “Авантажі” та в міськраді?

У компанії “Авантаж” відхрещуються від дотичності до проєкту скандального будівництва. 

“Особисто я не маю ніякого відношення [до потенційного будівництва  багатофункціонального центру в Саржиному Яру], компанія “Авантаж” також не має ніякого [відношення]. “Авантаж” не бере участь, не планує [брати участь у тендері щодо виготовлення проєктної документації на будівництво], — запевняє директор компанії “Авантаж” Євгеній Іосілевич. 

Я не знаю, чому нас називають потенційним забудовником цієї ділянки, це взагалі непрофесійно, бо у відкритих джерелах можна побачити, що ця земельна ділянка не належить ані нашій компанії, ані іншим особам, які пов’язані з нашою компанією. Я взагалі не маю поняття, що там виділено [фінансування на будівництво] і хто буде займатися [цим будівництвом]”.

У КП “Харківзеленбуд” ситуацію ніяк не прокоментували. Водночас перший заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Харківської міськради Олексій Богач підтвердив плани на будівництво в Саржиному Яру. Площа нового об’єкту, за його словами, становитиме “понад 3-4 тис. кв. м”, а візуалізація проєкту зі скляним фасадом є застарілою.

До війни ми планували зробити там три- чи чотириповерховий паркінг, з’єднаний з метрополітеном, — розповідає Богач.  

Плануємо його трошки переробити, зробити його місцем, яке включало би в себе безпековий простір — будівля буде з’єднана з метрополітеном і сама по собі буде подвійного призначення. І було б гарно, якщо б ми змогли розміщати там медичні, загальноосвітні можливості. 

Коли війна закінчиться, будівля може використовуватися як цивільна [споруда], паркінг чи будь-що”.

Перший заступник директора департаменту ЖКГ зазначає, що зараз є лише ескізи майбутньої будівлі, які робила компанія “Авантаж”.

“Більше ніяких домовленостей із цього приводу немає, — наголошує він. — Буде окремий тендер [на будівництво], ще невідомо, хто буде все це проєктувати”.

Богач також стверджує, що будівництво не нашкодить Саржиному Яру, “жодна бігова чи велодоріжка не буде порушена”. При цьому вартість проєкту, за його словами, значно перевищуватиме 180 млн грн, про які йдеться в переліку об’єктів до постанови Кабміну

“Я вважаю, що ця будівля коштуватиме не менше, ніж 600 млн грн, — припускає Богач. — Фінансуватиме Державне агентство з відновлення, держава, тобто замовник самого будівництва. Міських грошей там не буде зовсім”.

Дмитро Кузубов