Суд виправдав підполковника СБУ, якого обвинувачували в організації польотів ексголови Служби на літаку Медведчука до росії

Суд визнав невинуватим та виправдав топ-посадовця СБУ Василя Хатнюка, якого обвинувачували в допомозі голові Служби безпеки України Валентину Наливайченку конспіративно злітати до росії. Йдеться про події 2015 року. Про це стало відомо з вироку Солом’янського райсуду міста Києва. Апеляція залишила виправдувальний вирок по Хатнюку без змін.

Хатнюка обвинувачували в тому, що він допоміг голові СБУ Наливайченку отримати паспорт іншої особи та на літаку Віктора Медведчука вилетіти з аеропорту “Жуляни” до бєлгорода російської федерації.

Фото Наливайченка: соцмережі

Уродженець Львова Хатнюк проходив службу в органах СБУ з 2009 року на різних посадах, остання – консультант (начальника управління з оперативних питань) 4-го управління Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ.

Версія слідства була побудована на тому, що у період 2014-2015 років голова СБУ Валентин Наливайченко, маючи намір полетіти до рф та бажаючи приховати візит від керівництва держави та громадськості, наказав підполковнику Хатнюку організувати перетин державного кордону України поза прикордонним контролем. На той час Хатнюк працював заступником начальника управління, начальником 3-го відділу 3-го управління Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ, до його обов`язків, серед іншого, входило здійснення перевірочних заходів та погодження отримання перепусток до контрольованих і режимних зон міжнародного аеропорту “Київ” (Жуляни).

Аеропорт “Київ” (Жуляни)

Слідство вважає, що Хатнюк, отримавши вказівку від Наливайченка, почав готувати поїздку, використовуючи в якості підстави для перетину кордону документи іншої особи. Хатнюк заздалегідь зустрівся із начальником відділу прикордонної служби контрольно-пропускного пункту аеропорту “Київ” та просив організувати проходження паспортного контролю за паспортом, який Наливайченку не належав. Хатнюк запевнив прикордонника, що зазначений паспорт є так званим документом прикриття.

Також сторона обвинувачення зазначила, що Наливайченко звернувся до Медведчука з проханням надати літак для вильоту до росії. Голова СБУ знав, що Медведчук на власному літаку Р4GEM підконтрольної йому приватної авіакомпанії GEM AVIATION постійно здійснює вильоти до російської федерації. 

Фото Медведчука: “Новий канал”

З розслідування програми “Схеми” проєкту Радіо “Свобода” ще у 2016 році «Москва – Київ»: спецборт для Медведчука (розслідування) відомо, що літак «Фалькон 900» – один із найдорожчих приватних літаків – його вартість сягала близько 50 мільйонів доларів. Літак із бортовим номером P4GEM був на той момент зареєстрований на острові Аруба, що в Карибському морі.

Фото літака із бортовим номером P4GEM: програма “Схеми”

У суді обвинувачення зазначало: 3 квітня 2015 року Наливайченко, скориставшись паспортом іншої особи, автомобілем дістався місця стоянки літака Р4GEM в аеропорту “Жуляни”. Одночасно до літака прибув Віктор Медведчук, після чого вони удвох здійснили посадку. О 10:57 літак вилетів із Києва до бєлгорода (рф). Цього ж дня, близько 16:00, Р4GEM повернувся з бєлгорода до Києва.

Дії Хатнюка досудовим слідством були кваліфіковані за фактом ч. 2 ст. 332 КК України (незаконне переправлення особи через державний кордон України, вчинене повторно за попередньою змовою групою осіб, службовою особою з використанням службового становища).

У судовому засіданні Хатнюк не визнав свою провину та стверджував, що Наливайченко ніколи не надавав йому особисто або через інших осіб вказівок про організацію перетину державного кордону. Також Хатнюк зазначив, що орган досудового слідства не навів жодних доказів розмови між ним та керівником СБУ.

Поліграф підтвердив показання свідків-працівників аеропорту та працівників Держприкордонслужби, які стверджували, що 3 квітня 2015 року бачили Наливайченка в аеропорту “Жуляни”: він сідав у літак, яким постійно користувався Віктор Медведчук.

У листі “Украероцентру” було повідомлено, що 3 квітня 2015 року повітряне судно F900 (реєстраційний № Р4GEM) здійснило політ з аеродрому “Жуляни” (час вильоту 11:01) на аеродром міста бєлгород (рф) (час посадки о 11:55) та у зворотному напрямку.

Листом ТОВ “Мастер-Авіа” вказано, що дане повітряне судно почало рух з місця стоянки М24 в 10:57, а в 11:01 відбувся виліт з аеропорту “Київ” до бєлгорода, а о 16:02 – здійснило посадку, повернувшись із рф.

Бортпровідники та пілоти, які працюють у приватній авіакомпанії GEM AVIATION, підтвердили, що  цим бортом здійснювали польоти до російської федерації, але вони ніколи не бачили Наливайченка.

Суд не врахував докази з використанням поліграфу, бо система була не сертифікована. Суд вважає, що призначення експертизи з використанням поліграфу не є виправданим, оскільки правдивість і неправдивість показань носить етичний та юридичний характер і відноситься до сфери понять, прояв яких неможливо зафіксувати фізичними приладами. 

Наливайченко в суді зазначив, що особисто з Хатнюком не знайомий, жодного  разу не звертався до Медведчука по допомогу щодо організації вильоту на приватному літаку до росії, тому що особисто не знає його. Більше того, вони були політичними опонентами. Також ексголова СБУ вказав, що не міг при бажанні вилітати до росії, тому що з 2014 року відносно нього слідчий комітет рф порушив 4 кримінальні справи, а тому нерозумно було б виїжджати туди. Наливайченко повідомив, що двічі у квітні 2015 року вилітав з аеропорту “Київ” у службових справах разом із заступниками до Харкова. Він також повідомив, що 3 квітня 2015 року перебував зранку на роботі, проводив нараду, особисто підписував документи, бо не користувався факсиміле.

Наливайченко вважає, що справа відносно Хатнюка сфабрикована і спрямована на сплюндрування його репутації.