Як купували генератори на Харківщині у січні: “прокладки” та непрозорі закупівлі

Закупівельники у Харківській області протягом січня 2023 року уклали угод на придбання генераторов на близько 14,5 млн грн.

Про це стало відомо в результаті моніторингу сайту “Прозорро”.

Нагадаємо, що у зв’язку з частими відключеннями електроенергії, в результаті ракетних обстрілів критичної інфраструктури, в Україні суттєво зріс попит на генератори та системи резервного живлення.

Однак, на відміну від сусідніх областей на Харківщині витрачають на придбання генераторів набагато менше коштів. Або цих угод немає в системі “Прозорро”.


Найбільшою угодою щодо придбання генераторів за останні півроку на Харківщині була закупівля Департаменту житлово-комунального господарства ХОДА 561 генератора у ТОВ «Епіцентр К» вартістю 20,1 млн грн. Угода була укладена ще 29 грудня.


У січні ж всього контрактів було на суму 14,5 млн грн.

Для порівняння КП “Дніпроводоканал” провів тендер на закупівлю генераторів на суму 125 млн грн, “Полтававодоканал” – на 29 млн грн.

В цілому ж найбільшу угоду щодо придбання генераторів у січні уклало Управління житлово-комунального господарства та будівництва Лозівської міськради. Раніше ХАЦ писав, що  у грудні міськрада уклала угоду щодо придбання генераторів на суму понад 8 млн грн у фірми, яка належить громадянці рф. Мова йшла про ТОВ “Екобіохім” та співвласницю Ірину Леонову. Після публікації угоду розірвали.

Тепер у Лозівській міськраді уклали угоду щодо придбання генераторів загальною вартістю 7,28 млн грн у ТОВ “Торгівельна фірма “Пріорітет”. Ще нещодавно ця компанія була “Юридичною фірмою “Пріорітет”. У січні 2023 року директором та засновником фірми став Ігор Заїзжай. 

За даними аналітично системи Youcontrol, в 2020 році Ігор Заїзжай в 2020 році балотувався до Новомосковської міськради від партії Шарія. Тоді він вказував, що працює радником з продаж у ТОВ “Екобіохім” – тієї самої фірми, серед власників якої є росіянка з діючим бізнесом у рф.

Після розірвання договору  Ігор Заїзжай стає керівником та засновником юридичної компанії, яка до цього не торгувала генераторами. І з якою відразу укладає угоду Управління Лозівської міськради, навіть, не намагаючись провести відкриті торги.


Варто зазначити, що в новій угоді перелік генераторів є фактично ідентичним, а ось ціни стали більш дешевшими. За рахунок цього змінилась сума.

Йдемо далі: АТ “Укргазвидобування” в особі філії “Шебелинкагазвидобування” придбало генераторів на 4,2 млн грн. Мова йде про придбання 5-ти генераторів у ТОВ “Зелко Груп”. Які саме генератори купує “Шебелінкагазвидобування” в системі “Прозорро” не вказано.

Національний науковий центр “Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса” уклав дві угоди загальною вартістю понад 1,5 мільйона гривень. Перший договір на мільйон гривень установа уклала з ТОВ “Конектіс ЛТД” на придбання двох генераторів. Детальна інформація що це за генератори в систему “Прозорро” не завантажена. 

ТОВ “Конектіс ЛТД” належить громадянину Латвії Дмитру Крупнікову. 

Ще два генератора загальною вартістю у півмільйона гривень установа придбала у ФОП Антоненко Володимир Валентинович.


КП “Харківводоканал” у січні оголосив про придбання одного генератора у ТОВ “Перша енергетична компанія”. Вартість обладнання 496 тисяч гривень. Мова йде про генератор  Hertz HG 50 BD.

Варто зазначити, що придбання генераторів в області відбувалися максимально непрозоро. Закупівельники навіть не намагалися проводити торги та економити кошти.

————————————-

Ця публікація була підготовлена ХАЦ в рамках проекту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.