Статус ВПО: як знятися з обліку

Вже шостий місяць Україна героїчно протистоїть повномасштабному російському воєнному вторгненню. Війна зробила мільйони українців внутрішньо переміщеними особами (ВПО), які змушені були переселитися у більш безпечніші регіони країни. Наразі кількість вимушених ВПО в Україні вже перевищила 8 млн людей. Такі результати оприлюднила Міжнародна організація з міграції.

Фото: Prostir.ua

Проте цей статус можна не лише набути, а й скасувати. Бо на сьогодні багато «переселенців» прийняли рішення повернутись додому, змінити область проживання або виїхати за кордон. Тож давайте окреслимо порядок скасування дії довідки ВПО.

Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» дія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи скасовується, якщо особа:

  • подала заяву про відмову від довідки;
  • повернулась до покинутого місця постійного проживання;
  • виїхала на постійне місце проживання за кордон;
  • скоїла кримінальне правопорушення 
  • подала завідомо недостовірні відомості.

Тож, внутрішньо переміщені особи, що зареєстровані на території певної територіальної громади, аби знятися з обліку, зобов’язані повідомити про це департамент з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій, виконавчих міських чи районних органів; виконавчі органи сільських, селищних, міських рад; центр надання адміністративних послуг в один зі способів:

  • подати повідомлення за місцем отримання довідки – не пізніше як за три дні до від’їзду;
  • подати повідомлення протягом трьох днів після повернення до покинутого місця проживання;
  • подати повідомлення про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО через портал «ДІЯ».

Якщо ж людина зі статусом ВПО змінює місце проживання, то  повинна повідомити про це органи з питань соцзахисту населення за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття.

А у разі виявлення подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки про взяття на облік, внутрішньо переміщена особа повинна відшкодувати всі фактичні витрати, понесені за рахунок державного та місцевих бюджетів на її утримання та грошову допомогу.

Якщо ВПО не повідомить про повернення в покинуте місце постійного проживання, дія довідки може бути скасована на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Беруть до уваги:

  • дані, отримані з державних реєстрів;
  • дані, отримані в результаті спілкування з органами влади та місцевого самоврядування, громадськими, волонтерськими, благодійними організаціями чи іншими особами, які надають допомогу ВПО.

Наголосимо, що Уряд ухвалив розроблене Мінсоцполітики рішення, яке дозволяє внутрішньо переміщеним особам, які повернулись на постійне місце проживання, але мають зруйноване житло, продовжувати отримувати допомогу на проживання. 

Рішення Уряду передбачає, що дія довідки не буде скасовуватись для ВПО, які повернулися до покинутого місця постійного проживання, але є власниками пошкодженого або знищеного нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією росії і подали заявку на відшкодування відповідних втрат, зокрема через Єдиний державний веб-портал електронних послуг. 

Це дозволить продовжити виплату допомоги на проживання таким особам.

Матеріал підготувала юристка Харківського Антикорупційного Центру Анастасія Костюченко.

***

Ця публікація була підготовлена Харківським антикорупційним центром в рамках програми «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.