Школа антикору (ША) пройшла в Івано-Франківську з 9 по 15 грудня. В школі вчилися викривати корупцію 23 журналіста-розслідувача з 21-го міста України.
Тренерами ША виступили розслідувачі з Bihus.info, “Наші гроші”, Центру протидії корупції, Харківського антикорупційного центру, та журналісти з інших провідних антикорупційних організацій.
Повний список тренерів можна подивитися за посиланням.
Журналіст ХАЦ Павло Новик поділився з учасникам ША лайфхаками проведення антикорупційних розслідувань та їх ефективної адвокації на пркладах кейсів ХАЦ.
Павло Новик торкнувся тем корупції на відбудові. Зокрема, зазначив що ключові проблеми в цій царині є те що підряди де-факто роздають вручну, а тендери ні що інше як формальне проведення процедури.
“Ключова проблема — це завищення цін на матеріали. Наприклад, ціни на вікна і двері завищуються регулярно. У кошторисах підрядників Департаменту капбудівництва ціни на один й той самий матеріал для ремонту будинків на одній вулиці може відрізнятись в рази. Якщо ви збираєтеся розібратися в кошторисах на ремонт, то передивляючись кошториси, обов’язково перевірти ціни і на сайті виробника”, — порадив учасникам Павло Новик.
За словами провідного журналіста ХАЦ, ключова запорука успіху розслідування — це реакція з боку влади, відміна тенедру чи зменшення його кошторису. А досягнути цього можна завдяки максимальному оприлюдненню інформаціх в ЗМІ та соціальних мережах.
Учасники Школи антикору на практиці навчилися виявляти корупцію на місцях, проводити розслідування, слідкувати за закупівлями, кошторисами та при виявленні завищених цін – зупиняти їх, розбиратися з бюджетом та знати, де шукати інформацію про витрати, проводити антикорупційну експертизу та досліджувати декларації, уміти комунікувати, щоб тебе почули.
Організатором Школи антикору виступив ГО “Інститут законодавчих ініціатив” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.