“НЕПРОЗОРА” БАГАТОМІЛЬЙОННА СТІНА НА УКРАЇНСЬКО-РОСІЙСЬКОМУ КОРДОНІ

 width=

«Стіна» або «Європейський Вал» – один з наймасштабніших проектів сучасної України. Фортифікаційний проект, котрий має підвищити рівень безпеки на суходільному кордоні України та Російської Федерації, а також облаштувати морське узбережжя держави та встановити демаркаційну лінію на межі АР Крим.

Проект презентований тодішнім Прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком на засіданні Кабінету Міністрів України 3 вересня 2014 року.

«Стіна» – це комплекс споруд для охорони державного кордону. Протяжність державного кордону з РФ – 2 168,54 км (неконтрольований ділянку 409,3 км), лінія розмежування АТО – 586,6 км. У комплексі передбачені рови проти важкої бронетехніки, контрольно-слідова смуга, «розумний» паркан (з датчиками руху і камерами спостереження), спостережні вежі та інші об’єкти.

12 вересня 2014-го Кабінет міністрів України виділив перші 100 мільйонів гривень на будівництво оборонних укріплень проекту «Стіна».

1 жовтня 2014 року Державна прикордонна служба України повідомила, що проект «Стіна» буде реалізовуватися у Чернігівській, Сумській і Харківській областях. Планувалося, що будівництво проекту має наступні завдання: безпеку; оборона від диверсантів і розвідувально-диверсійних груп; зупинка незаконної міграції; підготовка до запровадження безвізового режиму з Євросоюзом.

У листопаді 2014 року прикордонники оцінили вартість облаштування 1 км державного кордону в рамках даного проекту в середньому в 3,7 млн.грн. Середня розрахункова вартість облаштування 1 кілометра комплексу інженерних споруд в 2015 році становила 1,082 млн.грн, а в 2016 році -1,534 млн.грн.

В цілому, за словами голови Державної прикордонної служби Віктора Назаренка, для облаштування всього кордону України з Росією, Білоруссю та Молдовою урядом мало би бути передбачено видатків у розмірі 8 млрд. 362 млн. грн.

Очікувалося, що в 2014 році буде виділено 96 млн.грн., у 2015 році — 2 млрд. 668 млн. грн., а в 2016 році — 5,5 млрд.грн.

16 лютого 2016-го, незадовго до своєї відставки, Арсеній Яценюк відзвітував на одній з урядових нарад про те, що проект «Європейський вал» готовий лише на 20%.

Але, в середині вересня 2016 року речник Державної прикордонної служби України Олег Слободян повідомив, що виконано 12% робіт з облаштування лінії оборони на українсько-російському кордоні. В межах виділеного фінансування облаштовано близько 12% українсько-російського кордону від загального обсягу необхідних робіт. У Харківській області — це 47%, у Чернігівській – 46%».

Харківський антикорупційний центр підготував хіт-парад кримінальних проваджень по проекту «Європейський Вал» та проаналізував прозорість фінансування цього проекту на харківській ділянці, а це 315 кілометрів кордону з Росією.

Координацію робіт по проекту було покладено на Адміністрацію Державної прикордонної служби України. За вказаною програмою у 2015 році було виділено 400,0 млн.грн, у 2016 році – 200,0 млн.грн.

Найбільшими розпорядниками бюджетних коштів по проекту «Європейський Вал» є 1 окремий відділ капітального будівництва ДПСУ, Східне регіональне управління ДПСУ, Північне регіональне управління ДПСУ та купа військових частин.

Цікаво те, що всі розпорядники бюджетних коштів по проекту «Європейський Вал» або «Стіна» замовляють роботи без тендерної процедури, прямими договорами. При тому, що і прямі договори ніде не публікуються, в тому числі і в системі «Прозорро». Тобто, дізнатись, хто виконує роботи за проектом взагалі дуже і дуже важко.

Найбільшим розпорядником коштів за проектом є 1 окремий відділ капітального будівництва ДПСУ.

1 окремий відділ капітального будівництва ДПСУ перерахував кошти на рахунки 11-ти підприємств.

У відповідь на запит юристів Бюро громадських експертиз “Громекс”, представники 1-го окремого відділу капітального будівництва і Адміністрації державної прикордонної служби України запевняють, що інформація про підрядників проекту «Стіна» та витрачання бюджетних коштів по проекту є державною таємницею, а її розголошення призведе до негативних наслідків і їх ідентифікації або до встановлення їх місцезнаходження, що може завдати шкоди національним інтересам України.

Ось, ідеальна відповідь, коли не хочеш проводити тендерну процедуру) Хоча, яка там ідеальна?

Відомості про підрядників оприлюднені в «Інформації МВС України про стан виконання програми діяльності Кабінету Міністрів України, Коаліційної угоди, Стратегії сталого розвитку« Україна – 2020». Інформація про розмір перерахованих коштів ряду підрядників є в єдиному державному реєстрі судових рішень.

Водночас, наприклад, депутат Верховної Ради Антон Геращенко не радить сприймати «Стіну» як «чарівну паличку», яка вирішить усі без виключення проблеми, бо під час війни війська і танки противника вона не зупинить. «Завдання цього комплексу інженерних споруд — утримувати нелегальних мігрантів, диверсійно-розвідувальні групи, контроль за тим, щоб ніхто не міг непомітно перетнути кордон», – наголосив Геращенко.

В 2015 році Державна прикордонна служба України була розпорядником 325 мільйонів гривень.
0321.jpg

Частково ці 325 млн.грн. були перераховані на підприємства, які на думку слідчих з ознаками фіктивності, а саме – ТОВ «Рейлтек» (1,4 млн.грн.), ТОВ «ТПК Укрторгімпорт» (33,3 млн.грн.), ТОВ «Кіт-Трейд» (11 млн.грн.), ТОВ «Оптіма-Д» (2,1 млн.грн.), ТОВ «СКН-Груп» (6,5 млн.грн.), ТОВ «БК« Оптима» (2,8 млн.грн.), ТОВ« Ісіда Груп» (0,73 млн.грн.), ТОВ «Профісітістрой» (11,6 млн.грн.), ще 58 млн.грн. на фірми, які є фігурантами кримінальних проваджень.

Розпорядником ще 850 млн.грн. на будівництво інженерних споруд для зміцнення обороноздатності держави було Міністерство оборони України.

На відміну від ДПСУ, Міноборони України при освоєнні цих коштів обрало підрядників в результаті проведення тендерів.

Підрядники 1-го окремого відділу капітального будівництва ДПСУ є такі фірми, як ТОВ фірма «Констракшн Груп Інтернешнл», ТОВ «Агентство захисту інформації», ТОВ «Ейр трейд», ТОВ «Будцентр Витязь», Державне підприємство «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури», Дочірнє підприємство «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та Філія «Дніпровське будівельне управління» ТОВ «Автомагістраль-Південь».

ТОВ фірма «Констракшн Груп Інтернешнл» і ТОВ «Скорпіон-РП» мають зв’язки з підприємствами, підконтрольними дружині Міністра МВС України Арсена Авакова.

58 млн.грн. з 325 млн.грн. отримало ТОВ фірма «Констракшн груп Інтернешнл». Нагадаємо, що власником фірми є Ігор Морус. Раніше співвласником був Олександр Синчук (син екс-прокурора Харківської області Василя Синчука. Ігор Морус разом з Олександром Синчуком є власниками ТОВ «Стелс ХХІ».

ТОВ фірма «Констракшн груп Інтернешнл» є фігурантом кримінального провадження за фактом розкрадання 11 млн.грн., які були виділені в рамках проекту «Стіна» на будівництві опорного пункту на 120 чоловік на ділянці ВПС «Веселе» Харківського прикордонного загону.

Найбільшим субпідрядником державного підприємства «Дирекція з будівництва та обслуговування прикордонної інфраструктури» було ТОВ фірма «Скорпіон-РП», яке отримало 49,1 млн.грн. з 57.

Власниками ТОВ «Скорпіон-РП» є Володимир (керівник) та Павло Левченко. Володимир Левченко є співвласником ТОВ «Сафарі-ХХІ», яке володіє мисливськими угіддями на території Харківської області. Його партнерами по цьому бізнесу є нардеп Дмитро Шенцев і брат екс-голови Харківського апеляційного господарського суду Василя Кухара, Дмитро Кухар.

ТОВ фірма «Скорпіон-РП» є фігурантом кримінального провадження, де звинувачуються службові особи фірми в змові з службовими особами інших юр.осіб в завищенні вартості робіт під час виконання будівельних робіт на замовлення Східного регіонального управління ДПСУ, 1 окремого відділу капітального будівництва Державної прикордонної служби України.

Ще 65 мільйонів гривень з 325 отримало ТОВ «Будцентр Витязь», власником якого Агаверді Аділов. ТОВ «Будцентр Витязь» в 2015 році отримало на 37 млн.грн. підрядів від Департаменту кап.будівництва ХОДА.

2,1 млн.грн. від 1 окремого відділу капітального будівництва ДПСУ отримало ТОВ «Ейр Трейд», яке протягом 16 років було зареєстроване в Донецьку і лише в 2016 році перереєструвалося у Києві. Власником був і є мешканець Донецьку Роман Комарницький. Фірма протягом 2016 року виграла на тендерах більше 8 млн.грн., з яких 6,3 млн.грн. в ПАТ “Київводоканал”.

З 29 березня 2016 року у провадженні НАБУ перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за фактом розтрати грошових коштів Державного бюджету України, виділених для інженерно-технічного облаштування українсько-російського державного кордону, територій, прилеглих до районів проведення антитерористичної операції та Автономної Республіки Крим.

У провадженні військової прокуратури Чернігівського гарнізону Центрального регіону України перебуває кримінальне провадження зареєстроване у ЄРДР за фактом зловживання службовими особами Першого окремого відділу капітального будівництва ДПС України, ДП «Чернігівський облавтодор» та ТОВ «Укрспєцстрой», під час виконання будівельних робіт з інженерно-технічного облаштування українсько-російського кордону в Чернігівській області, шляхом залучення фіктивних товариств, не повного проведення робіт, заволодіння бюджетними коштами в розмірі 1,56 млн.грн.

1 окремий відділ капітального будівництва Державної прикордонної служби України в вересні 2016 року уклав угоду з ПАТ “Комплексне підприємство широкопрофільного будівництва – 2” на 191,49 млн.грн. щодо будівництва житлових будинків для військовослужбовців ДПСУ та дитячого дошкільного закладу у Солом’янському районі міста Києва.