Місія 2022: Врятуватися від “русского міра”. Як Львів приймає біженців зі сходу

Дані ООН

Арена Львів на час війни перетворилася на тимчасовий прихисток для людей, які тікають від війни з різних куточків України. 

Співкоординаторка центру для тимчасово переміщених осіб на Арені Львів Іванка розповідає, що працювати почали з першого дня війни. Люди,що приїжджали до Львова спочатку здебільшого хотіли виїхати з країни, нині ж багато хто залишається в Україні. 

Волонтери перевіряють документи та реєструють людей, які приїжджають. Обігрівають, надають медичну допомогу та  допомагають людям з пошуком тимчасового житла. 

«Ми тут на місці формуємо невеликі групи і нашими автобусами розвозимо їх в якісь менші міста, не у Львові, адже у Львові діють свої центри, які займаються поселенням. 

Це зазвичай перероблені школи чи садочки. Інколи це якісь гуртожитки від інших навчальних закладів, в яких люди можуть проживати на довгий період», — розповідає Іванка. 

Волонтери працюють по 12 годин, надаючи допомогу. Медики першої поліклініки — в три зміни (лікар та медсестра).  За словами медиків, частіше за все звертаються з симптомами застуди мами з маленькими діточками та люди похилого віку. Медики ведуть певну статистику, які переселенці потребують яких ліків та надають списки волонтерам. 

Здебільшого у центрі перебувають люди російськомовні люди зі сходу, яких приїхали звільняти та перетворили їх міста на попіл. 

«Я музикант з міста Ізюм. В нас 90% російськомовного населення. Нас прийшли рятувати люди, які розтрощили все місто. Кажуть, що відновити його неможливо, — розповідає чоловік. — Сиділи два тижні у бомбосховищі під обстрілами постійними, збирали сніг топили щоб вода була. В підвалі сиділи діти та дорослі».

З початку війни з росією за даними ООН понад 10 мільйонів українців вимушені були покинути свої домівки. Більше 3 мільйонів з них виїхали за кордон, решта стали внутрішньо переміщеними особами (ВПО), або переселенцями всередині України.