Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області провела тендер на реконструкцію ліцею у селищі Слатине (Дергачівська громада) на півночі області. Єдиним учасником та переможцем торгів став консорціум “Білдінг Груп”, який запропонував виконати роботи за 355,4 млн грн.

Про це стало відомо з сайту “Prozorro”.

Від деокупованого селища Слатине до кордону з росією лише 13 кілометрів. Рішення про відбудову ліцею за третину мільярда гривень на самому кордоні, де майже немає жителів, обурила громадськість.

Але тендерна процедура триває. 

На торги, на відміну від останніх тендерів Служби відновлення, прийшов лише один учасник, який майже не знизив вартість відбудови.

Варто зазначити, що Служба відновлення на своїх тендерах публікує розрахунок очікуваної вартості. І кошторис щодо ліцею у Слатиному викликає питання. Наприклад, купа позицій торгівельної марки Ceresit вказана у розрахунку у півтора рази вище, ніж ціна в магазинах.

Ось приклад: фарба Ceresit IN57 прописана у розрахунковому кошторисі по 301 гривні за літр, хоча ринкова ціна – 190 гривень за літр. Інша фарба –  Ceresit IN56 в розрахунку прописана по 450 гривень за літр, хоча ціна на сайті виробника 321 гривня за літр. Фарбу Ceresit СТ44 порахували по 320 гривень за літр, хоча ціна виробника –  244 гривні за літр.

Самовирівнювальну суміш Ceresit СN 69 рахували по 22,88 грн за кілограм, для порівняння ринкова не оптова ціна суміші 15,2 гривні за кілограм. І лише на цій позиції переплата може становити понад 1,3 млн грн.

Частина довідки ТПП


Цікаво, що ціни на бетон у розрахунковому кошторисі виявились вищі за ті, що вказані у довідці торгівельно-промислової палати, яку використовували для розрахунків. Так, у довідці ТПП максимальна вартість бетону В7,5 (М100) становить 3600 гривень за кубічний метр із ПДВ. У розрахунку зазначено 4100 гривень за кубічний метр без ПДВ. 

Бетон В 25 (М 350) порахували по 5110 гривень без ПДВ та доставки, хоча харківський виробник відпускає такий бетон по 3300 гривень за кубічний метр. І це вже переплати на суму понад мільйон гривень лише на бетоні.

Частина з прайсу виробника бетону


Спортивне покриття для майданчику порахували по 3100 гривень за квадратний метр, хоча у профільних магазинах вистачає варіантів до тисячі гривень за квадратний метр.


У ліцеї на кордоні з рф планують витратити понад 170 000 гривень на саджанці спіреї японської. Вартість одного саджанця – 360 гривень. Для порівняння: у системі “Прозорро” комунальники купують саджанці по 120 гривень за одиницю. В інтернет-магазинах кущі цієї рослини коштують від 50-60 гривень.

Заплановане й придбання лофтових паркових лав по 24 200 гривень за штуку.

Мембрану Protan SE 1,2 у довідці ТПП  заначили по 897-979 гривень з ПДВ.

У розрахунку замовник вказує ціну 780 гривень за кв. м без ПДВ. Однак на сайті виробника така мембрана коштує 395 грн за кв. м.

Ринкова вартість мембрани

Комерційний лінолеум для ліцею порахували до 950 гривень за квадратний метр, хоча ринкова ціна мінімум на 50 відсотків дешевше.

Є питання і по обладнанню. Наприклад, відеокамера вказана за ціною 4100 гривень без доставки та ПДВ. І ось пропозиція у постачальника по ціні 2750 гривень з ПДВ та безкоштовною доставкою.

Ось ціна камери у магазині

Ігровий комплекс “Палац принцеси” прописали за 400 000 гривень, хоча в мережі можна знайти варіанти удвічі дешевші. І подібне стосується майже всіх ігрових комплексів. Так, комплекс “Жучок” вписали за 197 000 гривень, хоча в мережі єдиний варіант вдвічі дешевший.

Каналізаційна насосна установка SOLOLIFT2 WC-3 була розрахована по 30 000 гривень за штуку, інтернет-магазини пропонують майже вдвічі дешевше.

Приклад ринкової ціни

Вартість циркуляційних насосів завищили у кілька разів.

Ціна у розрахунковому кошторисі

Ось можна порівняти з варіантом інтернет-магазину.

Ціни на насос

І це далеко не всі приклади. Тим більше, у кошторисі є позиції на десятки мільйонів гривень, які неможливо перевірити без додаткових даних.

Загалом проєкт реконструкції ліцею у селищі Слатине та його кошторис подібний до документації з відновлення ліцею у Балаклії, де також прописали клавіатуру, яка коштує 350 гривень, за 1400 гривень та дивний комп’ютер за 70 000 гривень.

І ці асоціації не випадкові, адже підрядником на відновленні ліцею у Балаклії є “Будівельна компанія “Промтекс”, що входить до консорціуму “Білдінг Груп”, який планує відновлювати ліцей у Слатине.

За словами заступника начальника Харківської ОВА Євгена Іванова, у планах немає проведення ремонтних робіт у 2024 році у селищі Слатине.

 “Згідно проекту та плану, оголошена вартість усіх робіт – більш як 355 мільйонів гривень. З огляду на безпекову ситуацію в громаді та відсутність можливості проведення офлайн-навчання, відтермінували тендер на 2025 рік з доопрацюванням і перерахунком кошторису», – зазначив Євген Іванов 12 січня.

Голова ХОВА Олег Синєгубов згодом зазначив, що рішення про початок робіт прийматимуть у Службі відновлення. 

“Це не тендер ХОВА, його проводила Служба з відновлення. ХОВА подає перспективні об’єкти. У нас 47 000 об’єктів зруйнованих або пошкоджених. Звичайно, що ми комунікуємо з тією чи іншою службою, установою щодо пріоритетності відновлення. На початку, коли проводився цей тендер, в умовах, якщо я не помиляюся, початком робіт був 2025 рік. Надалі це оперативна робота Агенції з відновлення, чи вони його скасують, чи відіграють тендер і будуть чекати 2025 року”, – повідомив Синєгубов.

ПП “Будівельна фірма “Промтекс” входить до Консорціуму “Білдінг Груп” разом із ТОВ “Спецбудмонтаж-Україна” Анатолія Денисенка, ТОВ “Індастріал Білдінг Груп” та ТОВ “Інкам-Білдінг” Станіслава Кієвця. Кієвець був помічником тоді нардепа Анатолія Денисенко. Раніше “Індастріал Білдінг Груп” була записана на дві фірми, що належали особисто Денисенку.

Тож до цієї закупівлі є два запитання. 

Перше – доцільність витрачати під час війни понад 350 мільйонів гривень на відновлення закладу освіти у селищі біля кордону з росією, а друге – ціна. Адже навіть на цих прикладах видно, що переплата може сягнути десяти мільйонів гривень.

Позиція Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Харківській області

Ми звернулись за коментарем до директора регіональної Служби Андрія Алексєєва щодо ризиків, про які йшлося у матеріалі.

Алексєєв наголошує, що питання доцільності відновлення – відповідальність Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України (якому Служба підпорядковується), Кабінета Міністрів, але безпекова ситуація у Слатиному не дозволяє розпочати роботи. Служба відновлення у Харківській області звернулась до центрального керівництва щодо потенційних ризиків у селищі. Але в одноосібному порядку регіональне управління Служби не могло зупинити процедуру тендеру і якщо ситуація дозволить почати роботи, то введення в експлуатацію заплановане аж на 2025 рік. Поки що на порядку денному стоїть питання з консервацією будівлі ліцею.

Щодо завищення цін на деякі позиції в розрахунку, то в Службі наголосили: бачать певні завищення, але проєкт замовляли не вони, а Департамент капітального будівництва Харківської обласної військової адміністрації. Як там рахували, які ціни на матеріали ставили – вони на цьому етапі не можуть вносити зміни. До розрахунку очікуваної вартості, до цін у розрахунку та до проєкту Служба не дотична.

Але підписувати договір за неринковими цінами не будуть, і це принципова позиція Служби.

“На етапі підписання договору з підрядником ми вимагаємо, щоб він ставив у кошторис ринкові ціни, згідно з нашим моніторингом. Якщо вони відмовляються це робити – ми договір не підписуємо”, – каже Андрій Алексєєв.

#Досвід_регіонів