КП «Жовтневе трамвайне депо» уклало угоду з ТОВ «Технології Електротранспорту» на капітальний ремонт трамваїв вартістю 67.89 млн. грн.
Про це стало відомо зі звіту про укладання договору та проведення аукціону, який розміщений на порталі системи електронних закупівель «Прозорро».
Планується зробити заміну кузові, кабелів та проводів, відновити гумове покриття на даху, внутрішнє облицювання пасажирського салону та відділення водія необхідно відновити, декоративні профілі повинні замінюватись на нові, кузов капітально відремонтованого вагона повинен фарбуватись акриловими емалями, конструкція кузова повинна мати теплову ізоляцію тощо.
Минулого року тендер на ці роботи виграло те саме підприємство. Вартість ремонту одного вагону склало 1,59 млн. грн.
Тобто роботи буде виконувати фактично виконувати інше КП, а кошти підуть на рахунки «прокладки».
Єдиним конкурентом на торгах було ВРМ МКП «Дніпропетровський електротранспорт» із вищою на 0,5% ціною.
Харківська фірма «Технології електротранспорту» зареєстрована в лютому 2016 року на Павла Авєр’янова з с. Михайлівка Первомайського р-ну Харківської обл. Людина з такими ПІБ керує ТОВ «Ефективне землеробство» дружини директора тролейбусного депо Наталії Дорош і Володимира Капустіна.
Директором підрядника є Павло Ковтуненко. Особа з такими ПІБ володіє ТОВ «Проект ТК» з Анатолієм Заболотним і ТОВ «Віал-Сіко» з Віктором Манжосом.
Манжосу належить один із найбільших гравців на рекламному ринку України – ТОВ «Віал-Медіа». Там його партнерами є Володимир Деркач і Яна Макарець, дружина Максима Макарця, радника мера Харкова Геннадія Кернеса. Також він очолював Департамент територіального контролю Харківської міськради.
Крім того, особисто Авер’янов як приватний підприємець задорого продає трамвайним депо запчастини.
Так, за даними правоохоронців, службові особи КП з метою одержання неправомірної вигоди при здійсненні у квітні 2016 року державних закупівель щодо капітального ремонту трамвайних вагонів, визначили переможцем торгів ТОВ «Технології електротранспорту».
Слідчі вказують, що підрядник не мав необхідної кількості працівників відповідної кваліфікації та досвіду проведення аналогічних робіт. Сума тендеру склала 67 млн. грн.
В подальшому, за даними слідчих, службові особи ПП «НП Трейдінг», ТОВ «АМК Сервіс», ТОВ «ТПК Промдизель» замість запчастин поставляли на адресу ТОВ «Технології електротранспорту» бувші у використанні, списані трамвайні вагони, що були придбані у Чеській Республіці у компанії «MVO Invest s.r.o. Фактично капітальний ремонт трамвайних вагонів не проводився, тим самим спричинивши збитки державі у великих розмірах в особі КП «Жовтневе трамвайне депо».