Команда ХАЦ взяла участь у воркшопі для представників центрів журналістських розслідувань

Воркшоп відбувся 15-17 червня в місті Київ за підтримки Інституту висвітлення війни та миру (IWPR). 

В перший день воркшопу члени журналіст ХАЦ Євген Лісічкін та юрист ХАЦ Володимир Рисенко підсилили свої знання у напрямках розслідувальної журналістики та цікавої подачи матеріалів. 

Воркшоп проводили журналісти та редактори Bihus.info Максим Опанасенко та Аліса Юрченко. В кінці воркшопу Максим Опанасенко розібрав кейси Харківського антикорупційного центру та вказав на сильні та слабкі сторону матеріалів. Зазначив моменти, які можна підсилити завдяки використанню елементів сторітелінгу в публікаціях ХАЦ. 

«Було корисно зрозуміти якісь деталі щодо того, як досягнути масштабу розслідування, які типові помилки допускають під час текстових розслідувань щодо конструкції тексту», — зазначив журналіст-аналітик ХАЦ Євген Лісічкін.

Юрист ХАЦ Володимир Рисенко взяв до уваги поради Максима Опанасенко щодо використання елементів сторітелінгу у великих матеріалах.

«Я роблю юридичні висновки в наших матеріалах, пишу великі аналітичні тексти щодо колаборантів та розбираю нашу роботу з юридичної точки зору. Але я розумію, що можна це робити яскравіше та цікавіше, якщо сконцентруватися на особистості героя матеріалу, а не тільки на статтях УК. Так тексти сприйматимуться легше і цікавіше. Крім того, я веду особистий блог на Фейсбуці, ці поради також будуть корисними і для моїх дописів в соцмережах», — сказав Володимир Рисенко.  

Другий день воркшопу був присвячений бренду ГО та медіа. Своїм досвідом ділилася комунікаційниця та смм-менеджерка Bihus.info Анастасія Борема. Від ХАЦ тренінг відвідала смм-менеджерка ХАЦ Дар’я Пастернак. Під час воркшопу Дар’я дізналася чому важливий бренд ГО, як з ним працювати та як правильно обрати тон оф войс організації. Як провести аудит соцмереж та скласти план у роботі с соціальними мережами.

«Під час тренінгу дізналася про особливості просування медіа як бренду, як побудувати комунікаційну стратегію видання, а також про тонкощі роботи з різними соцмережами. Отримала чимало корисної інформації, частину з якої вже застосовую на практиці», — підкреслила Дар’я Пастернак.

Третій день воркшопу стосувався питань моніторингу та оцінки проєктів розслідувальної журналістики. Методи для моніторингу та оцінки, outcome та impact пояснювала незалежна консультантка з питань моніторингу та оцінки проєктів Ірина Нєгрєєва. ВІд команди ХАЦ воркшоп відвідала Анастасія Костюченко, юристка та асистентка з адміністрування грантів ХАЦ. 

На початку воркшопу учасники коротко презентували гранти по Capacity Building. Далі пройшла дискусія щодо моніторингу та оцінки проєктів розслідувальної журналістики, методи, ефективність, відстежування тональності. 

Зокрема, було зазначено, шо є 3 рівні результатів моніторингу та оцінки і в чому різниця між нами – outcome, output та impact і як досягти цих результатів і правильно ставити таргети в заявках. Як діяльність організації (output) призводять до змін і реакцій в ЦА (outcome). Що не всі проєкти мають impact і це треба розуміти виставляючи індикатори, оскільки це вже більше про демонстрацію позитивних змін в громаді та суспільстві і вони можуть настати навіть через роки.

Окреме велике питання, яке було розглянуто, це як довести донору, що impact стався завдяки саме нашій діяльності – афіляція і як правильно це верифікувати (довести).

Ірина Нєгрєєва наголосила на тому, що всі організації повинні розробляти та регулярно адаптувати політики та процедури, що унормовують та регулюють роботу редакції та управлінські функції. 

«На мій погляд, враховуючи те, що нам треба розробити План моніторингу та оцінки у 2023 році для вимірювання ефективності та результативності, тренінг був корисним саме в цьому аспекті, оскільки було чітко обговорено роль політики та процедур MEAL, їх зміст і наведені конкретні приклади. Що сама система MEAL – процедура є частиною інших політик та процедур, має містити чітку систему планування і містити чіткий перелік ключових індикаторів і реалізовувати нашу стратегію, включати кількісні та якісні показники, опис механізму збирання зворотного зв’язку від аудиторії, працівників, партнерів, стейкхолдерів», — зазанчила Анастасія Костюченко.

Крім того на воркшопі було розібрано  Методологію з оцінки організаційної спроможності організацій.