Суд виправдав колишнього депутата Харківської міськради, екскерівника комунального підприємства “Харківське ремонтно-будівельне підприємство” Семена Сироту та начальника служби механізації того ж КП Юрія Бондарєва у справі щодо розкрадання п’яти мільйонів гривень (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 366 КК України). Про це стало відомо з вироку Октябрського райсуду Полтави від 8 квітня.
Фото Семена Сироти: сайт Харківської міськради
Ще наприкінці 2014 року КП “Харківське ремонтно-будівельне підприємство” (далі “ХРБП”) за результатами торгів уклало три договори на загальну суму 5,14 млн грн з ТОВ ТВП “Астек” на придбання автопідіймача гідравлічного АПГ-28РТ, автомобіля спеціального вантажопасажирського цільнометалевого ГАЗ-2705ПО та шести спеціальних бортових автомобілів збільшеної довжини з двохрядною кабіною ГАЗ-330232ПО.
Обвинувачення стверджувало, що Сирота домовився з директором ТОВ ТВП “Астек” Сергієм Васюковим (у грудні 2023 року провадження відносно нього було закрите у зв`язку з його смертю) про штучне заниження суми вартості спецтехніки для забезпечення безумовної перемоги у конкурсі та отримання рішення тендерного комітету на свою користь. А з начальником служби механізації КП “ХРБП” Бондарєвим домовився про фіктивне прийняття автомобілів спеціальної призначення та автомобілів для перевезення вантажів.
Були підписані договори та акти на поставку спецтехніки, але слідство вважало, що поставки техніки були фіктивними. Протягом грудня 2014 – квітня 2015 на рахунки ТОВ “Астек” було перераховано 5,14 млн грн. Також стверджувалось, що ці кошти надалі перерахували на розрахункові рахунки інших підприємств з ознаками фіктивності та отримали їх у готівковому вигляді.
Прокуратура просила суд призначити Сироті та Бондарєву покарання по 10 років позбавлення волі, з конфіскацією всього майна.
Сирота та Бондарєв провину не визнали.
Обласна прокуратура оголосила підозру Сироті ще у червні 2016 року. Тоді стверджувалось, що придбані автівки замовнику так і не надійшли.
Як повідомляв ХАЦ, прокуратура зазначала, що комунальне підприємство закупило уживані автомобілі, що не відповідали умовам договору. Поставлені автівки виявилися переобладнаними та з чималим пробігом, а за договором мали передати новий спецтранспорт. За даними прокуратури, вартість техніки, що не відповідала умовам угоди, складала 1,9 млн грн.
У серпні 2016 року обвинувальний акт стосовно Сироти був направлений до суду.
У судовому засіданні Семен Сирота зазначив, що вони з Бондарєвим до комітету з конкурсних торгів не входили, не здійснювали впливу або тиску на членів комітету при прийнятті будь-яких рішень та не вели домовленостей про фіктивне прийняття цих автомобілів на облік. Транспортні засоби від ТОВ “Астек” були отримані, про надходження автомобілів та їхній стан він дізнався від Бондарєва. У грудні 2014 року під час огляду автомобілів були виявлені несправності, їх передали за договорами зберігання ТОВ “Астек” (у 8-ми автомобілях виявлені дефекти і недоліки: у двох ГАЗ-330232 була несправна електропроводка; у третьому відсутній обігрівач і були пошкодження лакофарбового покриття; у ГАЗ-2705 вмикалася 1-ша передача коробки перемикання передач; на 2-х ГАЗ -330232 була сильна вібрація при запуску ДВС, ще на одному автомобілі несправний бортовий комп`ютер; на ТАТА LPT-1618 (автопідіймач) спостерігався сильний люфт рульової колонки під час руху автомобіля, несправна гальмівна система, незначне протікання олії).
За словами Сироти, протягом 2015 року спецтехніка була повернута на КП “ХРБП” (строки повернення при цьому переносились за проханням ТОВ ТВП “Астек”), за винятком автопідіймача гідравлічного АПГ-28РТ вартістю 1,9 млн грн, який був переданий на зберігання ТОВ “Астек” та мав перебувати по вул. Динамівська, 41Б. Комісія з інвентаризації в січні 2016 року не виявила його за цією адресою, а директор ТОВ ТВП “Астек” місцезнаходження автопідіймача відмовився назвати.
Варто зазначити, що всі кошти у сумі 5,14 млн грн КП “ХРБП” перерахувало на рахунки ТОВ ТВП “Астек” набагато раніше, ніж приватна фірма повернула спецтранспорт (і то не весь) комунальному підприємству.
Рішенням Господарського суду Харківської області від 11 квітня 2016 року було задоволено позов КП “ХРБП” до ТОВ ТВП “Астек”, фірма повинна була повернути автопідіймач на базі автомобіля ТАТА LРТ 1618 4×2. Рішення набрало законної сили, проте до теперішнього часу не виконано: автопідіймач комунальному підприємству не повернули.
Бондарєв підтримав показання Сироти.
Захисник Сироти та Бондарєва зазначив, що сам факт відсутності реєстрації транспортних засобів за ТОВ “Астек” на час укладання договорів не може вказувати на фіктивність прийняття автомобілів за актами приймання/передачі. Судовою економічною експертизою підтверджено нестачу гідравлічного автопідіймача, переданого на відповідальне зберігання, що вважається втратою активів на таку суму і є майновою шкодою (збитками).
Відповідно до інформації РСЦ МВС в Харківській області від 2016 року, транспортний засіб ТАТА LPT 1618 (гідравлічний автопідіймач) за ТОВ ТВП “Астек” та КП “ХРБП” не був зареєстрований.
Експертизою встановлено, що датою виготовлення семи автомобілів спеціального призначення ГАЗ, які поставило ТОВ ТВП “Астек”, є 1 січня 2012 року.
Суд звернув увагу, що Сирота та Бондарєв до комітету з конкурсних торгів не входили, даних про здійснення ними впливу або тиску на членів комітету при прийнятті будь-яких рішень при проведенні торгів на закупівлю автомобілів до суду не надано. Також, на думку суду, недоведеним є факт, що на час перерахування бюджетних коштів у грудні 2014 року були відсутні транспортні засоби, купівлю-продаж яких, за версією сторони обвинувачення, було оформлено документально.
Так само, на розгляд суду не надано жодного доказу на підтвердження домовленості Сироти з директором ТОВ ТВП “Астек” про штучне заниження вартості пропозиції на торгах та будь-якої домовленості з Бондарєвим про фіктивне прийняття автомобілів.
Суд вважає, що лише відсутність реєстрації за ТОВ ТВП “Астек” спецтехніки не може підтверджувати фіктивності прийняття автомобілів за актами, а той факт, що комунальне підприємство прийняло від товариства автомобілі, не зареєстровані за ТОВ ТВП “Астек”, не свідчить про наявність в діях Сироти та Бондарєва складу злочину.
Семен Сирота у 2023 році склав мандат депутата Харківської міськради та звільнився з посади директора КП “ХРБП”. Також раніше Сирота займав посаду заступника Харківського міського голови з питань ЖКГ.
Більше про діяльність Семена Сироти можна прочитати в розслідуванні журналіста ХАЦ Павла Новика для Bihus.info.