З 24 лютого, коли почалось повномасштабне вторгнення російських військ на територію України, декілька комунальних підприємств, підпорядкованих міській раді змінили своїх очільників.

Дивлячись на те, що ця інформація не завжди є публічною, “Харківський антикорупційний центр”вирішив зробити підбірку кадрових змін.

Варто зазначити, що на даний момент, Єдиний державний реєстр юридичних осіб, в який вносяться зміни щодо керівників підприємств, не знаходиться в відкритому доступі. Однак, отримати доступ до цього реєстру можна за гроші.

Як повідомляло видання dou.ua, за даними на початок червня, доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань придбали 39 контрагентів, до Держреєстру речових прав на нерухоме майно — 15 контрагентів.

АТ «Альфа-Банк», власниками якого є російський олігарх Петро Авен та російський бізнесмен українського походження Михайло Фрідман. Примітно, що США наклали санкції проти російського «Альфа-Банку», під обмеження потрапили і його власники.

Доступ до ЄДР під час війни також має АТ «Міжнародний резервний банк», засновником якого значилось підсанкційне ПАТ «Сбербанк росії». Втім, за даними аналітичної системи YouControl, з 11 березня 2022 року АТ «Міжнародний резервний банк» перебуває у стані ліквідації.

Має доступ до ЄДР і АТ «Банк Форвард», власником якого є російський «Банк русский стандарт».

Придбало платний доступ до ДРРП й ТОВ «Феодал» — компанія з такою назвою була зареєстрована 2019 року у Львові. Головний напрям діяльності — комп’ютерне програмування. Серед засновників фігурує дехто Кирило Аладишев, який вказав своїм місцем реєстрації Кіпр.

При цьому в росії фінансовим директором ВТБ (російський банк, що перебуває під санкціями через агресію росії проти України ще з 2014 року) також значиться Кирило Аладишев, який, згідно з біографією, у 2008 році працював радником СЕО «русского коммерческого банка» на Кіпрі.

Таким чином, громадяни країни-агресора де-факто можуть легально придбати доступ до інформації з державних реєстрів України.

“Харківський антикорупційний центр” для отримання інформації використовував аналітичну систему YouControl.

За півроку двічі змінювався директор КП “Харківські теплові системи”. Це підприємство створювалося для модернізації системи опалення міста Харкова. Наприкінці 2021 року Григорія Луценцова заменів Ігор Білаш. А у травні Білаша заінив Євгеній Чечин, який до цього працював начальником відділу по роботі з дебіторською заборгованістю іншого КП “Харківські теплові мережі”.

В цьому місяці ж Станіслав Лебедєв звільнився з посади директора “Підземне місто”, яке мало на балансі всі кіоски у підземних переходах міста. Новим керівником підприємства став начальник відділу оренди цього ж КП  Олексій Лутаєв.

Так, у травні Дмитра Липового звільнили з посади директора комунального підприємства “Тролейбусне депо №2”. Зараз в.о. директора є Леонід Ліфіренко, який раніше вже займав посаду керівника цього КП.

Щодо Липового, то він був призначений директором Департаменту будівництва та шляхового господарства міськради. 

Також не має постійного директора і КСП “Інженерні мережі”, які зараз активно виконують роботи із закриття вікон у будинках, ремонтують покрівлі та відновлюють послуги провайдерів. На сайті міськради директором ще вказаний Юрій Клейшмідт, який його очолював з моменту створення. Але в реєстрі в.о. директора вже є Павло Гладуненко. До цього він працював заступником директора.

Замінили і директора КП “Комплекса з вивозу побутових відходів”. Раніше цю посаду обіймав ексдепутат міськради Фазіль Аббасов, який зараз знаходиться на лаві підсудних Вищого антикорупційного суду. Новим директором став колишній директор Департаменту контролю міськради Олексій Артикуленко.

В червні на посаді директора КП “Харківблагоустрій” Катерину Слівінську, яка очолювала підприємство протягом 15-ти років, замінив депутат Харківської облради, власник кількох агропідприємств Валерій Білокудря.

Білокудря став депутатом облради від партії “Опозиційна платформа – За життя”. В травні 2022 року разом з іншими депутатами він вийшов з фракції цієї партії, діяльність якої на даний момент заборонена в Україні”.

В цьому ж місяці Олексій Оберемок покинув посаду директора КП “Харківське міське БТІ”. Тимчасово обов’язки керівника поклали на Євгена Познякова, який є керівником Харківського бадмінтонного спортивного клубу.

В липні з посади директора КП “Харківський Дата центр” пішов скандальний Олександр Яковлев. Нагадаємо, що багато років Яковлева судили розкрадання коштів КП “Жилкомсервіс”. де він також був директором. Зараз керівником вказана Світлана Калачова. Людина з таким ПІБ була начальником управління розвитку споживчого ринку департаменту економіки та міжнародних відносин Харківської ОДА.

Ще одна колишня чиновниця цього Департаменту ОДА, ексдепутат облради Олена Колмик стала директором КП “Міський інформаційний центр”. Раніше директором був Дмитро Кутоманов.

20 липня змінився директор у комунального підприємства “Ритуал”. Друг колишнього мера Харкова Геннадія Кернеса – Євгеній Журавльов покинув посаду.

Новим керівником підприємства став екс-працівник ДАБІ, екс-член Партії регіонів Ігор Ляхов. Минулого року він працював  в. о. директора Департаменту ДАБІ у м. Києві

І наостанок, директором комунальної установи “Офіс реформ Харкова” досі числиться депутат облради Павло Столбовий, який, за даними правоохоронців, виїхав в росію. Як бачимо. змінювати керівників інших установ міськраді нічого не заважало, але не в цьому випадку. Тимчасово виконуючим обов’язки директора “Офісу реформ” з 23 лютого є Максим Геков.

—————————————

Ця публікація зроблена Харківським Антикорупційним центром в рамках Matra Programme, що фінансується урядом Нідерландів. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ХАЦ і не обов’язково відображає погляди уряду Нідерландів.