Фейкові захоплення сіл та дезінформація щодо військових ЗСУ: аналітика російської пропаганди на Харківщині за останній місяць

Наприкінці червня та на початку липня основний масив дезінформації російської пропаганди стосувався бойових дій на території Харківської області, а також створення фейків, направлених проти українських військових.

Як російські окупаційні війська не полишають надії захопити якомога більше території України, так російська пропаганда не полишає надії залізти в голови до якомога більшої кількості українців, зокрема на Харківщині.

Можна виділити три основних наративи, які підживлюються різного рода “вбросами”, “постправдою” та маніпуляціями.

Перший наратив: “Успіхи російської армії на фронті, на Харківщині. Фейкове захоплення населених пунктів та обіцянки зробити Харків російським”.

Після невдалих спроб державного перевороту на росії 24 червня, який намагалася здійснити ПВК Вагнер на чолі з Євгеном Пригожиним, пропагандисти держави-агресора, які співчували цій військовій компанії, почали “вкидувати” мережу, зокрема і в український інфопростір фейк, буцімто ПВК “Вагнер” перетнула кордон з Україною у Харківській області та розпочала активні бої за Вовчанськ та Руську Лозову. Пропагандисти повідомляли, начебто окупанти знову захопили Вовчанськ.

Скрин фейка:  Телеграм-канал “Танкисты ЮВО”

Цей допис поширювали не лише у Telegram-каналах, а й на проросійських сайтах.

Очевидно, читаючи ці повідомлення, навіть росіяни не дуже вірили у ці “перемоги”. Інформацію про захоплення вагнерівцями Вовчанська спростував у коментарі для видання “Укрінформ” очільник Харківської ОВА Олег Синєгубов. Він зазначив, що такі повідомлення поширюють із метою дестабілізації ситуації.

“Для дестабілізації ситуації на деокупованих територіях Харківщини ворог періодично намагається “вкинути” до інформпростору фейкову інформацію про захоплення тих чи інших населених пунктів. Вся ця інформація не відповідає дійсності. Варто довіряти лише повідомленням з офіційних джерел. На сьогодні під тимчасовою окупацією перебувають 29 населених пунктів Харківщини. Жодного просування у ворога на території Харківської області немає”, — цитує слова Синєгубова “Укрінформ”.

До цієї ж групи фейків варто додати повідомлення в Телеграмі від 1 липня російського пропагандиста Олександра Сладкова, який працює на “Вести. ВГТРК” про те, що начебто Україна готується здати Харків та Суми.

Скрин фейка: Телеграм-канал “Сладков +”

У цьому фейку Сладков згадує ще один наратив ворожої пропаганди, заснований на евакуаціі великих підприємств із Харковщини, а також додає тезу про зміцнення другої лінії оборони. Того ж дня пропагандист опублікував  ще декілька постів на цю тему з посиланнями на “анонімне джерело з Харкова”, але без конкретики.

Варто зазначити, що російські пропагандистські медіа, орієнтовані на мешканців Харківської області, часто використовують анонімні джерела або дешевий прийом “нам пишуть”, коли демонструють скриншот нібито з переписки у соцмережах. Майже завжди ці повідомлення є фейком.

Зараз військову ситуацію навколо Харкова не можна порівнювати з лютим-вереснем 2022 року, коли російська армія була впритул до міста. Вочевидь, повідомлення від Сладкова – це типове нагнітання паніки та залякування цивільного населення.

Зазначимо, що останніми тижнями військові дійсно спостерігають на Куп’янському напрямку велику концентрацію російських військ. Про це наприкінця червня в етері національного телемарафону “Єдині новини” заявив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

“Йде накопичення для можливого, напевно, більш масованого удару або намагання прорвати сили наші тощо. Однак, наші збройні сили дають їм відсіч, все це бачать”, — сказав Синєгубов.

Він зазначив, що Куп’янсько-лиманський напрямок, де проходить лінія фронту, залишається пріоритетним для російських військових, адже веде до Куп’янська-Вузлового, важливої залізничної розв’язки.

Якраз 1 липня, коли Сладков множив дезінформацію, голова Держприкордонслужби України Сергій Дейнеко побував на кордоні з рф на Харківщині, перевірив облаштування позицій з прикриття та оборони лінії державного кордону, заслухав керівників підрозділів та поспілкувався з бійцями. Керівник ДПСУ зазначив, що цей напрямок залишається складним, і наголосив, що “тут є і завжди буде наш кордон”.

Варто зазначити, що в області активно будують фортифікаційні споруди. У 2022 році в рамках програми територіальної оборони було укладено договорів на 676,5 млн грн. У 2023 році департамент житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу ХОВА уже уклав 93 договори на 461 млн грн щодо будівництва фортифікаційних споруд в області.

За час підготовки матеріалу суттєвих успіхів у росіян на Куп’янському напрямку не було. Удень 16 липня заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що окупанти дещо активізувалися: “Два дні поспіль ворог активно наступає на Куп`янському напрямку. Ми в обороні. Ідуть запеклі бої, положення сторін змінюється динамічно по кілька разів на добу”. 

Другий наратив: “В української армії великі втрати на фронті, місць на кладовищах немає, ритуальні служби роблять знижки для військових”.

Кількість загиблих українських військових – це постійна тема для маніпуляцій. Нещодавно росіяни навіть створили фейковий сайт, який нібито рахує кількість загиблих під час контрнаступу.

Наприкінці червня анонімний російський Telegram-канал поширив допис про те, що підприємство “Ритуал-Харків” на рекламних флаєрах пропонує знижки на ритуальні послуги для військових. Як зазначають у дописі, до кінця липня послуги священників на 20% дешевші для сімей загиблих військовослужбовців, а за додаткову плату відспівування можуть організувати позачергово.

Оперуючи фейками на цю тему, пропагандисти не забувають згадати неіснуючий “церковний розкол” в Україні.

“Цікаво, що відспівування гарантовано проводитимуть лише священники розкольницького ПЦУ, про що повідомляють уже оператори телефоном. Нічого особистого, тільки бізнес”, — йдеться у публікації.

Скріншот фейка

Фактчекери Gwara Media спростували цю дезінформацію. Колеги перевірили листівки з допису та ніде, окрім пропагандистських пабліків, не знайшли подібних флаєрів. Проте адреса та контакти збігаються з зазначеними на сайті “Ритуал-Харків”.

Фактчекери зв’язались з цією компанією та дізналися, що ритуальна служба взагалі не виготовляла рекламних листівок, зокрема й цих.

До цієї ж групи фейків та маніпуляцій можна додати  й реакції в медіа та соціальних мережах ворожої пропаганди на рішення про закриття міського кладовища у Харкові за адресою: вул. Франка, 43.

Пресслужба міськради повідомила, що виконавчий комітет Харківської міської ради 6 липня ухвалив рішення про закриття міського кладовища на вул. Франка, 43. Згідно з рішенням, на цвинтарі повністю припиняється поховання померлих або праху після кремації. Це пов’язано з відсутністю там вільної площі для поховань.

Але російська пропаганда видала матеріал у маніпулятивному контексті: “втрат у ЗСУ настільки багато, кладовища вже закриваються, тому ховайте, де хочете”.

“Цього разу закривається цвинтар на вулиці Франка. Місцева влада заборонила ховати навіть попіл після кремації. А враховуючи те, що хунта масово відправляє чоловіче населення України на забій під Бахмут, Запоріжжя та інші напрями, можна очікувати, що тіла зовсім не забиратимуть з поля бою або пропонуватимуть родичам розвіювати прах над річкою”, – йдеться у маніпуляції про те, що ніби в місті нема де ховати.

Скріншот маніпуляції

Цвинтар, розташований на вул. Франка, 43, –  це територія села Федорці за аеропортом, яка увійшла до складу Харкова у 2012 році. До приєднання нових територій в місті зазвичай працює одне відкрите кладовище.

Так відбувається і зараз, для поховань відкрите 18-е міське кладовище, яке знаходиться у віданні КП “Ритуал”.

Тож закриття невеликого сільського кладовища не впливає на процеси поховання у мільйонному місті. 

Третій наратив: “Мотивація української армії на нулі. Харківську 92-у бригаду розформовують”.

На початку липня російські пропагандисти поширили фейкову інформацію про нібито розформування 92-ої окремої механізована бригада імені кошового отамана Івана Сірка. У цій “новині” пропагандисти посилалися на відому адвокатку Євгенію Закревську, яка служить в аеророзвідці 92-ї бригади.

ХАЦ відзначає, що інформація про розформування бригади – фейк, а цитату Закревської пропагандисти банально змінили, додавши речення, яких не було у дописі.

Тож проросійських медіа повідомили, що нібито 92-ю бригаду ЗСУ викреслили зі списків українського Генштабу, залишки військовослужбовців будуть розкидані по інших підрозділах. 

Скрин фейка: пропагандистський сайт з росії

При цьому видання посилається на нібито цитату Євгенії Закревської з допису у Facebook. Але пост Закревської стосується іншої тематики, а пропагандисти його примітивно сфальшували. 

Ось цитата з допису повністю: “Я трохи розумію командира роти, Бєса. Йому на вигляд теж не більше 25-ти. Після того, як він вимушено прийняв роту – роти скоро майже не стало. Ті, хто вцілили на Кремінній, уже майже закінчились на Бахмуті. Менш як за тиждень. Бєс хороший. Він не ховається в тилу на КСП, він кілька разів нас витягав із різних залуп. Його люблять бійці. І Паша теж. Але Бєс не повідомив дружині про смерть Кента. І тепер це має зробити Паша”.

Пропагандисти заради дезінформації просто вигадали частину цитати.

Тим часом офіційна сторінка 92-ї бригади активно наповнюється контентом.За червень 2023 року лише підрозділ безпілотних авіаційних комплексів “Ахіллес” 92-ї ОМБр ім. Сірка ліквідував 7 ворогів, ще 26 були поранені. Рота також знищила 10 ворожих позицій, пошкодила російський  ЗРК “ТОР-М2”, знищила або пошкодила 12 одиниць ворожої бронетехніки, зокрема танки, БТРи, МТЛБ, а також 16 одиниць автомобільної техніки.

У лютому 2023 року російські пабліки вже поширювали дезінформацію про нібито затримання командира 92-ї бригади Павла Федосенка.

Скрин фейку

А за кілька днів полковник Федосенко дав інтервʼю виданню АрміяInform, яке було опубліковано 4 березня 2023 року.

І ще один приклад фейку про харківську 92-у бригаду. Російські телеграм-канали наприкінці червня поширили оголошення з нібито продажем 92-ою ОМБр автомобілів швидкої допомоги. У повідомленні йшлося про те, що бригада продає подібний тип машин та продовжує збирати кошти на вже виставлені для продажу. 

Насправді це фейк: 92-а бригада не продає автомобілі швидкої допомоги, які вони отримали. Цей кейс перевірили журналісти видання “Вокс чек”.

Тож варто зазначити, що чим активніше події на фронті, тим більше фейків генерує російська пропаганда.

Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network.