Десять історій про головного будівельника Харкова Чумакова за десять років

Вже 10 років Володимир Чумаков – людина з найближчого оточення Геннадія Кернеса очолює Департамент будівництва та шляхового господарства Харківської міськради. За цей час створене ним ТОВ «Паркінг+» стала головним ремонтником доріг в місті отримавши понад 1 млрд. бюджетних гривень. При цьому деякі магістралі доводиться ремонтувати кожен рік.

Крім того, цим департаментом постійно цікавляться правоохоронці, саме про ці історії і розповімо.

Головний підрядник до Євро-2012

У квітні 2009 року на міських тендерах Харкова з’явився потужний гравець – ТОВ «Паркінг+». Воно почало масово вигравати тендери на ремонт доріг та вулиць, які проводило управління з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міськради (нижче наведемо повний перелік укладених угод). Протягом одного року компанія отримала підряди на 90,17 млн грн.

Через деякий час вони привернули увагу журналістів сайту «Наші Гроші».

Протягом 2010 року «Паркінг+» лише додав обертів і виграв тендери на 121,60 млн грн. Незбавляла темпи я фірма й у 2011 році – 273 млн. грн.  Саме ця фірма займалася ремонтом головних магістралей міста напередодні Чемпіонату Європи з футболу.

Їх секрет був у засновнику. Адже Володимир Чумаков, який створив цю фірму, спочатку став радником Геннадія Кернеса, а потім був призначений директором профільного Департаменту.

 width=
В матеріалі про Чумакова на сайті «Радіо Свобода» йшлося, що  «з легкої руки керівника Департаменту будівництва, «Паркінг+» має змогу ладнати дороги подекуди вдвічі дорожче, ніж це коштує в середньому по країні».

Гонконг, Росія та доля людей Кернеса

В 2014 році офіційними власниками «Паркінг+» були записані Галина Давидова, В’ячеслав Блінкін та офшор з Віргінських островів «Валдхелм Tрейдінг корп.»

Галина Давидова була учасницею кооперативної схеми. Наприклад, вона була серед  засновників  Обслуговуючого кооперативу “ЖБК “Триумф”, безкоштовно отримав у власність земельну ділянку площею 1,68 га по пров. Тульському Це саме та ділянка в Лісопарку на якій знаходиться резиденція екс-мера Харкова та екс-голови ОДА Михайла Добкіна.

Давидова була однією з довірених осіб, на яких писали фірми оточення мера Кернеса. Зокрема, фірма «Слобожанський шлях», яка володіла «Казковим будинком» у Парку  Горького.

Щодо віргінського офшору «Валдхелм Tрейдінг корп», кінцевим бенефіціарним власником якого була менеджерка російських бізнесменів – братів Зінгаревичів – громадянка Швейцарії Альбіні Бьоклі-Кардановій.

Після публікації цієї інформації у ЗМІ, фірму в  2016 році переписали на гонконгський офшор Dragon Investment Development Limited (Драгон Інвестмент Девелопмент Лімітед). Кінцевим бенефіціарним власником цього гонконгського офшору є громадянин Малайзії Тан Джин Лі, який мешкає в Швейцарії.

 width=

Зараз замість Давидової в засновниках є Олег Гончар. Він також є засновником декількох фірм, які пов’язують з Геннадієм Кернесом. Наприклад співвласником «Поліфарм» разом з ним був Андрій Шаптала, який є комерційним директором Парку Горького та співвласником декількох ринків Харкова.

https://www.facebook.com/anticor.kharkiv/posts/2027849227491293

Змова на торгах

В 2015 році Антимонопольний комітет зловив ТОВ «Паркінг +» та ряд інших фірм на змові на тендерах Департаменту Чумакова.

Зокрема, антимонопольники встановили, що довідки для участі в торгах для компаній і витяги з держреєстру отримувались однією особою – юристконсультантом «Паркінг+» Аллою Кушнарьовою. Під час формування цін вартість однакових будівельних матеріалів відрізнялась по лотах в залежності від мети: здобуття перемоги або програшу. Переможці торгів пропонували виконання робіт без авансу, тоді як всі пропозиції інших учасників торгів містили умову авансового платежу 30% від суми замовлення та ін.

Зазначені обставини свідчать, що конкурсні пропозиції «Паркінг+» і «Дортехстрой» готувались спільно та мав місце обмін інформацією між ними.

Фірмам загрожував півмільйонний штраф, але апеляційний суд виправдав компанії через співпадіння. Наприклад, представник ТОВ «Дортехстрой» повідомив на судовому засіданні, що за чисельністю робочого персоналу підприємство є досить маленьким, і не має у своєму штаті юрисконсульта. А тому в індивідуальному порядку звернулося до Кушнарьової Алли Миколаївни.

Вживана техніка

Також, мабуть, співпадінням було, що комунальне підприємство «Шляхрембуд», яке підпорядковується Департаменту Чумакова купувала вживану техніку саме у «Паркінг +».

Умови тендеру були прописані настільки конкурентно, що на торги прийшла аж одна, не чужа для Чумакова фірма.

Комунальники придбали машину Schaefer Blow-Patcher HT-D (2008 року виготовлення) за 350 тис. грн. і дві машини Schaefer Blow-Patcher HT-D (2010 року виготовлення) по 400 тис грн.

Непогана угода для «Паркінгу» та спосіб позбутися старої техніки.

Коштовна огорожа

Якщо за часів Януковича правоохоронці не звертали уваги на діяльність Чумакова, Департаменту, підпорядкованих КП та «Паркінгу», то після Революції Гідності почалися відкриватися кримінальні провадження.

 width=

Однією з цікавих була історія з появою роздільної огорожі на проспекті Гагаріна. В судовій ухвалі йшлося, що керівництво Департаменту, КП «Шляхрембуд» та ТОВ «Паркінг +» підозрювали у розкраданні частини коштів, які виділялися на реконструкцію пр. Гагаріна. Зокрема, щодо завищення вартості встановлення огорожі на 406,99 тис. грн.

Для виконання цієї роботи ТОВ «Паркінг +» найняло субпідрядника – ТОВ «РТП «Таргет», якому перерахували 1,36 млн. грн.

У грудні 2015 року ця фірма виконала будівельні роботи зі встановлення парапетних огороджень зі сталі на металевих стовпах. До акту було включено вартість 319 секцій турнікетів 2900х1380 вартістю 2678,00 грн. за шт. Й отримало за це кошти.

Але, правоохоронці встановили, що металеві конструкції були придбані фізичними та юридичними особами у Олексіївській колонії за значно нижчими цінами. А завищення вартості робіт під час виконання цього підряду склало 411,42 тис. грн., в тому числі завищення вартості виконаних робіт на суму 406,99 тис. грн.

Більше того, директор ТОВ «РТП «Таргет» Валерій Леонов заявив, що йому заплатили 1000 грн. за те, щоб він оформив на себе це підприємство. Й нікого з контрагентів він не знає.

Логічного продовження ця історія не отримала. Це традиційно для України.

Але коли у місті з’являються коштовні алогічні елементи потрібно брати до уваги цю історію.

https://www.facebook.com/anticor.kharkiv/photos/a.1617708965171990/1791621071114111/?type=3

Бізнес-партнер та фіктарі

З 2017 року снаряди починають вкладатися кучніше поряд з керівником Департаменту. Правоохоронці в ухвалах вже згадують не лише підрядників, а й власне голову Департаменту, а також бізнес-партнерів Чумакова, таких як Олександр Посаженніков, Останній разом з чиновником був співвласником приватного підприємства «Стройпласт».

Слідчі вважали, що директор Департаменту організував систематичну незаконну діяльність по привласненню бюджетних коштів. На думку слідчих, Чумаков надавав переваги при проведенні тендерів для ТОВ «Паркінг+». Також слідчі вважали, що Чумаков продовжував де-факто контролювати та організовувати діяльність ТОВ «Паркінг+».

Так, у 2016 року ТОВ «Паркінг+» отримало бюджетні кошти за поточні та капітальні ремонти доріг у місті Харкові від Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міськради та від Управління з будівництва, ремонту та реконструкції того ж Департаменту. В подальшому ТОВ «Паркінг+» перерахувало кошти ТОВ Фірма «Харківагроснаб» за виконання субпідрядних робіт.

Згідно аналізу податкової звітності ТОВ «Фірма «Харківагроснаб» встановлено, що в подальшому отримані кошти було перераховано на розрахункові рахунки підприємств з ознаками фіктивності, які входять до складу «конвертаційного центру».

Відповідно до висновку аналітичного дослідження про результати дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «Фірма «Харківагроснаб» встановлено, що існує ймовірність, що в результаті проведених фінансово-господарських операцій, здійснених протягом 2016-2017 року, легалізовано активів на загальну суму 8,31 млн.грн.

Повторні ремонти

В 2017 році правоохоронці помітили, що одні й ті самі роботи виконуються двічі.

Спочатку Департамент уклав угоди з дніпровським ПП «ПВКП «Укрєвробуд 2013» на реконструкцію проспекту Перемоги загальну суму 67,03 млн. грн. Частина робіт була виконана та оплачена.

Потім провели ще одні торги й перемогу віддали ТОВ «Вега-Буд» ( фірма з орбіти колеги Чумакова по міськраді Віталія Ганжи).

Правоохоронці встановили, що обидва підприємства «виконували одні й ті самі роботи з капітального ремонту по пр. Перемоги м. Харкова. При цьому, фактична вартість виконаних робіт з капітального ремонтну значно завищена, а отримані бюджетні грошові кошти, перераховані на розрахункові рахунки підприємств за виконання робіт та придбання ТМЦ за завищеними цінами».

Подібна історія була й на вулиці Університетській.

Департамент у жовтні 2016 року уклав договір на ремонт вулиці Університетської вартістю в 1,04 млн. грн. Але цю ж ділянку вулиці в Харкові вже ремонтували навесні, про що чиновники звітували у пресі.

 width=

Це вже не кажучи про щорічні ремонти проспекту Науки поряд з резиденцією Кернеса – готелем “Національ”.

Розкішне життя чиновника

Незважаючи на невеликий річний дохід – від 40 до 200 тис. грн., Чумаков веде розкішний образ життя та полюбляє дорогі автівки.

Примітно, що головний шляхобудівник Харківщини чомусь полюбляє позашляховики. У липні 2016 року пан Чумаков придбав автомобіль класу люкс за 2,37 мільйона гривень. Чиновник уподобав Mercedes-Benz GLS 350 D 4 Matic. Це новинка від Мерседесу 2016 модельного року, новий позашляховик Mercedes-Benz GLS-класу. У червні того ж року Чумаков також придбав квадроцикл JCB Workmax 800 D 2014 року випуску. На нього витратив 257,5 тисячі гривень.

Дружина Чумакова Ольга у квітні придбала Porsche Cayenne 2016 року випуску за 2,52 мільйона гривень. Таким чином, на засоби пересування у 2016 році сім’я витратила близько 5 мільйонів гривень.

Володимир володіє колекцією з 5 коштовних годинників, серед яких Perelet Double Rotor, Ulysse Nardin Maxi Marine Diver Chronometer, Ulysse Nardin Classico Luna, Hublot Classic Fusion та Zenith Pilot Extra Specia.

Щодо нерухомості, то подружжя Чумакових живе у загородньому будинку. А ось їх донька Аліна має квартиру площею 163 кв.м. в одному з найелітніших багатоповерхівок міста – «Будинку на Набережній».

Чеські фірми дорожників

За останні пару років чиновники Департаменту Чумакова та їх родичі масово почали реєструвати фірми в Чехії, які стали фігурантами схем на харківських підрядах.

За даними ХАЦ, ця фірма Inter Tech Praha s.r.o. створена у 2017 році. Її засновниками є Аліна Чумакова та пасинок Кернеса Родіон Гайсинський.

 width=

Ця фірма займається постачанням труб в Україну, зокрема, для ТОВ «ВСС-Сістем». Засновниками цієї фірми вказані Неллі Ушакова та Олександр Жовтобрюх. Останній був заступником начальника управління шляхового господарства Департаменту Чумакова.

А його дружина й досі там працює, як і ще кілька родичів співробітників цього Департаменту.
Тож не дивно, що «ВСС-Сістем» натендерило вже 31 млн. грн. саме у департаменту Чумакова.

І не дивно, коли заради перемоги такої близької фірми відхиляють одразу три більш дешевші пропозиції.

Але повертаємось до Чехії та знаходимо ще одну фірму – Parmus Nova s.r.o. Вона записана вже на самого Жовтобрюха. А партнером його у цій фірмі є дружина заступника директора Департаменту Чумакова, Інна Київська.

Ще одна новостворена фірма – Prof Materials s.r.o. записана на дружину директора Департаменту, Ольгу Чумакову.

За даними порталу Importgenius, ця фірма також поставляє товари до України. Її контрагентом є ТОВ «Трек лайн», яке отримує підряди від комунальних підприємств, що підпорядковуються міськраді. Більше того, вони зараз очікують на підписання договору з КП «Шляхрембуд», яке підпорядковується Чумакову.

 width=

Золотий гранулят

І історія вже 2019 року. Минулого тижня прокуратура та Служба безпеки України повідомили про те, що заступник директора Департаменту будівництва та шляхового господарства Харківської міськради Ігор Київський та ще один чиновник цього Департаменту підозрюються у розтраті майна під час капітального ремонту вулиць міста на суму понад 5 млн. грн.

Обшуки провели також у директора Департаменту Володимира Чумакова.

Оперативники СБУ встановили, що протягом 2016-2018 років керівництво цього Департаменту незаконно продавало асфальтову крихту (гранулят), що залишалася після ремонту автодоріг. Чиновники реалізовували тони матеріалів підконтрольній фірмі за цінами вп’ятеро нижче від ринкових. Комерсанти перепродавали продукцію вже за реальною вартістю. Отримані гроші організатори оборудки привласнювали.

Київський, який отримав підозру, каже, що ці відходи не мали ніякої цінності та не могли використовуватися у будівництві. Тому вони, навіть, зекономили, коли продали матеріали.

 width=

Цікаво, що захищає Київського особистий адвокат Геннадія Кернеса – Юлія Плетньова.

А тим часом Чумаков, за даними ЗМІ, покинув Україну та поїхав до Барселони.

Кільце підозр навколо Чумакова зменшується з кожним роком, а чи зімкнеться остаточно буде залежати від ефективності слідчих.

Але поки що на ремонті доріг у Харкові бенефіціари не змінились. Десять років стабільності.

Павло Новик, Євгеній Лісічкин

Матеріал створений в рамках проекту “Будуйте це прозоро” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.