Чим найбільше запам’ятаються харків’янам роки головування на посаді Харківського міського голови Михайла Добкіна або Геннадія Кернеса?
Багато хто пам’ятає специфічні земельні рішення сесії Харківської міської ради або випадки змови на тендері, який проводила виконавча влада в Харкові чи якесь КП. Це все поодинокі випадки, але є схеми, які започатковувались в Харкові і потім розповсюджувались по всій країні. Про це йдеться у розслідуванні НАП
Найбільш яскрава з таких схем – це так звана «кооперативна» схема, коли виділялись та продовжують виділятись гектари земельних ділянок у приватну власність абсолютно безкоштовно. Не в оренду або на продаж, а безкоштовно. Ці земельні ділянки знаходяться переважно в найпрестижніших районах міста Харкова, і така практика бере початок ще з 2008 року.
Хто ж бенефіціар? Відповідь проста: обслуговуючі кооперативи, яким, мабуть, «підказали» генератори «кооперативної» схеми, як не платити за гектари земельних ділянок, а отримувати їх просто так. Обслуговуючий кооператив, який займається будівництвом багатоквартирних житлових будинків для подальшого продажу в них квартир, а також будівництвом приватних будинків (частіше за все в Лісопарку), включає в назву формулювання «житлово-будівельний кооператив». І це стає головним аргументом та позицією в судах Харківської міської ради і обслуговуючих кооперативів. По суті, останні не вирішують питання будівництва «соціального» житла. Це – ринкові будівельні компанії, які хочуть мати стартові переваги і заробляти якомога більше коштів з реалізації побудованого житла.
Схема безкоштовного виділення землі через псевдо-ЖБК (житлово-будівельні кооперативи ) незаконна в силу її невідповідності ст. 41 Земельного кодексу України, ст.ст. 133 , 134 , 135 , 137 Житлового кодексу УРСР ( 1985 року, чинного понині) та п.4, 5 Примірного статуту, затвердженого постановою Ради Міністрів УРСР від 30.04.1985 №186. Земельні ділянки комунальної власності виділялись у власність кооперативам усупереч меті їх діяльності.
Нагадаємо, що Житловий кодекс УРСР, який до цього часу діє в Україні, дозволяє житлово-будівельним кооперативам отримувати безкоштовно землю для побудови багатоквартирного житла. Але, Кодекс висуває декілька вимог до учасників ЖБК:
його члени повинні постійно проживати у місті, де буде будуватися житло, потребувати поліпшення житлових умов і стояти у квартирній черзі;
стояти на обліку бажаючих вступити до кооперативу при підприємстві, установі, організації або виконкомі ради;
членів кооперативу має бути щонайменше п’ятеро, але загалом стільки ж, скільки і квартир у запланованому будинку.
10 квітня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесене кримінальне провадження за №42015220000000265, за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, щодо службових осіб Харківської міської ради та управління Держземагентства у місті Харкові, які діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, в інтересах третіх осіб, здійснили незаконне відчуження на користь службових осіб 105 обслуговуючих, житлових та гаражних кооперативів земельних ділянок комунальної власності м. Харкова, загальною площею 686,61 га, внаслідок чого спричинені тяжкі наслідки інтересам держави на загальну суму 4,3 млрд. грн.
Всього з 2008 року по 2015-й Харківською міською радою було прийнято 195 рішень про виділення у власність обслуговуючим кооперативам земельних ділянок. З 2008 року Харківська міськрада офіційно безкоштовно виділила понад 815 га міської землі псевдо-ЖБК, що дорівнює по площі 6 паркам Горького в місті Харкові, чотирьом площам такої країни, як Монако та складає майже 3% від усієї площі міста Харкова.
Кому ж саме виділяється земля?
За кожним таким кооперативом стоять, як правило, відомі харків’яни або забудовники, які максимально наближені до міської влади.
Фаворитами виділення землі через дану схему є кооперативи:
пов’язані з Харківським міським головою Геннадієм Кернесом та колишнім Харківським міським головою (2006-2010) та колишнім головою Харківської ОДА, депутатом Верховної Ради Від Опозиційного блоку Михайлом Добкіним – 284,33 га;
пов’язані з Ігорем Аріхом, депутатом Харківської міської ради від партії «Відродження» ) – 201,22 га;
ОК «ЖБК «Житлобуд-1» та пов’язані з цим кооперативом (будівельною компанією) люди (власник – Олександр Харченко, колишній депутат Харківської міської ради , член виконавчого комітету Харківської міської ради) – 106,65 га;
ОК «ЖБК «Авантаж», ОК «Житлово-будівельний кооператив «Авантаж» та пов’язані з Анатолієм Денисенко люди (народний депутат , позафракційний , екс-Партія Регіонів, Інвестиційно-будівельна компанія «Авантаж») – 83,13 га.
З 815 гектарів, які виділили по «кооперативній» схемі, 372 гектари розташовані у Лісопарку і вони складають 18% від всієї площі Лісопарку. У Лісопарку землю отримувало на 90% або оточення Геннадія Кернеса, або оточення Ігоря Аріха. В інших місцях «кооперативна» схема працювала та працює для забудовників (Житлобуд-1, Житлобуд-2, Авантаж).
Серед тих, хто в такий спосіб отримував земельні ділянки були і чиновники, а також їх близькі родичі. Серед цієї компанії була Тетяна Чечетова – Терашвілі (значилася серед засновників кооперативу) і члени її сім’ї (заступник Харківського міського голови Геннадія Кернеса, донька покійного народного депутата Михайла Чечетова), син Марини Стаматіної (заступника Харківського міського голови Геннадія Кернеса з юридичних питань) та Вячеслава Стаматіна (директора КП «Харківський метрополітен»), Олександр Гусаров (колишній голова Печенізької РДА, депутат Харківської обласної ради від «Нашого краю», син народного депутата Сергія Гусарова), Михайло Гагаркін (колишній в.о. голови ГУ ДФС в Харківській області).
Дана схема незважаючи на судові рішення і спроби оскарження прокуратурою продовжує працювати і сьогодні. Як приклад, на останній сесії Харківської міської ради в 2015 році, через цю «кооперативну» схему було виділено близько 28 га землі, з яких 80% – це або сам ОК «ЖБК «Житлобуд-1», або кооператив, який пов’язаний з компанією «Житлобуд-1».
У Харківського антикорупційного центру є успішний досвід оскарження виділення земельних ділянок по «кооперативній» схемі. 30 серпня Господарський суд Харківської області скасував рішення міськради та повернув у власність территоріальної громади м. Харкова дві земельні ділянки площею 0,6108 га, які безкоштовно надали у власність ОК «ЖБК «Житлобуд-1». Рішення ще не набрало законної сили і відповідачі майже обов’яково будуть його оскаржувати в апеляційному суді, але це – перемога. Сподіваємось, що Харківському антикорупційному центру вдасться захистити рішення в апеляції і тоді це може стати прецедентом для всієї України.