Служба безпеки України заочно повідомила про підозри Олегу Маковецькому та Олексію Лободі щодо обстрілу радіо-, телевежі у Харкові 6 березня минулого року. Про це стало відомо з сайту Офісу Генерального прокурора України.
Як встановило слідство, командуючий 6-ою армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони Західного військового округу збройних сил російської федерації Олег Маковецький не пізніше 6 березня минулого року віддав командиру військової частини 45117 47 бомбардувального авіаційного полку 105 змішаної авіаційної дивізії Олексію Лободі наказ у формі бойового розпорядження в якому, серед іншого, були визначенні координати цілі — радіотелевізійної передавальної станціі Харків, для її знищення шляхом бомбардування.
Для цього було задіяно два літака Су-34, а також засоби ураження — шістнадцять фугасних авіаційних бомб вагою 500 кг (далі — ФАБ-500).
Як зазначено в тексті підозри, телевежа та обладнання розміщене на ній є цивільним об’єктом, який не використовується у воєнних цілях, на йoгo території та навколо нього не розміщується озброєння, військова техніка, зброя, боєприпаси.
Як було встановлено, 6 березня минулого року, близько 14:00 за київськин часом, перебуваючи на командному пункті військової частини 45117, що дислокується у Воронежі, Олексій Лобода довів бойове розпорядження від Маковецького до відома М.С. Криштопа, старшого льотчика авіаційної ланки другої авіаційної ескадрильї капітана Корольова Євгенія ІОрійовича, штурмана авіаційної ланки авіаційної ескадрильї Норіна Артема Андрійовича i штурмана Шагіахметова Ігоря Володимировича. Після цього Лобода віддав їм наказ приступити до безпосереднього виконання.
При цьому, Лободою було визначено екіпажі літаків у складі льотчика Криштопа М.С. та штурмана Норіна А.А. — ведучий літак, льотчика Корольова Є.Ю. та штурмана Шагіахметова І.В. — ведений літак.
У подальшому, близько 17:30 за київським часом 6 березня 2022 року Криштоп вилетів разом із штурманом Норіним на літаку Су-34 бортовой номер 06, спільно з іншим літаком, до екіпажу якого входили Корольов та Шагіахметов, з військового аеродрому «Балтімор» у м. Вороніж, у напрямку України. Близько 18:00 ці два літаки перетнули державний кордон і перебуваючи у повітряному просторі України, о 18:09 здійснили бомбардування харківської радіотелевежі 8 авіаційними бомбами ФАБ-500 загвльним тротиловим еквівалентом 2 тони 400 кілограм.
Лободі оголосили про підозру за ч.1 ст. 438 КК України, Маковецькому – за ч. 3 ст. 110 КК України, ч.2 ст 437 КК України та ч.1 ст.438 КК України. Маковецькому також інкримінують те, що той віддав накази протягом 24 лютого 2022 по 26 січня 2023 років щодо авіабомбардування житлових будинків, медичних закладів, гуртожитків, закладів освіти, адміністративних будівель, мостів, радіолокаційних комлексів у Сумській, а також Харківській областях, зокрема у Харкові, Балаклії, Куп’янські та Ізюмі.
Маковецький народився у 1966 році та є уродженцем м. Чугуїв Харківської області.
Нагадаємо, що у результаті обстрілу російськими окупантами телевежі у Харкові була призупинена телетрансляція українських каналів.
Через три дні після обстрілу, 9 березня минулого року, у Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України повідомили, що цифрове телевізійне мовлення в Харківській області було відновлене.