Як у громадах на Харківщині били рекорди цінами на вікна та двері: аналітика ХАЦ

Дергачівська громада – одна з найбільш постраждалих через збройну агресію рф. Десятки багатоповерхівок та адміністративних будівель потребують відновлення. У той же час гроші, які виділяють на відновлення будинків, витрачають неефективно, ціни на металопластикові вікна та двері – завищені в рази.

Такий висновок ХАЦ зробив у результаті аналізу цін на віконні та дверні блоки в угодах закупівельників Харківської області, які були укладені у червні-липні 2023 року. 

Найбільші переплати виявили в Дергачах, Малій Данилівці, Золочеві та Солоницівський громаді. Варто відзначити, що переважна більшість угод із переплатами – це тендери Харківської ОВА. 

Також варто відзначити, що у Харківській міській раді приховують кошториси на найбільш витратні закупівлі з відбудови. 

Але почнемо з позитиву.

Ринкові ціни

Управління культури Ізюмської міської ради продемонструвало, що не витрачає зайві гроші на віконні блоки. За 96 000 гривень управління придбало десять віконних блоків EKIPAZH ULTRA 6 (Фурнітура Axor K-3). Розміри вікон – 1720*2020.

Таким чином можна порахувати, що за квадратний метр віконних блоків заплатили постачальнику 2790,6 гривень.

Харківська лікарня № 13 також купувала дверні та віконні блоки у компанії “Екіпаж”, причому одразу у виробника. Вартість квадратного метра віконного блоку із профілю EKIPAZH ULTRA 7 склала 3967,5 гривень і це вже з ПДВ. У локальних кошторисах зазвичай ціна на матеріали вказується без ПДВ.

Крім того, ця ж лікарня купувала дверні блоки із профілю EKIPAZH ULTRA 6 по 6403 гривені за квадратний метр, включаючи ПДВ.

КП “Харківські теплові мережі” уклало угоду на 9,3 млн грн щодо придбання віконних та дверних блоків з іншим виробником – ТОВ  “ГУД ВІН ХХІ”. Ціна за квадратний метр віконного блоку становила у діапазоні від 3000 до 5500 гривень без ПДВ, але уже  з монтажем.

Ціна за квадратний метр дверного блоку – від 5500 до 7300 гривень.

Департамент капітального будівництва ХОВА уклав угоду на аварійно-відновлювальні роботи у багатоквартирному житловому будинку у Чугуєві за адресою вул. Горішного,128 з ПАТ “Південспецатоменергомонтаж” (входить до групи ПАТ “Трест Житлобуд-1”).

ЦІкаво, що тут вартість металопластикових вікон виявилася ринковою, що буває нечасто в угодах департаменту капбудівництва ХОВА, і становить 4452 гривні за квадратний метр.

Щодо ПАТ “Трест Житлобуд-1”, то у Харківській міськраді намагаються не показувати кошториси з цим підрядником. Але за даними актів виконаних робіт, які є в розпорядженні ХАЦ, у грудні 2022 року найбільший підрядник міста ставив вікна по 6000 гривень за квадратний метр. 

Балаклія

КП “Балаклійський водоканал” купувало дверні металопластикові вікна у діапазоні від 7000 гривень до 8500 гривень за квадратний метр. Що стосується віконних блоків, то тут ціна становила близько 5000 гривень за квадратний метр без ПДВ. 

Відділ культури, молоді, спорту та туризму Балаклійської міськради уклав угоду на аварійно-відновлювальні роботи (поточний ремонт) із заміни віконних та дверних блоків будівлі Петрівського сільського будинку. У кошторисі ціна за віконні блоки вказана на рівні 4400 гривень за квадратний метр.

А ось інше управління цієї міськради замовляло аварійно-відновлювальні роботи покрівлі, зовнішніх стін, віконних та дверних блоків багатоквартирного житлового будинку за адресою: вул. Центральна, 2а. Загальна сума робіт 5 млн грн, а підрядником є ТОВ “ЮВМ-Буд” Максима Шульгіна. І тут вартість вікон вже 7200 гривень за квадратний метр без ПДВ. При цьому дверні блоки вставляли майже по 8000 гривень за квадратний метр.

У Донецькій громаді, що розташована поруч із Балаклією, уклали угоду на капітальний ремонт з усунення аварійного стану будівлі Пришибського ліцею. Тут ціни на дверні блоки з металопластику більш ніж адекватні – 4200 гривень за квадратний метр. 

Дергачі

Управління освіти, культури, молоді та спорту Дергачівської міськради уклало з ФОП Несміян Дмитро Геннадійович угоду на капітальний-ремонт частини будівлі комунального закладу “Безруківський ліцей”. Вартість робіт склала понад 7 млн грн, при цьому ціна за квадратний метр металопластикових дверей становить 13 808 гривень. 

Раніше ХАЦ вже писав, що саме цей підрядник вставляв вікна у школах Індустріального району Харкова по 8500 гривень за квадратний метр, що вдвічі вище за середньоринкові.

Ще один договір цього ж управління Дергачівської міськради на капітальний ремонт частини будівлі Дергачівської початкової школи №1 вражає цінами на вікна – 10 620 гривень за квадратний метр. У цій же угоді вартість квадратного метра дверей – понад 13 800 гривень. Підрядник – Юрченко Володимир Вячеславович.

Теж у Дергачах, але тепер уже департамент капітального будівництва ХОВА уклав угоду з ТОВ “Житлобуд-2” щодо капітального ремонту багатоквартирного будинку по вулиці Центральній,7. І цього разу ціна на вікна теж завищена, але не настільки, як у школах – 8400 гривень за квадратний метр.

По факту це в 1,5-2 рази вище, ніж середньоринкова вартість.

В угоді з ТОВ “НВФ “Артос” на капітальний ремонт будинку по вул. 23 Серпня, 16 ціна за вікна становить вже 7 158 гривень за квадратний метр. Також Департамент капбудівництва уклав угоду з ТОВ “ББ Україна” щодо ремонту будинку по вул. 23 Серпня, 19. І тут ціна на вікна – 7 158 гривень за квадратний метр ( саме так, різні підрядники ставлять однакову до копійчини суму за матеріали), а ось ціна за дверні металопластикові блоки – 8065 гривень за квадратний метр. Це у півтора рази нижче за ціни, за якими ставлять двері у дергачівських школах.

У селі Лісне Малоданилівської громади неподалік від Дергачів департамент капбудівництва замовляє ремонт амбулаторії. Ціни на металопластикові двері неприємно дивують – 15 100 гривень за квадратний метр. Це вдвічі завищені ціни. Щодо вікон, то вони також недешеві – 8530 гривень за квадратний метр. Підрядник – ТОВ “Будсоюз”.

Засновником цієї фірми є Олексій Герасимов. За даними аналітичної системи Youcontrol, людина з таким ПІБ була директором ТОВ “Проектування та загальний дизайн”, де раніше працював ексзаступник голови ХОДА Євген Шахненко.
Для порівняння: у Новій Гусарівці в Ізюмському районі департамент капбудівництва ХОВА замовив ремонт багатоквартирного будинку, і тут вікна коштують 6891 гривню за квадратний метр. 

Управління освіти, молоді та спорту Лозівської міськради за результатами тендеру купує дверні металопластикові блоки по 5500 гривень за квадратний метр, а віконні блоки – до 4000 гривень за квадратний метр.

Але на фоні тендерних закупівель лише на вікна ціни дуже відрізняються від тих, що вказані в кошторисах під час проведення ремонтних робіт у будівлях, що постраждали внаслідок збройної агресії рф.

Інші космічні переплати

І ось приклад: аварійно-відновлювальні роботи у Золочівському ліцеї № 2, де планується ремонт покрівлі та заміна вікон та дверей.

Угоду підписали напряму, без проведення торгів. У договорі є кошторис із вартістю матеріалів. Так, віконні блоки планують купувати за ціною 8627 гривень за квадратний метр без урахування ПДВ. Загалом на вікна планують витратити понад 400 000 гривень. Директором та засновником фірми-підрядника ТОВ “Рембудсервіс Харків” є Дмитро Білянський.

Ще дорожче спромоглися закупити вікна у Солоницівській селищній раді. Мова йде про ремонт ліцею № 2. Підрядником стало ТОВ “ТТ 2006”. І ціна на вікна просто вражає – 8873 гривні за квадратний метр. За цим договором планують купити віконних блоків на суму 4 млн грн. Тобто лише на цій закупівлі переплата сягне понад мільйон гривень. 

Для порівняння: сусідня Пісочинська громада на початку року купувала вікна у виробника у діапазоні 3500-4500 гривень за квадратний метр.

Тож на фоні тотального дефіциту українського бюджету, який отримує дотації від західних партнерів, на фоні сотень будинків, що потребують відновлення, переплати за вікна виглядають максимально злочинно. 

———————————

Ця публікація була підготовлена ХАЦ у рамках проекту IWPR Ukraine за підтримки МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю Харківського антикорупційного центру i не відображає погляди МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.