Як працює російська пропаганда: маніпуляція про трудову мобілізацію у Чугуєві

Кремлівська пропаганда продовжує поширювати фейки та маніпуляції в соціальних мережах. Активно кремлеботи працюють по Харківській області, а поширеною тактикою є маніпуляцію. Коли до фактажу додають маніпулятивні та неправдиві коментарі.

Останнім часом в соціальних мережах активно поширювали інформацію про трудову мобілізацію у Чугуївському районі. В коментарі посилаються на “приказ”. При чому сам документ, або посилання на нього відсутнє. Проте є “пояснення”. 

“Братимуть для будівельно-інженерних робіт – окопи рити, бліндажі зміцнювати і так далі. З одного боку, краще, ніж у цих окопах з автоматом сидіти, а з іншого, чим ближче до військових, тим для мирного гірше”, – йдеться у повідомленні.


За словами засновника Чугуївської правозахисної групи, юриста Романа Лихачова, про ніяку примусову трудову мобілізацію мова не йде. Більше того, ніякої інформації про те, що у Чугуєві вже когось примушувати рити окопи немає.

Щодо розпорядження, то за словами юриста, “відповідно до п.7 наказу вказано, що з особами, які залучаються до виконання робіт комунальними підприємствами укладаються строкові трудові договори”.

Тобто праця буде не примусова і не безкоштовна.

Згідно Кодексу законів про працю, а саме ст 21, трудовий договір – це угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

“Таким чином укладання договору підтверджує добровільність та оплатність робіт та фактично направлено на створення додаткової можливості отримати заробіток в часи безробіття для фахівців, які залишились без роботи”, – підкреслює Лихачов.

Тож подібні пости у соціальних мережах є маніпуляцією. 

Варто відзначити, що російською пропагандою, як явищем, активно цікавляться вчені. Професор Флоріан Тепфль із Університету Пассау близько десяти років вивчає цей підхід російського уряду щодо поширення дезінформації і відмічає кілька тактик.

Тактика перша: поширюється велика кількість наративів, деякі з яких суперечать один одному. Мета такої тактики – настільки заплутати аудиторію, щоб вона фактично втратила довіру до інформації. Це російська пропаганда використовувала після того, як окупанти нанесли удар по лікарні у Маріуполі.

Тактика друга: розповсюджувати повідомлення з підробленими доказами як «перевірку фактів». Використовується. щоб закласти сумніви у аудиторії в повідомленнях опонента.

Тактика третя: змішування правдивої інформації з цілеспрямованими помилковими повідомленнями.

Тактика четверта: Як звинувачення вказувати на помилки інших. Відволікання уваги від власних помилок — стратегія, яка використовується давно, у тому числі кремлівською пропагандою.