Російські пропагандистські змі повідомдомляють, що до Харкова нібито масово прибувають іноземні найманців. Але це – черговий фейк.

Ітак, пропагандисти поширюють інформацію з посилання на “військового експерта” Андрія Марочко, який був відомий поширенням фейків для російської пропаганди ще до полномасштабного вторгнення. А нещодавно відмітився черговим фейком про “чорних трансплантологів”

В свою чергу Марочко нібито посилається на “луганську розвідку” – джерело яке неможливо перевірити. Фото або відео доказів в публікації немає.

В самому тексті говориться, що нібито в Україну приїхали іноземні кадрових військових під виглядом найманців. 

“За даними луганської розвідки, до Харкова прибувають “свіжі” найманці з країн Західної Європи, а також Польщі. Зазначається, що всі одягнені в цивільний одяг, але при собі мають однакові рюкзаки армійського типу. Доставка груп іноземних громадян здійснюється комфортабельними автобусами із номерами європейських країн. Встановлено, що частина найманців розмовляє англійською та німецькою мовами, є франкомовні, ну і, звичайно, поляки, куди вже без них”, – йдеться у повідомленні.

Це повідомлення підпадає одразу кілька типових наративів російських дезінформаційних кампаній: про те, що в Україні служать іноземні найманці, що росія воює в Україні з США та НАТО, а українська сторона переслідує проросійських громадян. 

Подібні фейки з’являються періодично і нещодавно стосовно таких публікацій робили роз’яснення журналісти видання “Вокс Чек”.

Фактчекери відмічають, що зазвичай пропагандисти посилаються на силовиків, які не наводять жодних доказів прибуття в Україну найманців, “польського спецназу” чи когось ще. 

По-друге, в Україні немає іноземних найманців. Згідно з Положенням про проходження військової служби у Збройних Силах України іноземцями та особами без громадянства, громадян іншої держави приймають до лав ЗСУ за контрактом. Тобто іноземці, які беруть участь у воєнних діях в Україні, є військовослужбовцями ЗСУ, а не так званими «найманцями».

По-третє, у НАТО неодноразово наголошували, що не беруть участі у воєнних діях на території України та не мають наміру у нього вступати. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прямо заявляє, що країни НАТО надають Україні безпрецедентну підтримку зброєю, боєприпасами, різними видами військової підтримки. Зокрема союзники в НАТО підготували десятки тисяч українських офіцерів-солдат.

Утім, саме в Україні немає ані інструкторів, ані військових підрозділів сил Альянсу. Українські військові проходять навчання безпосередньо в країнах-членах НАТО. «Співробітники НАТО не проводять жодної роботи на території України. Це підкреслює те, що НАТО не є стороною конфлікту – у нас немає військ на місцях, але союзники НАТО допомагають Україні здійснювати самооборону», — наголосив Столтенберг на прес-конференції 25 листопада.

Альянс навіть відмовився закривати небо над Україною, аргументуючи це тим, що запровадження безпольотної зони призвело б до прямого протистояння між силами НАТО і Росії. У НАТО наголошують, що їхні дії спрямовані на оборону, а не провокацію конфлікту.