Земля – одна з найбільш корупційних сфер в Україні. Особливо в період реформ та змін законодавства. Ось і децентралізація викрила цілу купу проблем та прогалин, які використовувують для непрозорого відчуження  земель.

За законом: передача землі у власність ОТГ відбувається на підставі розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад».

Так, Держгеокадастр мав забезпечити: формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності. Земельні ділянки у власність ОТГ у Харківській області передаються у межах, визначених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2015 р. № 991-р «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Харківської області». Цим розпорядженням було затверджено графічну частину (карту Харківської області) та Перелік територіальних громад Харківської області.

За словами юриста «Харківського антикорупційного центру», адвоката Володимира Рисенка, зловживання відбуваються саме під час формування земельних ділянок в Держгеокадастрі для передачі їх у громади.

«Справа в тому, що Держгеокадастр не передає всі ділянки. А більшість ОТГ не слідкують за цим процесом. В результаті частиною земель, навіть після прийняття акту прийому-передачі розпоряджаються у районних адміністраціях. Надають в оренду, змінюють цільове призначення. І корупційна складова у цих процесах безумовно є», – відмічає Рисенко.

Старосалтівська ОТГ на Харківщині – перша об’єднана громада в регіоні, яка була створена три роки тому, але й досі не зареєструвала право власності на земельні ділянки сільгосппризначення.

Але у Старому Салтові, який розташований на березі Печенізького водосховища, ще довгий час після створення ОТГ, землі роздавала районна адміністрація. Так, наприкінці 2018 року РДА надавала дозволи СК «Салтів-Агро» на оформлення документів для отримання в оренду земель для товарного сільського господарства. Хоча землями сільгосппризначення має розпоряджатися саме громада.

Більше того, дозвіл на передачу земель надавали вже після того, як ОТГ підписало акт приймання земель.

Бенефіціаром СК «Салтів-Агро» є Владислав Цистан. Він є фігурантом декількох кримінальних проваджень, щодо незаконного відчуження земель, а також є фігурантом розслідувань «Харківського антикорупційного центру».

Акт прийому-передачі був підписаний у грудні 2018 року, але документації у селищній раді, де саме розташована ця земля, не мають і до цих пір.

Ще однією цікавою схемо є зміна фактичного цільового призначення земельних ділянок, перед формуванням ОТГ.

Таким займалися, наприклад, у Дергачівському районі – де почали масово формувати земельні ділянки з цільовим призначенням «для будівництва» за тиждень до виборів у Малоданилівську ОТГ.

Крім того, 7 серпня 2018 Малоданилівська ОТГ приймає у комунальну власність земельні ділянки сільгосппризначення, але вже за кілька днів в РДА своїм розпорядженням змінюють цільове призначення земельних ділянок, які виділялися під ОСГ.

І не просто змінюють, а фактично дозволяють будувати котеджи і роблять це без дозволу ОТГ. Вочевидь, що ці ділянки не були передані, а бенефіціарами цього рішення стали нардеп Володимир Кацуба та депутатка облради Людмила Гасан, які і змінили призначення своїх ділянок. І зробили це за допомогою районної влади на чолі з Костянтином Жидковим.

Фактично єдиною ОТГ на Харківщині, де боролися за всі сільгоспземлі, була Чкалівська ОТГ.

За словами голови цієї ОТГ Віктора Соловйова, обласний Держгеокадастр спочатку пропонував Чкалівському підписати папери про передачу 1155,7 га. Але в селищній раді вирішили провести власну інвентаризацію.

В результаті виявилося, що громада може втратити тисячі гектарів землі, вартість яких десятки мільйонів.

Майже рік тривало листування селищної ради с Держгеокадастром, прокуратурою та, навіть, Кабміном.

В результаті акт передачі земель був підписаний на 3800 га. Тобто, громаді вдалося відстояти свої землі (Те, як потім розподіляються землі у самій ОТГ, варто окремої уваги).

Але: без постійного контролю з боку громад, активістів та журналістів, без відстоювання своєї позиції, чесної передачі земель не буде.

Навіть, коли де-юре в Україні немає вільного продажу сільгоспземель, але де-факто земля продається та розподіляється, у тому числі за корупційними схемами, після чого продається у тому ж Старому Салтові, як елітна нерухомість.

І корупційна непередача земель стала одним з непередбачуваних наслідків децентралізації.

………………………………..

Матеріал написаний за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».

Павло Новик

Your email address will not be published. Required fields are marked *

comment *

  • name *

  • email *

  • website *

You May Also Like

НОВА ФІРМА ГОЛОВНОГО ОСВІТЯНИНА ХАРКІВЩИНИ ЗА ЧАСІВ ДОБКІНА ОТРИМАЛА БЕЗ ТЕНДЕРУ ПІДРЯД НА ДРУК ЗОШИТІВ ДЛЯ ЗНО

Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти уклав угоду з ТОВ «Фабрика цвета» щодо виготовлення ...

ПРИКРАШАННЯ БУДІВЛІ ОДА ДО НОВОГО РОКУ КОШТУВАЛО МАЙЖЕ 140 ТИСЯЧ ГРИВЕНЬ

Обласне комунальне ВЕП «Держпром» уклало угоду щодо надання дизайнерських послуг з ФОП Внуков Олександр ...

ФІРМА СКАНДАЛЬНИХ ЗАБУДОВНИКІВ ОТРИМАЛА БЕЗ КОНКУРСУ ПІДРЯДИ ВІД КП «ПІДЗЕМНЕ МІСТО»

КП «Підземне місто» уклало три угоди з ТОВ «Енергобуд-1» щодо виконання електромонтажних робіт загальною ...

НАЗК ПРОВЕДЕ ПОВНУ ПЕРЕВІРКУ ДЕКЛАРАЦІЇ ЧИНОВНИКА ХАРКІВСЬКОЇ ОДА, ЯКИЙ НЕ ЗАДЕКЛАРУВАВ МІЛЬЙОНИ ДРУЖИНИ ТА ЇЇ БІЗНЕС

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) прийняло рішення про проведення повної перевірки декларації ...

БОРГ МЕТАЛІСТА ПЕРЕД КОМУНАЛЬНИКАМИ ВЖЕ БІЛЬШЕ 4 МІЛЬЙОНІВ

За даними на 19 квітня 2016 року борг футбольного клубу «Металіст» перед обласним комунальним ...

У ХАРКОВІ ІНСПЕКТОР ДФС ПРИДБАЛА НОВУ АВТІВКУ ЗА ПІВ МІЛЬЙОНА ГРИВЕНЬ ЗА ПОДАРУНОК ВІД МАТЕРІ-ПЕНСІОНЕРКИ

Головний державний інспектор Харківської митниці ДФС Олена Ніколайчук придбала нову автівку MAZDA 3HB вартістю ...